Filmanalizi.NET

Film Analizinin Vazgeçilmez Merkezi!

3 Idiots – 3 Aptal Konusu İnceleme ve Analiz

3 Idiots – 3 Aptal Konu

3 Aptal’da Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan’ın en önemli bir okulunda mühendislik okuyan ve okulun yurdunda aynı odada kalan üç öğrencidir. Raju ailesini fakirlikten kurtarma gibi bir ideale sahipken Farhan ailesinin isteği doğrultunda bu bölümü seçmiştir. Rancho ise makinelere duyduğu tutku nedeniyle mühendis olmayı istemektedir. Bu üçlü ve profesörleri Viru arasında yaşananlar, dostluk kavramını beyaz perdeye yansıtırken eğitim sistemini de sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirir niteliktedir.
Son dönemin fazlasıyla dikkat çeken yapıtlarında biri olan film Hindistan’ın en çok izlenen filmlerden biri olurken özellikle Amerika’da da bir hayli dikkat çekmişti.

3 Idiots – 3 Aptal İnceleme – Analiz

Film, Amirr Khan ‘ın başrolünde olduğu en iyi Hint Filmlerinden. Filmde bahsedilen esas konusu; tek tip insan yetiştiren, duyguları körelten ve düşünüp anlamayı değil yalnızca ezberi eğitimi ön planda tutan eğitim sistemine bir eleştiri.

Ülkenin en iyi mühendislik okulu ICE’ de okuyan üç arkadaş, nam-ı diğer 3 aptal var. Biri evini geçindirmeye uğraşan; hasta babasının ilaçları ve ablasının evliliği için bir iş sahibi olması gereken Raju, diğeri babasının dikte ettiği mühendislik uğruna çok sevdiği ve tutkusu olan fotoğrafçılıktan vazgeçen Farhan ve bu ikisiyle birlikte düşünceleri yıkmaya çalışan, sistemi eleştiren ve filmin başkahramanı olan Rancho. Bir de sistemin somutlaşmış hali olan, okulun müdürü ve onun iyi kalpli kızı. Film bu 5 kişinin etrafında dönüyor kısaca.

Filmin başrol oyuncusu olan Rancho daha okulun ilk başından farklı olduğunu ezberci eğitime karşı durarak fark ettiriyor. Bu farklılığı ve eğitim sistemine karşı duruşunu öğretmenlerine ve arkadaşlarına, aslında eğitim sisteminin ülkesinde ne kadar yapıldığını kendi çabalarıyla göstermeye çalışıyor. Bu farklılığı arkadaşlarının da hayatını etkilemeye yetiyor. İnsanlara zorla bir şey ya da bir meslek yaptırılamayacağı, herkesin istediği şeyi yapmaya özgür olduğunu arkadaşlarına, ailelerine, özellikle okul müdürüne ve herkese kanıtlıyor.

Filme de ki eğitim sistemine dikkat ettiğimiz zaman aslında Hindistan’daki eğitim sistemiyle Türkiye’deki eğitim sisteminin  pek farklı olmadığını görüyoruz. Film de eğitim sistemi ülkemizde olduğu gibi yarış ve ezber üzerine kurulmuştur. Bu sistem herkesin en iyi olmaya çabaladığı bu yatılı üniversitede ki eğitim ve müdürün tavırlarını, eğitime karşı bakışını sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci bakışından anlatıyor. Aslında ne kadar yanlış bir sistem olduğunu gösteriyor bizlere. Özellikle de öğretmenlere ve öğretmen adaylarına.

İnsanlara zorla veya ezber üzerinden verilen, sevgisiz eğitimin başarıyı zor yakaladığını; insanların ezberleyerek değil anlayarak bir şeyler öğrendiği, istediğini seçme şansının olduğu bir eğitim sisteminin hem sağlıklı hem de kalıcı ve mutlu edici olduğunu gösteriyor. Öğrencilere verilen eğitim ezber üzerinden değil, bazen materyallere bazen yazılara yani öğrencilerin ilgisini çekecek onların anlamalarını sağlayacak, kalıcı bir o kadar da öğretici olduğu bir eğitim yani öğrencilerin eğlenerek öğrendiği bir sistem gereklidir.

Yani bir öğretmen gözünden bakacak olursak filmde; ezberci eğitimin kalıcılığı ve asıl olarak öğrenmemiz gerekenleri engellediğini görüyoruz.  Yani öğrenirken sırf öğrenmek için değil, kendimize yeni bir şeyler için de öğrenmeliyiz.

3 Idiots – 3 Aptal Fragman


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir