Filmanalizi.NET

Film Analizinin Vazgeçilmez Merkezi!

Black Spot 2. Sezon Yayınlandı

Black Spot aslında 2017 yılında yayınlanmaya başlanan bir suç, drama ve korku dizisi. İlk sezonu sekiz bölüm olan bu yapımın 2. sezonu 2019 yılında çekildi. Black Spot Fransa ve Belçika ortak yapımı bir dizi. İkinci sezon da sekiz bölümden oluşuyor. Bölümlerin ortalama uzunluğu 55 dakika.

Dizinin ilk bölümü Villefranche adlı bir kasabadaki yüksek suç oranını araştırmak üzere kasabaya yeni bir savcı gelmesiyle başlıyor. Savcı içerisinde kilise bile bulunmayan bu kasabada görev yapan polislerle işbirliği yaparak ölümlerin nedenini araştırmaya çalışıyor. Ancak ölümler neredeyse hiç durmuyor. Kasabada sadece ölümlere değil aynı zamanda tecavüz veya kayıp vakalarına da rastlanıyor.

Dizinin konusundan spoiler vermeden bu kadar bahsetmek yeterli diye düşünüyorum. Black Spot dizinin bence en büyük artılarından birisi dizinin geçtiği kasabanın doğal güzelliği. Kasaba çok büyük ormanlarla kaplı bir yerde ve şehir havasından tamamen uzakta. Bölümlerin çoğunda bu harika orman manzaraları ustalıkla kullanılıyor. Örneğin şehirde çekilseydi bir evin içerisinde bulunacak bir ceset bu dizide harika bir ormanın içerisine ağaçların arasında bulunuyor.

Dizinin bölümleri kısa değil; her birisi neredeyse bir saat uzunluğunda. Buna bir de dizinin oldukça ağır ilerleyen temposu da dahil olunca izleyenleri çoğu zaman sıkabilecek bir kurgu çıkmış ortaya. Yani karşımızda nefes kesici, hızlı ilerleyen ve kaçma-kovalamaca sahneleriyle dolu bir dizi bulunmuyor. Adım adım ilerleyen, gizemlerin yavaş yavaş ortaya çıktığı ve minik bir spoiler vermem gerekirse olağanüstü bazı durumların da yaşandığı bir yapım var.

Oyunculuklar, atmosfer seçimi, dizinin anlatım dili gayet başarılı. Dizinin IMDB puanının şu an için 7,5 olduğu görülüyor. Dizinin alabileceği puan bence en fazla bu olabilir daha fazlası değil. Yani Black Spot en azla 7-7.5 aralığında bir yapım.

Eğer orman atmosferinin sıkça kullanıldığı, olayların ortalama büyüklükte bir kasabada geçtiği (büyük çoğunlukla), yavaş ama sağlam ilerleyen, içerisinde adım adım çözülen gizemler ve olağanüstü durumlar barındıran yapımlardan hoşlanıyorsanız bu dizi sizin için uygun olabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir