Filmanalizi.NET

Film Analizinin Vazgeçilmez Merkezi!

Dune: Çöl Gezegeni FRAGMAN (2020 Vizyondaki Filmler)

Yıl 10.191 – bilinen evrenin ekonomik ve entelektüel yaşamı için hayati öneme sahip Dune gezegeninin kontrolü için yapılan mücadelede yeni bir dönem başlıyor…

Frank Herbert’in 1965 yılında yazdığı “Dune” romanı, sinemalarda büyük başarı getirecek bazı özelliklerden yoksun, büyüleyici bir destan. “Maalesef renkli ve güzelliklerle dolu egzotik mekanlar yok; kuzey çölü, güney çölü ve ikisini ayıran büyük bir kaya duvarı var. Ortalıklarda koşuşturan çöl fareleri hariç sevimli yaratıklar da bulunmuyor, dev uzay araçlarını parçalayan yüzlerce metre uzunluğunda kum solucanları var. Işıltılı, parlak robotik yardımcılara rastlamıyorsunuz; Mentatlar var — kişiliği olmayan insan bilgisayarlar.”

Ama sevindirici haber geldi; “Dune” 2020 aralık ayında tekrar sinemalarda. Sanki George Orwell’in ünlü distopik eserine atıf yapar gibi 1984 yılında beyaz-perdeye aktarılmıştı, hikayenin ağır havasını yansıtamadığı için de pek başarılı olamadı. Şimdi de 2020 gibi distopik bir yılın, Dune ile kapanıyor olması, dünyamızı yöneten “gizli güçlerin” özel bir planı yok ise çok sıkı bir rastlantı.

Yüzüklerin Efendisi dışında bu kitapla kıyaslanacak başka bir kitap yok.” bu sözler ünlü bilim-kurgu yazarı Arthur C.Clarke’a ait. Çekilmekte olan “Dune” filminin yönetmeni Denis Villeneuve de film için yetişkinler için Star-Wars nitelendirmesinde bulunuyor.

Frank Herbert hikayesi üzerinde beş yıl çalışmış. Ardından bir dergide yazı dizisi halinde yayımlatmış. Bilim-kurgu alanında kitap basan yayın-evleri hikayesini; sıkıcı ve kuru bir dile sahip, çok uzun ve dolambaçlı buldukları için yayımlamayı reddetmiş. Bu tarihi görev ise Chilton Book Co adlı, bilim-kurgu alanında deneyimsiz, oto tamir el kitapları basan bir yayın-evine düşmüş.

tarsus escort


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir