Filmanalizi.NET

Film Analizinin Vazgeçilmez Merkezi!

Gladyatör Konusu İnceleme Analiz ve Fragman

Gladyatör Konusu

Gladyatör’de,İmparator Marcus Aurelius’un hüküm sürdüğü Roma’da bir general olan Maximus imparatorluğun hiyerarşik basamaklarında gitgide yükselmektedir. Babasının kendisini kayırmak yerine Maximus adındaki bu yabancıyı el üstünde tutması da tahtın asıl varisi olan Commodus’u rahatsız etmektedir. Commodus, Maximus ve ailesinin öldürülmesi yönünde emrini çıkarmak için fazla beklemez. Ölümden zor kurtulan Maximus artık bir gladyatör olarak eğitilmek üzere arenaya gönderilir. Maximus’un aklında tek bir istek vardır, Commodus’u öldürmek ve ailesinin intikamını bir an önce almak. Ridley Scott’ın bol ödüllü filmi, gösterildiği sene hem gişedeki büyük başarısıyla hem de aldığı Oscar’larla isminden epeyce söz ettirmişti.

Gladyatör Yorumları

1. Kısa süre içinde “modern klasik” mertebesine ulaşmış, bugün geriye dönüp baktığımızda “epik film” başlığını sonuna kadar doldurmayı başaran ve bu alt türe yön veren bir film olmuştu “Gladiator”. Scott ve Crowe isimlerini yalnızca bu filmle dahi sinema tarihine yazdırdılar. Baştan sona bir kahramanlık, “güç ve onur” hikayesi. “Braveheart” ve “Spartacus”ün aynı potada eritilmiş hali demek sanıyorum yerinde bir niteleme olur.
2. Abartmayın öyle 9,1 alacak bir film değil.Kötü demiyorum ama öyle şahane değil.Filmi izledikten sonra bir şeyler eksikmiş gibi geliyor.Bir de bazı olaylar daha iyi anlatılabilirdi.Mesela Commodus’un kardeşine aşkı gibi, bu bölümler yama gibi duruyo
3. Bu filme soylenecek birsey oldugunu sanmiyorum kusursuz siddetle tavsiye ediyorum 5/5

Gladyatör Fragman

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir