Filmanalizi.NET

Film Analizinin Vazgeçilmez Merkezi!

Rick and Morty Konusu ve Yorumları

Rick and Morty Konusu

Rick and Morty’nin konusu başrollerimiz olan Rick ve Morty etrafında şekilleniyor. 4 Sezondan oluşan bu harika animasyonun hedef kitlesi çocuklardan çok gençler olarak yer alıyor. Dizi +18 yaş uyarısı bulundurmakta.

 

Başrolümüz Rick yaşlı ve alkolik dahi deli bir bilim adamı. Torunu olan Morty ise 16 yaşında sıradan bir genç. Rick tüm evreni ve tabikide dünyayı galaktik olaylardan korumak için dahiliğini kullanarak eşyalar üretip onu kullanmakta. Bazen ise kendi yaptığı icatlar dünyanın başına büyük felaketler açabilmekte. Rick çok zeki olduğundan tüm evrene beyin sinyalleri gidiyor ve galaktik kötüler ve Rick’in düşmanları Rick’i öldürmek için yerini kolayca saptıyor. Bu sinyallerin gidişatını engellemek ve adeta görünmez olmak için yanına sıradan veya pekte zeki olmayan beyine sahip yani beyin dalgalarını nötrlicek bir partnere sahip. Ama bu başrölümüz Rick ve Morty’nin çıktığı maceralar sıradan maceralar değil çok tehlikeli maceralar. Bazen Morty bu maceralarda ölür bazen ise Rick ölür. Böyle bir şey olduğu takdirde çoklu evrene gidip bir kopyasını getirip hayatlarına devam etmekteler. İşte izleyicinin anlama kapasitesini zorlayan kısım tam da burası. Dizi içinde yaklaşık 20 kere ölen Rick’in hangi gerçeklikten geldiği bir süre sonra karışıyor ve tabiki Morty’nin ki de karışıyor. İzleyicilerin anlaması için yapılmadığı tamamen iğneleyici ,mizah, kara mizah unsurlarının bulundurduğu apaçık ortada. Benim de keyifle izlediğim ve bitirdiğim bu dizi sadece izlemek için izlenen bir dizi olmamalı. Bu diziyi anladığınız zaman tekrar izlemelisiniz. Anlamadığın takdirde yarın veya bir hafta sonra tekrar izleyip anlamanız gerek. Yani kısacası animasyon deyip hafife almak çok büyük bir hata olur. Çok fazla detayı bulunan bir dizidir kendisi.

Rick and Morty Yorumları

  • Yayınlanmış olan 3. bölümü de izledikten sonra (ki 3. bölüm aslen bir christmas special idi) gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki hayatım boyunca izlediğim açık ara en iyi çizgi dizi bu. umarım uzun soluklu olur.
  • Son dönemlerde yayınlanmış olan en kaliteli çizgi dizi. aptal aile babası, tiki-dumb abla, looser küçük çocuk gibi ilk etapta klişe gelecek karakterler yer alsa da şans verince hiç de öyle olmadığını ve rick gibi unique bir karaktere sahip olduğu görülebilir. bölüm sonlarındaki parça seçimleri ile daha da gönlümü çalmaya başladılar(4 ve 6). hayal kırıklığı ve utanç durumlarını ifade eden ters m ağız ifadeleri de bitirmektedir. tek sorun rick’in ağzının kenarındaki kusmuk ve sürekli geğirmesi. bunları da azaltırlarsa daha da iyi olacaklar.  popularitesi artmakta.
  • Tam anlamıyla mükemmel bir dizi. çok zekice hazırlanmış.

Rick and Morty’nin Fragmanı

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir