Filmanalizi.NET

Film Analizinin Vazgeçilmez Merkezi!

Testere Film – Konusu İnceleme ve Analiz

Testere Konusu

Filmde son derece sıra dışı bir seri katilin, kurbanlarına yaşamın anlamını ve değerini anlatmak gibi bir takıntısı vardır. Kendilerine ölümcül oyunlar oynayarak hayatta kalma şansı tanımaktadır. İmkan dışı seçimlerde bulunması gereken kurbanlar, ellerinden gelen mücadeleyi verirlerken farkında olmadan yaşamak uğrunda neleri feda edebileceklerine de şahit olmaktadırlar. Bu katilin son kurbanları Adam ve Dr.Lawrence Gordon’dur. Bu adamlar birbirlerini hiç tanımazlar ama gözlerini açtıklarında aynı odadadırlar. Yerde kanlar içinde başka bir yabancı yatmaktadır. Adam kendini başından vurarak intihar etmiştir. İpuçlarını kullanarak neler olup bittiğini çözmeye çalışırlar. An itibari ile sekiz saatleri vardır. Bu sürenin sonunda ya içlerinden biri ölecek ya da katil her ikisini de öldürecektir.

Testere İnceleme – Analiz

İki adam bir yeraltı tuvaletinde uyanırlar. Genişçe mekanın iki ayrı ucundaki borulara ayak bileklerinden zincirlenmişlerdir. Oraya nasıl ya da neden geldiklerini bilmemektedirler. Üstüne üstlük odanın tam ortasında ölü bir adam yatmaktadır. Kendilerine verilen ipuçlarına göre, biri diğerini akşam saat altıya kadar öldürmezse ikisi de ölecektir. Biri orta yaşlı bir cerrah, diğeri ise genç bir fotoğrafçı olan bu iki adam, içinde bulundukları durumdan bir çıkış yolu ararken, nasıl bir oyunun içinde olduklarını da çözmeye başlayacaklardır.

Bu gayet ilgi çekici malzeme, düşük bütçeli bir korku filmi olan Testere‘nin (Saw) çıkış noktası. Senaryo, Avustralya’da birlikte sinema eğitimi görmüş, aynı zamanda filmin yönetmeni olan James Wan ile iki başrol oyuncusundan Leigh Whannell tarafından yazılmış. Filmin bir sahnesini kendi olanaklarıyla ve dijital kamerayla çektikten sonra, montajlı halinin bir DVD kopyasıyla birlikte Amerika’da yapımcı arayan ikili, sonunda ufak boyutuna rağmen iddialı bir ilk filmle sinema dünyasına adım atmışlar.

Testere, kurbanlarına hayatın değeriyle ilgili dersler vermeye çalıştığını en azından iddia eden bir seri katille de ilgili aynı zamanda. Fakat birçok seri katil portesinde olduğu gibi, zekasını ortaya koymaya çalışan kimliği meçhul cani, gösterişçi oyunlarla, akla gelmeyecek cinayet metodları üretiyor. Tıpkı son kurbanları için sahnelediği oyun gibi, karşımızdaki film de bir oyun aslında. Seyirciyle oynanan bir oyun.

Testere Fragman


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir