Filmanalizi.NET

Film Analizinin Vazgeçilmez Merkezi!

Toy Story (Oyuncak Hikayesi) Konusu ve İnceleme

Toy Story (Oyuncak Hikayesi) Konusu

Oyuncak Hikayesi’nde Andy oyuncak koleksiyonu yapmayı çok seven ve oyuncaklarına değer veren küçük bir çocuktur. Ancak Andy’nin oyuncakları hakkında bilmediği bir şey vardır. Bu da Andy’nin yokluğunda, oyuncaklarının kovboy Woody’nin önderliğinde hayata geldiğidir. Bir gün Andy güzel bir hediye alır. Bu hediye de son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’dır. Andy’nin aldığı bu hediye oyuncaklar arasındaki ego tartışmalarını da beraberinde getirecektir.
Gösterildiği sene animasyon teknolojisini başka bir noktaya taşıyan ve Pixar’ın piyasadaki yerini iyiden iyiye sağlamlaştıran Toy Story, bir dönemin çocuklarını derinden etkilemiş bir çizgi-fenomen.

Toy Story (Oyuncak Hikayesi) İnceleme – Detaylar

Toy Story’nin taslak planlarında Buzz Lightyear karakteri yerine Pixar’ın 1988’de Oscar kazanan kısa filmi Tin Toy’un baş karakteri Tinny’nin yer alması düşünülüyordu. Ancak daha sonra bu karakterin gençlere hitap edemeyecek kadar eski olduğuna karar verildi. O dönemde bir çocuğun diğer tüm oyuncaklarını bırakarak oynamak isteyebileceği türden bir karakter yaratılması gerektiğine karar verildi. Filmin yaratıcılarından John Lasseter, Tinny’nin önce G.I. Joe benzeri bir oyuncağa, daha sonra da bir astronota evrildiğini söylüyor.

1995’te vizyona giren Toy Story, En İyi Özgün Senaryo Oscarı’na aday gösterilen ilk animasyon filmi oldu. Film aynı zamanda You’ve Got A Friend In Me ile En İyi Özgün Şarkı dalında da Oscar’a aday gösterildi. Yönetmen John Lasseter ise Akademi Özel Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

Toy Story serisi yaratılırken Pixar, o dönemde Küçük Deniz Kızı – The Little Mermaid, Güzel ve Çirkin – Beauty and the Beast, Aladdin gibi izleyicilerin benimsediği Disney yapımlarından farklı bir proje geliştirmek istiyordu. Disney’in işlediği peri masallarından farklı olarak ana karakterin mükemmel olmadığı bir hikâye anlatmak isteyen Pixar, karakterlerini filmin odak noktası olacak kadar ilginç kılmak istiyordu. Bu sebeple kusurları olan karakterler yaratmanın mümkün olacağı bir öykü kurmaya karar verildi.

Animasyon ekibinde yer alan Pete Docter, oyuncak askerlerin hareketlerini kusursuz şekilde anime edebilmek için ayakkabılarını tahta bir plakaya çivileyerek kendi hareketleri üzerinden gözlem yaptı.

Toy Story’nin ana karakteri Woody ilk aşamada diğer oyuncaklara çok daha sert davranacak kaba bir karakter olarak planlanmıştı. Pixar yapımcılarından Darla K. Anderson, Woody’e daha keskin bir kişilik vermek istediklerini ancak karakterin sevimsizleşmesi üzerine değişime gitmeye karar verdiklerini söylüyor. Woody’nin diğer oyuncaklara karşı acımasız olması kararından vazgeçen stüdyo, Woody’i bir lider olarak yeniden tasarlamaya karar verdi.

Toy Story (Oyuncak Hikayesi) Fragman


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir