Filmanalizi.NET

Film Analizinin Vazgeçilmez Merkezi!

Joker İncelemeleri 1: Yeni JOKER Muhteşemdi…

Joker’in psikolojik dünyasını betimleyen film gerçekten başarıydı. Filmin doğrudan Oscar’ı hedef alarak çekildiğini söylemek yanlış olmaz. Phoenix’in özellikle Joker karakterine büründükten sonraki rolleri ona muhtemelen en iyi erkek oyuncu Oscar’ını getirecektir.

Joaquin Phoenix’li yeni Joker izlenimlerimi şöyle sıralayabilirim:

– Film çok sağlam. Bu filmi seyredenler artık Joker’in neden acımasız bir psikopat olduğunu ve neden sürekli güldüğünü daha iyi anlayacaklar.

– Şurası kesin ki yeni bir Joker’imiz oldu. Phoenix’in oyunculuğuna hiç kimsenin olumsuz anlamda en küçük bir cümle bile sarf edebileceğini düşünmüyorum. Bu net… Filmin içerisinde aslında o iki karakteri canlandırıyordu: Arthur ve Joker. Her ikisinde de çok iyiydi ama Joker’e dönüştüğü an onu izlemeye doyamadım desem abartı olmaz. Mükemmeldi. Joker’i seyrederken Arthur’un tamamen kaybolduğunu ve yeni birisini izlediğimizi iliklerimize kadar hissettim. İşte oyunculuk budur.

– Film karakter temelli bir yapım. Tüm ağırlık Arthur’un üzerinde… Yakın plan çekimleri çok fazla. Mimikler, yürüyüş, yüz ifadeleri, bakışlar… En ince detayına kadar işlenmiş. Ancak Gotham için aynı şeyi söyleyemem. Filmin sonunda minik de olsa bir kaos ortamı görüyoruz. Onun dışında Batman filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz büyülü, gizemli ve karanlık Gotham şehri ne yazık ki Joker’de yok.

– Senaryoya yerleştirilen sürprizler filmi sıkıcılıktan kurtarmış. Joker filmi çekmenin en zor yanı herkesin büyük beklentiler içerisinde olması ve senaryoyu herkesin bilmesi… Filmi seyretmeden önce Arthur’un adım adım delireceğini ve sonunda Joker’e dönüşeceğini herkes biliyor. Ancak senaryoya gayet başarılı bir şekilde yerleştirilen ters köşe yapıcı detaylar filme bambaşka bir hava katmış.

– Filmde minik Bruce Wayne’i birkaç sahnede gördüğümüzü söylemem sanırım spoiler olmaz. Filmin sonundaki kaosta Batman hikayesine doğrudan bir bağlantı daha atılmış.

Filmi seyretmeyenler için son sözüm şunlar: Mümkünse bu filmi sinemada seyredin. Film gerçekten başarılı. Tam sıkılmaya başladığınız anda ardı ardına gelen sürprizler sizi adeta ekrana bağlıyor. Sinema salonundan “Olmuş be… Helal olsun…” diye ayrılıyorsunuz ki bence en önemlisi bu.

Yeni Joker’i Batman’in karşısında görmek inanılmaz güzel olacak.

Spoiler içeren Joker film incelemesi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Arthur hepimizi aldattı mı? Yoksa o gerçek Joker değil miydi? Buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Joker film incelemesini 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir