edge of tomorrow (5)

Edge of Tomorrow (2014) – Yarının Sınırı Film Analizi

Türkçeye Yarının Sınırı olarak çevrilebilecek film, çok karmaşık ya da felsefi bir senaryoya sahip değil. Ancak bilimkurgu süsü verilmiş sahnelerin bolca yer aldığı film, görselliğin üst düzeyde kullanıldığı oldukça başarılı aksiyon sahneleri sayesinde sizi son ana kadar ekrana bağlayabilecek nitelikte Bu yapımı bir bilimkurgu ya da beyin yakıcı bir film seyretmek amacıyla izlemenizi tavsiye etmem. Eğer bu amaçla seyrederseniz beklentilerinizi karşılamayacak bir filmle karşılaşabilirsiniz. Ancak bilimkurgu soslu, çok başarılı aksiyon sahneleri ve görsel efekt dolu bir film izlemek isterseniz Yarının Sınırı tam size göre. Savaş sahneleri gerçekten özenle yapılmış ve çok başarılı. Filmin sonunu hariç tutarsak filmin senaryosunda anlaşılmayacak pek bir yer bulunmuyor.

Edge of Tomorrow (2014) – Yarının Sınırı Fragman / Trailer İzle

Edge of Tomorrow (2014) – Yarının Sınırı

Film Özeti

Filmi hiç seyretmeyenler için fazla spoiler vermeden filmin konusunu söyle özetleyebiliriz:

Tüm dünyayı istila eden ve pek çok büyük şehri yerle bir eden uzaylılara karşı tüm dünya ülkeleri tarafından amansız bir savaş verilmektedir. Subay Cage Amerikan ordusunda masa başı işlerde çalışmaktadır ve hiçbir savaş tecrübesi yoktur. Ancak generale karşı gösterdiği itaatsizlik nedeniyle uzaylılara karşı yapılacak BÜYÜK YIKIM OPERASYONUNDA cephe görevine gönderilir. Ateş etmeyi bile beceremeyen subay Cage, beklendiği gibi savaş sırasında uzaylılar tarafından öldürülür ancak bu sırada inanılmaz bir şey olur. Cage gözlerini açtığında bir gün öncesine yani operasyonun başlamadığı güne geri dönmüştür. Subay Cage artık kısır bir döngünün içerisindedir ve cephede her öldüğünde bir gün öncesinde yeniden dirilmektedir.

Filmi seyrettikten sonra aklınızda filmin sonuna dair soru işaretlerinin oluşması kaçınılmaz görünüyor. Bu yazıda işte tam olarak bunu yani filmin sonunda aslında ne olduğunu ve filmin bazı detaylarını konuşalım.

General, tecrübesiz bir subayı neden cepheye gönderdi?

Aslında Generalin subay Cage’i büyük Yıkım Operasyonunda ön cepheye sürme düşüncesi yoktu. General, Fransa sahilinde küçük bir hareketlilik olduğunu belirterek subay Cage’in oraya yapılacak müdahaleye katılmasını ister. Ordunun reklam yüzü olan Cage’nin bu sayede ordunun ya da direnişin reklamını yapabileceğini düşünmektedir. Ancak Cage cepheye gitmekten korktuğu için açıkça generalin emrine itaatsizlik yapar. Askeri anlamda bu bile başlı başına büyük bir suçken Cage bir adım daha ileri giderek generale şantaj yapmaya çalışır. Bunun üzerine general onu tutuklatarak cepheye sürer.

 Zamanı Sıfırlayan Alfa mı Yoksa Omega mı?

Filmde zamanı sıfırlama, manipüle etme ya da resetleme gücüne sadece Omega’nın sahip olduğunu söyleyebiliriz. Omega tüm uzaylıları kontrol eden bir beyin. Ancak Alfa’nın diğer uzaylılardan çok farklı olduğu açık. Alfa, 6.18 milyonda bir görülen nadir bir uzaylı ve bir çeşit tetikleyici. O öldürüldüğü anda Omega zamanı resetliyor.

Uzaylılar, insan ırkının yapacağı hamleleri önceden nasıl bilebiliyorlar?

Az önce de bahsettiğimiz gibi Alfa öldüğünde ya da öldürüldüğünde; Omega zamanı resetliyor ve her şey bir gün öncesine dönüyor. İşte bu bir günlük sürede yaşananlar nasıl Cage tarafından hatırlanıyorsa Omega tarafından da aynı şekilde hatırlanmaktadır. Böylece uzaylılar insan ırkından hep bir adım daha ileride oluyorlardı. 

Peki, bu durumda uzaylılar daha önce yapılan cephe savaşında insanlara nasıl yenildiler?

Bu sorunun cevabı aslında bir komplo teorisine de zemin hazırlıyor ama buna videonun sonunda değinmeyi düşünüyorum. Uzaylıların insan ırkına yenilmesi daha doğrusu bir cephe savaşını kaybetmeleri bir çeşit taktikti. Bu sayede insanları BÜYÜK YIKIM OPERASYONUNU yapmaları için tuzağa çektiler. Onlara yani insanlara kazanabileceklerini düşündürdüler. Son savaşta insan ırkını tuzağa düşürerek ellerindeki tüm güçleri yok edeceklerdi ki zaten bunu başarıyorlar.

Uzaylılar doktorun deyimiyle evrimin son basamağında yer alan mükemmel birer fethetme organizmaları ve inanılmaz zekiler. Eğer Alfa’nın ölümü sayesinde ortaya çıkan güvenlik açıkları olmasaydı insan ırkı savaşı asla kazanamayacaktı.

Zamanı resetleme gücüne film boyunca sadece Omega mı sahip?

Hayır, bu güce sadece Omega sahip değil. Savaşta farkında olmadan Alfa’yı öldüren ve bu sayede yanlışlıkla onun sinir sistemine karışan Cage resetleme gücünü ya da yeteneğini Omega’dan alarak kendisine transfer ediyor. Cage Alfa’yı öldürdüğü andan hastanede kendisine kan verileceği ana kadar geçen sürede zamanı resetleme gücüne sahip.

Filmin sonunda ne oldu? Cage neden helikopterin içinde uyandı?

Filmin sonunda Paris’taki bir piramidin içerisinde Omega’yı patlatan Cage zamanı resetleme gücünü geri kazanıyor. Dikkat ederseniz Cage, Alfa öldüğünde de benzer fiziksel tepkiler vermişti. Daha önce Alfa’nın sinir sistemine karışan Cage bu kez doğrudan Omega’nın sistemine karışıyor. Omega tüm uzaylıları yöneten beyin olduğu için de askerler hiçbir direnişle karşılaşmadan ilerleyebiliyorlar.

Cage’in neden helikopterin içinde uyandığı sorusuna cevap arayalım.

Bu sorunun cevabını bulabilmek için zaman çizgisini filmde geçen konuşmalardan dikkatle takip etmemiz gerekiyor.

Öncelikle zaman resetlemesinin tüm zamanı 24 saat önceden başlattığını unutmayalım.

Cage, Alfa’yı öldürdüğünde tam olarak 24 saat geriye gidiyor ve çuvalların üzerinde uyanıyor. Demek ki bu iki zaman aralığı tam olarak 24 saat.

Cage, Omega’yı OPERASYON başlamadan önce gece vakitlerinde tam bu aralıkta öldürüyor. Filmde bunu gösteren birkaç ipucu var. Cage açıkça istila başlamadan önce Omega’yı öldürmeleri gerektiğini söylüyor. Zaten saldırıyı gece yaptıkları görülmektedir. Çavuş ise operasyona başlamadan önce sabaha karşı J  takımının yerinde olmadığını görüyor. Ayrıca filmin sonunda General “Güneş doğmadan az önceki patlamadan” bahsediyor. Tüm bu ipuçları bize Omega’nın işte güneş doğmadan önce öldüğünü gösteriyor. Omega bu aralıkta öldükten sonra zaman tekrar 24 saat geriye sarıyor ve Cage böylece helikopterin içinde uyanıyor.

Bu savaşı kim kazandı?

Bu soru filmi izleyenlere tuhaf gelmiş olabilir çünkü savaş insanların kazandığı açık. Ancak doğru soruları sormaya başladığımızda durumun göründüğünden daha farklı olduğunu göreceğiz.

Öncelikle Rita daha önce aynı güce sahipken onun da aynen Cage gibi Omega’yı gördüğünü biliyoruz. Bu görüşlerin sahte olduğunu Omega’nın onları kandırdığını ve zamanı resetleme gücü Rita’da iken bile uzaylıların insanlardan hep bir adım daha önce olduklarını biliyoruz. Omega aynı oyunu Cage’e de yapmış olamaz mı? Aslında Omega aynı tuzağı Cage için de tasarlıyor ve onu öncelikle Almanya’daki bir baraja gönderiyor. Böylece ona zaman kaybettiriyor. Ancak daha sonra Omega’nın Fransa’da bir piramitte olduğu anlaşılıyor.

Hatırlarsanız doktor uzaylıların mükemmel yani kusursuz bir şekilde evrimleşmiş canlılar olduğunu onların dünyaları fethetmek için yaşayan canlılar olduğunu söylemiştir. O kadar zekiler ki insanlara karşı sahte bir yenilgi bile alabiliyorlar. Yani bir cepheyi kaybedip savaşı kazanmayı planlayabiliyorlar. Dünyadaki hiçbir güç normal şartlarda onları durdurabilecek yetenekte ve zekâda değil.

Omega’nın tüm uzaylıları kontrol eden bir beyin olduğunu biliyoruz. Bu beynin etrafında bu kadar az savunma olması sizi de şaşırtmıyor mu? Toplamda 5-6 kişilik bir ekip ağır silahları olmadan ölseler bile Omega’nın yanına kadar gidip onu yok edebildiler. Bu hiç de normal değil; Omega bu kadar savunmasız olamaz. Savaşın beyni yani komuta merkezi bu kadar zayıf bırakılamaz.

Bu da bir tür tuzak ya da yem olabilir mi?

Cage’in Alfa’yı ve Omega’yı öldürdüğü sahnelere göz atalım. Bu sahnelere baktığımızda bu iki sahne arasında büyük farklar olduğunu göreceğiz.

Cage Alfa’yı öldürdüğünde onun ve Alfa’nın kanı doğrudan birbirine karışıyor. Dikkat ederseniz Cage’in öldüğünü görebiliyoruz ki zaten döngünün tekrarlanması için onun ölmesi gerekiyor.

Ama Omega öldükten sonra durum tam tersi; Cage ölmüyor aksine canlanıyor. Suyun altında olduğu için oksijensiz kalan Cage patlamanın da etkisiyle ölüyor. Daha sonra Omega’nın onun vücuduna yaklaştığını ve onu sardığını görüyoruz. İşte bu an yani Omega onu sardığı ve vücuduna sızdığı anda Cage canlanıyor. Canlanmasına rağmen yine döngüyü başlatabiliyor. Halbuki tam tersi olmalıydı. Ayrıca Cage’in gözlerinin simsiyah olduğu da görülüyor. Peki, bunun anlamı ne? Tüm bu ipuçlarından hareketle Omega’nın ölmediğini ve Cage’in vücudunda yaşadığını söyleyebiliriz. Cage helikopterde gözünü açtığında gözlerinde birkaç saniye boyunca gördüğümüz siyahlığın anlamı tam olarak bu. O an gördüğümüz bakış Omega’ya ait Cage’e değil.

Bundan sonra ne olacak?

Omega’nın ölmediğini düşünürsek bunun gerçekten insanlar için çok kötü sonuçlarının olacağını ön görebiliriz. Savaşı kazandığını düşünen insan ırkı gardını tamamen düşürecek. Daha sonra muhtemelen daha büyük bir uzaylı saldırı gücü dünyaya gelecek ve insanları hazırlıksız yakalayacak. İşte bu an Omega gücünü kullanarak yeryüzündeki uzaylıları tekrar harekete geçirecek. Böylece yeni gelen saldırı gücüyle birlikte uzaylılar savaşı kazanacaklar.

Evet bu muhteşem savaş makinelerinin insanlardan daha zeki ve yetenekli oldukları kesin. Ayrıca kendi güvenlik açıklarını kapatmayı başardılar ve savaşı henüz kaybetmediler.

Yarının Sınırı (2014) Filmi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Edge of Tomorrow Filmi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir