Geleceğe Dönüş Konusu İnceleme ve Fragman

Geleceğe Dönüş Konusu

Geleceğe Dönüş’te, deli dolu bilimadamı Dr. Brown zamanda yolculuğu mümkün kılan bir araba geliştirir. Bu makineyi ilk kullanan genç Marty ufak bir zamanlama yanlışıyla gelecek yerine geçmişe gönderilir. Otuz yıl öncesine dönen Marty’nin burada yaptığı bir hamle, kendi kaderini ilginç bir noktaya sürükleyebilecek bir hataya sebebiyet verir. Artık Marty’nin yapması gereken tek şey kendi doğumunu bile engelleyecek bu hatayı bir şekilde düzeltmeye çalışmak olacaktır.
Zamanda yolculuk temalı filmlerin atalarından olan ‘Geleceğe Dönüş’ hem yönetmeni Robert Zemeckis’in hem de dönem sinemasının şahlandığı anlardan biridir. Gösterime girdiği dönem insanlığını bir hayli heyecanlandıran ve kısa bir süre sonra kült mertebesine erişmiş, o güne kadar hep tv dizilerinde yer alan başrol oyuncusu Michael J. Fox’a da büyük ün getirmiştir.

Geleceğe Dönüş İnceleme – Analiz

1. Senaryo, bütün büyük stüdyolar tarafından 40 defadan fazla reddedildi.

2. Disney yöneticileri, hikâyenin çok müstehcen olduğunu düşünmüştü.:

3. İsminde “gelecek” olmasından dolayı insanların geri duracaklarını düşünen bir stüdyo yöneticisi, filmin adını “Geleceğe Dönüş”ten “Plüto’lu Uzaylı”ya çevirmeye çalıştı.

4. Yapımcı Steven Spielberg kendisine gönderilen isim değişikliği hakkındaki nota cevabı “nükteli not için teşekkürler” oldu.

5. Geleceğe Dönüş filmlerinin hiçbirinde Florida Marlins’in 1997 Dünya Serisi’ni kazanacağını tahmin edemedi.

6. Marty Mcfly 13 veya 14 yaşındayken Doc’ın laboratuvarına gizlice giriyor ve yarı zamanlı işi kaparak ayrılıyor. 2011 yılında Bob Gale, Doc ve Marty’nin ilişkilerinin aslını Mental Floss’a anlatıyor

7. Geleceğe Dönüş’ün ilk taslaklarında, zaman makinası eski bir buzdolabından yapılmıştı.

Geleceğe Dönüş Fragman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir