Kötü Kız (2017): Canavarlar Var Mişi!

Kötü Kız (2017): Canavarlar Var Mişi!

Ayçe Kartal’ın hem yazıp hem çizip hem de yönettiği 2017 yapımı anime kısa film, insanı allak bullak eden çarpıcı bir eser. Süresi sekiz dakika olan filmin yüreğimizde bıraktığı kalıcı hasar ise bir ömürlük. Üstelik film başlarken gördüğümüz “Gerçek bir hikâyeye dayanmaktadır!” cümlesi film ilerledikçe boğazımızın düğüm düğüm olmasına neden oluyor. Sanki bunları bilmiyormuşuz gibi! Sanki böyle şeyler hep filmlerde olurmuş gibi “Gerçek bir hikâyeye dayanmaktadır!” cümlesini görünce gerçeklerle daha da yüzleşiyoruz. Ve korkuyoruz. Ve isyan ediyoruz her şeye. Oysa her gün karşılaşmıyor muyuz bu haberlerle? Her defasında bu son olsun diyerek…

 

Film “Canavarlar var Mişi!” cümlesiyle başlıyor ve küçücük bir kızın köyde yaşayan dedesi ve anneannesiyle geçirdiği güzel günleri anlatmasıyla devam ediyor. Küçük kız anlattıkça onun bir hastane odasında olduğunu anlıyoruz. Onu buraya, başına gelen çok kötü bir şey getirmiştir. Perdeye yansıyan erkek figürleri ile canavarlar arasında bir paralellik kuruyoruz. İşte o an beynimizden vurulmuşa dönüyoruz. Küçük kız anlattıkça anılar korkunçlaşmaya başlıyor. Canavarlar her yerde. Küçük kızı dedesinin köyünde yakalıyorlar. Oysa dedesi ve kardeşi onu dondurmacının önünde bekliyordu. Çok merak etmiş olmalılar.

Film önerileri arıyorsan, mutlaka ama mutlaka bu filmi izle. Film analizleri, objektif bir şekilde yapılmıştır. Orijinal fragmanı aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Küçük kız hastane odasını “Sidikli Canavar”la paylaşıyor. Küçük kız bu canavara çok kızıyor çünkü durmadan kızın yatağına işiyor. Neyse ki küçük kız bu odadan yakında ayrılacak ve o “Sidikli Canavar” burada kalacak. Küçük kız hiçbir şey olmamış gibi iyileşip o odayı terk edebilecek mi? Küçük kız giderken, “Sidikli Canavar” acaba gerçekten o odada mı kalacak?

2018 Clermont-Ferrand Uluslararası Kısa Film Festivali’nde Büyük Ödülü’ü kucaklayan film birçok festivalden ödülle dönmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir