Salgın Filmleri – IMDb Puanı Yüksek En İyi Bulaşıcı Hastalık ve Virüs Filmleri

Mutlaka İzlenmesi Gereken Salgın ve Virüs Konulu En İyi 15 Film

Senaryosunda salgın hastalıkları, virüsleri ve karantinaları işleyen unutulmaz salgın filmlerini bu içeriğimizde sizlere sunuyoruz. Virüslere karşı alınan önlemler yapılması gerekenler ve salgınların kontrol altına alınmaması sonucu ortaya çıkabilecek kaos ortamlarını izleyicisine sunan salgın filmlerini mutlaka izlemelisiniz. İşte bilim kurgu filmleri türündeki filmseverler için hazırladığımız gelmiş geçmiş en iyi salgın filmleri…

Film önerileri arıyorsan, mutlaka ama mutlaka bu filmi izle. Film analizleri, objektif bir şekilde yapılmıştır. Orijinal fragmanı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Salgın Filmleri;


1. The Happening – Mistik Olay (2008) – IMDb: 5.0

salgın filmleri

Ünlü yönetmen M. Night Shymalan’ın efsanevi filmlerinden biri olan “Mistik Olay” doğal afetlerin ve nasıl ortaya çıktığı bilinmeyen salgınların yaşandığı bir hikayeyi konu edinmiştir. Başrolünde Mark Wahlberg’in rol aldığı filmde dünyanın sonunun yaklaştığı ve bir takım gizemli olayların yaşandığı ortamda Moore ailesinin kurtuluş çabaları anlatılmaktadır.

Tür: Bilim Kurgu, Gerilim, Gizem


2. It Comes at Night – Gece Gelen (2017) – IMDb: 6.2

salgın filmleri

Tüm insanlığı etkileyen büyük bir felaket dünyanın sonu getirmek üzereyken hayatta kalmak için her şeyden uzakta yaşayan Paul ve ailesi güvende olduklarını düşünürler. Ancak bir gece ansızın çıka gelene genç adam onların evine sığınmak ister ve şimdiye kadar güvende yaşayan aileyi tehlikeye atar. En iyi salgın filmlerinden biri olan Gece Gelen ünlü yönetmen Trey Edward Shutts imzalı olup başrolünde Joel Edgerton yer almıştır.

Tür: Korku, Gerilim


3. The Cassandra Crossing – Kassandra Geçidi (1976) – IMDb: 6.4

salgın filmleri

1976 yapımı unutulmaz virüs filmi trenle Avrupa yolculuğuna çıkan bir grup insanın yaşadığı korku dolu anları anlatmaktadır. Yolculuk sırasında bir grup terörist tüm yolculara ölümcül bir virüs bulaştırmaya çalışır. Kısa sürede birkaç vagona yayılan salgından kurtulmanın sadece iki yolu vardır. Olayı öğrenen hükümet ya treni komple imha edecektir ya da virüsün yayıldığı nokta acilen tespit edilmelidir. 70’li yıllara göre mükemmel bir senaryosu ve kurgusu olan filmin yönetmenliğini George Pan Cosmatos yapmıştır.

Tür: Aksiyon, Gerilim


4. The Crazies – Salgın (2010) – IMDb: 6.5

salgın filmleri

Karantina konulu filmlerden biri olan The Crazies Amerika’nın Pensilvanya eyaletinde küçük bir kasabada yaşanan bir takım gizemli olayları konu edinmiştir. Kasaba’nın şerifi David ve doktor eşi Judy insanların adeta delirdiğini, kendilerini öldürdüğünü ve evlerini ateşe verdiklerini gözlemlerler. Bunun üzerine ufak bir araştırma yapan Şerif David yakınlardaki bir su kaynağına düşen ABD ordusuna ait uçaktan yayınlan bir maddenin sebep olduğunu öğrenir. Kasaba yetkililerce karantinaya alınır. Mutlaka izlenmesi gereken salgın filmlerinin başında gelen The Crazies başarılı yönetmen George A. Romero imzalıdır.

Tür: Fantastik, Gerilim, Bilim Kurgu


5. Blindness – Körlük (2008) – IMDb: 6.6

salgın filmleri

Julianne Moore, Mark Ruffalo ve Alice Braga’nın başrolünde yer aldığı salgın filmi nereden ortaya çıktığı bilinmeyen bulaşıcı bir körlük hastalığını anlatmaktadır. Kasabadaki herkese bulaşan ve hızla yayılmaya devam eden bu virüsten şimdilik tek kurtulabilen bir göz doktorunun karısı olmuştur. İnsanların yavaş yavaş kör olduğunu ve hayatın durma noktasına geldiğine canlı canlı şahit olan kadın ailesini ve kendisini bu felaketten kurtarabilmek için çabalamaktadır. Nobel ödüllü yazar Jose Saramago’nun aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan filmin yönetmenliğini Fernando Meireless yapmıştır.

Tür: Bilim Kurgu, Dram


6. Outbreak – Tehdit (1995) – IMDb: 6.6

salgın filmleri

Zaire bölgesinde çıkan çok tehlikeli ölümcül bir virüs salgını için görevlendirilen Albay Sam Daniels araştırma için bölgeye gönderilir. Birtakım araştırmalar sonucu virüsün Amerika’ya da yayıldığını fark eden albay acilen tedbirlerin alınması gerektiğini yoksa tüm ülkenin salgından etkileneceğini duyurur. Hemen çalışmalara başlayan Albay Sam Daniels, eski eşi virüs uzmanı Robby ile birlikte salgının yayılma üssü olan Californiya eyaletinde hastalığı kontrol altına almaya çalışırlar. Ünlü yönetmen Wolfgang Petersen imzalı filmin oyuncu kadrosunda Dustin Hoffman, Cuba Gooding ve Morgan Freeman rol almışlardır.

Tür: Aksiyon, Gerilim, Dram


7. Contagion – Salgın (2011) – IMDb: 6.7

salgın filmleri

Tehlikeli bir virüs salgını hava ve solunum yoluyla kolaylıkla insanlara bulaşabilmektedir. Kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan bu virüs salgını hem insanları hastalıktan öldürürken hem de toplumsal düzenin iyice dağılmasına sebep olmuştur. Tüm bunlara son vermek için bir araya gelen bir grup bilim adamı acilen virüsü kontrol altına alıp yeniden düzeni sağlamaya çalışırlar. Sinema dünyasının en iyi yönetmenlerinden Steven Stotenbergh imzalı filmin oyuncu kadrosunda Marion Cotillarf, Matt Damon ve laurence Fishburne yer almıştır.

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Dram


8. Flu – Grip (2013) – IMDb: 6.7

salgın filmleri

Güney Kore sinemasının en iyi yapımlarından biri olan “Flu” filmi büyük bir grip salgınını konu edinmektedir. Hava ile bulaşabilen grip salgını Güney Kore’nin başkenti Seul’de etkisini göstermeye başlamış ve herkesi etkilemiştir. Virüse yakalananların ise sadece 36 saat boyunca yaşayabildiği görülmektedir. Tam da bu sırada virüsü yenmek için bulunan ilaç Seul’den 19 km uzaklıktaki bir karantina bölgesindedir. Zamanla adeta yarış içerisine giren In-hye ve Ji-goo ilacı getirebilmek için türlü tehlikelerin içerisine gireceklerdir.

Tür: Korku, Bilim Kurgu


9. World War Z – Dünya Savaşı Z (2013) – IMDb: 7.0

salgın filmleri

Başrolünde Brad Pitt’in rol aldığı salgın hastalık filmi “Dünya Savaşı Z” 2013 yılında vizyona girmiş olup mükemmel bir izleyici kitlesine ulaşmıştır. Hem senaryosu hem de kurgusu ile başarılı bir film olan World War Z’nin bir salgın yüzünden zombileşen insanlar sağlıklı insanları öldürmek için harekete geçerler. Dünyanın her yanına hızlıca yayılan zombi salgınını önleyebilmenin tek yolu ise salgının ilk yayıldığı yerde araştırma yapmaktır. Eski bir asker olan Gerry ailesinin güvende olması şartıyla virüs için araştırmalara katılmayı kabul eder. Ünlü yazar Max Brooks’un aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan filmin yönetmenliğini Marc Forster yapmıştır.

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Fantastik


10. Perfect Sense – Yer Yüzündeki Son Aşk (2011) – IMDb: 7.1

salgın filmleri

Salgın hastalıklara ve virüslere farklı bir bakış açısı getiren filmde insanların sevme yetilerini kaybetmesini sağlayan bir salgın yayılarak dünya da sevgi adına bir şey bırakmamıştır. Ancak bu sırada daha yeni tanışan Michael ve Susan aşkı ve sevgiyi henüz unutmuş değillerdir. Dünyanın belki de birbirini seven son insanları olan Susan ve Michael yaşadıkları aşkı ayakta tutmaya çalışırlar. Başrolünde Eva Green ve Ewan McGregor’un rol aldığı unutulmaz dram filminin yönetmenlik koltuğunda David Mackenzie oturmuştur.

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Romantik


11. I Am Legend – Ben Efsaneyim (2007) – IMDb: 7.2

salgın filmleri

En iyi salgın hastalık filmlerinden biri olan “Ben Efsaneyim” filminin konusu insanlığın neredeyse sonunu getiren bir virüsün yayılmasını ve kurtulmaya çalışan birkaç insanı anlatmaktadır. Tüm ailesini virüs sebebiyle kaybeden Robert Neville bir bilim adamı olarak zombileşen insanlara karşı bağışıklık kazanmış birisidir. Birkaç yıldır virüs sebebiyle tek başına yaşayan ve dünyada başka birisinin olup olmadığından şüphe duyan Neville her gün hayatta kalan varsa ona ulaşmaya çalışır. Tek amacı ise virüse karşı bağışıklığı yaygınlaştırmak ve bu felaketi sonlandırmaktadır. Filmin başrolünde Will Smith rol alırken yönetmenliğini de Francis Lawrence yapmıştır.

Tür: Bilim Kurgu


12. Ölülerin Şafağı (2004) – IMDb: 7.3

salgın filmleri

Bir hastanede hemşire olarak çalışan Anna işini bitirdikten sonra evine döner ve eşiyle birlikte vakit geçirdikten sonra uyur. Ertesi gün kalktığında ise komşusu tarafından öldürülen kocasının zombi olrak yeniden uyandığını görür. Yaşanan bu felaketin hızlıca etrafa yayıldığını gören genç kadın hayatta kalmak için kaçarak bir AVM’ye sığınır. Anna ile birlikte AVM’ye sığınan diğer insanlar kurtuluş için yol aramaktadırlar. Heyecan dolu sahneleriyle en iyi salgın filmlerinden biri olmayı başaran Ölülerin şafağı filminin yönetmenliğini Zack Snyder yapmıştır.

Tür: Korku


13. 28 Days Later – 28 Gün Sonra (2002) – IMDb: 7.6

salgın filmleri

Christopher Dunne’nin başrolünde yer aldığı salgın filmi İngiltere’yi etkisi altına alan ölümcül bir virüsü anlatmaktadır. Bir araştırma laboratuvarındaki şempanzelerden yayılan bu virüs tüm dünyayı etkisi altına almaya başlar ve ölümcül sonuçlar doğurur. Virüs sebebiyle bozulan toplumsal düzeni sağlamak için ise askerler devreye girecektir. Adeta bir yaşam mücadelesinin anlatıldığı 28 Gün Sonra filminin yönetmenliğini Danny Boyle yapmıştır.

Tür: Korku, Bilim Kurgu


14. Children of Men – Son Umut (2006) – IMDb: 7.9

salgın filmleri

Son 20 yılın en iyi bilim kurgu ve dram filmlerinin başında gelen Children of Men insanlık neslinin tükenme başladığı ve üremenin gerçekleşmediği bir senaryoyu anlatmaktadır. Ülkelerin günden güne kaosa sürüklendiği ve askeri yönetimlerin gücü ele aldığı bir dönemde hamile kalan bir kadın ve karnındaki bebeği insanlık için son umut olmuştur. Yönetmenliğini Alfonso Cuaron’un yaptığı ve oyuncu kadrosunda Clive Owen, Clare-Hope Ashitey ve Julianne Moore’un yer aldığı filmi izlemenizi şiddetle öneriyoruz.

Tür: Gerilim, Dram, Bilim Kurgu


15. Twelve Monkeys – 12 Maymun (1995) – IMDb: 8.0

salgın filmleri

Unutulmaz bilim kurgu ve salgın filmlerinden biri olan 12 Maymun dünyada 5 milyar kişinin ölümüne yol açan bir virüsü durdurmak için uğraşan James Cole’ü anlatmaktadır. Bir avuç insanın yer altındaki barınaklarda yaşadığı günlerde bilim insanları zamanda geriye giderek virüsün yayılımının engellenmesini sağlamak amacıyla bir zaman makinesi geliştirirler. Geçmişe gidecek kişi ise eski bir mahkum olan James Cole’dür. Gözlerini açtığında bir akıl hastanesinde olan James Cole gelecekten geldiğini söylese de bir türlü kendini ifade edemez. Başrollerinde Brad Pitt ve Bruce Wills’in rol aldığı virüs filminin yönetmenliğini Tery Gilliam yapmıştır.

Tür: Dram, Gerilim, Bilim Kurgu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.