The Silence of the Lambs – (Kuzuların Sessizliği) Konusu Analiz ve Fragman

Rolüne hazırlanırken Anthony Hopkins seri katil dosyalarını incelemiş, hapishaneleri ziyaret etmiş ve mahkemelere girmiş Londra’da gözünü kırpmayan bir arkadaşından esinlenmiştir. Anthony Hopkins’in bu role seçilmesinin en büyük nedeni Fil Adam filmindeki rolündeki başarısı.

The Silence of the Lambs – (Kuzuların Sessizliği) Konusu

Akademiden mezun olmuş genç FBI ajanı Clarice Starling, FBI ajanı kurbanlarının derilerini yüzen sapık bir katilin elinden bir kadını kurtarmaya çalışır. Clarice, katila ulaşmak için başka bir psikopat olan ünlü doktor Hannibal Lecter ile yakınlaşır. Lecter’dan bilgi alması için önce onun güvenini kazanması gerekmektedir. 1992 yılında 7 dalda Oscar’a aday olan film, yönetmeni ve başrol oyuncularına altın heykelciği getirirken en iyi film ve en iyi senaryo uyarlaması dalında da ödüle hak kazanmıştı.

The Silence of the Lambs – (Kuzuların Sessizliği) Hakkında Bilinmeyenler

Anthony Hopkins’in Ajansı arayıp Kuzuların Sessizliği diye bir filmin metnini gönderiyoruz dediklerinde Anthony Hopkins’in aklına bir çocuk filmi gelmiş. Buffalo Bill 3 seri katilin harmanlanmış hali, deri yüzen Edge Gate, insanları sakat bir kolu olduğuna inandırdıktan sonra onları karavanına alan Ted Bundy, ve kadınları bodruma hapseden Garry Hendrick. Bir sahnede giyilen tulum sarı olması gerekirken Anthony Hopkins beyaz bir tulum giymesi yönünde ikna etti, bu şekilde daha korkutucu görüneceğini düşünüyordu. Sonralarında şu ortaya çıktı Anthony Hopkins’in dişçi korkusu varmış. 24 dakika süreyle en kısa süreyle en iyi erkek oyuncu ödülü alan 2. isim. Filmin Montanada bir sahnesi bulunurken filmin yapımcısı ani bir kararla Montanaya gitmiyoruz bu çektiklerimiz yeterli demiştir çünkü bu flashbackleri bu güzel anlatımları bozucağını düşünmüş. Amerikan Film Ensititsünün gelmiş geçmiş en kötü adam yaptığı sıralamada 1. Başrolümüzdür. Film boyunca FBI ile ortak bir çalışmaya girmişler ve FBI filmden gayet memnun kalmış fakat tek bir konu dışında Ajan Sterling’in Buffalo Bill’in evine tek başına gitmesini eleştirmişler çünkü acemi bir ajanın bunu yapabilmesi imkanlar dışındaymış ancak yönetmen ‘ bu filmin zirve sahnesi bunu çıkaramam ‘demiş  ve yoğun tartışmalar sonucu sahnenin kalmasına karar verilmiş.

The Silence of the Lambs – (Kuzuların Sessizliği) Fragman

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.