Dark 3. Sezon Hazırlıkları / İlk İki Sezonun En Kritik Anları

Dark dizisi 3. sezon başlamadan önce kanal üzerine gelen sorulardan oluşan soru – cevap videolarına devam ediyoruz.

Cemile’nin şöyle bir sorusu var:

  • İlk iki sezonda yanlış hatırlamıyorsam Helge’nin eşini hiç görmedik ve Ines’in de sadece ölen çocuğunu biliyoruz. İkinci sezonda bu iki karakter hakkında bilgi verilmedi. Üçüncü sezonda da olayların daha da karışacağını düşününce sence bu göremediğimiz karakterlerin hikayesini öğrenecek miyiz? Ya da senin bu karakterlerin kim olacağına dair bir fikrin var mı? Bir de Adam ve yanındakilerinin bir fotoğrafı var. Bu fotoğraftaki bazı kişileri tanıyoruz ama tanımadığımız karakterler de var sence bunlar kimler olabilir?

Evet, doğru Helge’nin eşini bilmiyoruz. Peter da zaten az konuşan bir tip olduğu için ağzından annesiyle alakalı hiçbir şey dökülmüyor. Ines çocuğunun doğum sonrasında öldüğünü söylemişti ki Dark izleyicilerinin sanırım hiçbirisi buna inanmadı. O belki de kendisini böyle teselli ediyordu ve küçük Mikkel’i bulunca bu yüzden onu bu kadar sahiplendi. Belki de onun çocuğu birisi tarafından aynen Noah’nın çocuğunun kaçırılmış olması gibi kaçırıldı ve Ines bunu kendisine yediremedi ve herkese çocuğunun öldüğünü söyledi.

Evet, tabi ki tüm bu karakterlerin kim olduğunu net olarak öğreneceğiz; çünkü Dark böyle bir dizi. Bu aynı zamanda İbrahim Aktekin’in sorusunun da cevabı… Onun sorusunda bahsettiği ilk iki sezonda değinilmeyen konuların senaryoda yeri hazır aslında. Dark dizisi İlk iki sezonda o kadar sağlam ilerledi ki ben son sezonda da hiçbir açık nokta bırakılmadan final yapılacağını düşünüyorum; en azından karakterler bağlamında… Bunlar kim olabilir? Aile ağacında eksik olarak gördüğümüz kişiler kimler olabilir?

Dark aile ağacında şu an için belirsiz karakterlerin hepsi aynı döngüye ait. Yani paralel evrenden birileri gelip doldurmayacak o boşlukları… Hepsinde bu dört büyük aileden birisi olacak mutlaka. Böylece inanılmaz aile bağları ortaya çıkacak.

İkinci sezon sonundaki aile bağlamındaki belirsizlikleri şöyle sıralayabiliriz aslında: Önce Doppler ailesine bakalım. Helge’nin anne ve babası belli ama annesi Greta Helge’nin tecavüz sonrası doğmuş bir çocuk olduğunu ima etmişti Noah ile konuşurken. O belki de bu yüzden Helge’ye karşı katı davranıyordu. Helge istemediği birisinin çocuğu muhtemelen. Yani Helge’nin babası şu an belirsiz diyebiliriz. Diğer taraftan az önce söylediğim gibi Helge’nin eşininin yani Peter’in annesinin kim olduğu da belirsiz.

Tiedeman’lara bakarsak Claudia’nın kocası yani Regina’nın babasının kimliği ortaya çıkmadı ve ilginçtir ki bunun konusu bile geçmedi ilk iki sezon boyunca. Claudia evli değil. Bu nedenle Regina, Tronte Nielsen’in çocuğu olabilir. Claudia ve Tronte arasında 1980’lerde cinsel bir ilişkinin yaşanmakta olduğu konuşmalarından ve yakınlıklarından anlaşılıyor. Claudia santralin başına geçince araya biraz mesafe koymuş gibi… Tronte belki de çocuğun kendisine ait olduğunu bilmiyor ve bu yüzden Regina ve Tronte arasında 2019’larda duygusal bir bağ göremedik.

Nielsen’lar bence en gizemli olanlardan birisi. Agnes’in kocası belirsiz. Papaz olduğunu daha sonra öldüğünü falan duyuyoruz onun ağzından ama bunu başkasına söylediği için onun bu söylediklerine tam olarak güvenemiyoruz. Ama sonuç olarak onun kocasının kimliği gerçekten de büyük bir gizem. Burada şöyle bir teori ortaya atabiliriz: Bu adamın paralel evrenden birisi olduğu ortaya çıkarsa Adam yandı. Çünkü bu minik bağ bile bu iki evreni birbirine kenetler ve birisi yok olursa diğeri de ortadan kalkar. Diğer taraftan Adam bunu biliyor da olabilir; zaten o bu yüzden düğümün çözülemeyecek kadar karmaşık olduğunu söylüyordu.

Kahnwald ailesinde en başta Ines’in babası yani Daniel’ın eşi belirsiz. Diğer taraftan bu aileye gelin olarak katılan Hannah’nın annesi yani Sebastian’nın eşi de hâlâ belirsizliğini koruyor.

Bu belirsizlikler Noah ve Agnes’in baba ve annesini de katabiliriz. Bu kadar önemli iki karakterin anne ve babası henüz belirsiz.

Bunların kimler olabileceğini belki bir başka videoya bırakıp geçiyorum.

Bu arada unutmadan Cemile’nin sorusunun ikinci kısmına da değinmek istiyorum.

Fotoğraftaki kişilerin bir kısmını tanıyoruz sence diğerleri kim olabilir diye sormuştu.

Adam yalnız çalışan birisi değil; büyük planları var. Bu planlarını hayata geçirebilmek için insan gücüne ihtiyaç duyuyor. En basitinden 1920’lerde gördüğümüz o büyük yer altı sığınağı ki alt kısma asansör tarzı bir şeyle inmişlerdi, oranın inşa edilebilmesi için Adam’a fiziksel güç gerekiyor; yani insan gücü gerekiyor. Mağarayı da genç Noah ve muhtemelen Bartosz olduğunu düşündüğümüz birisi kazıyordu.

Adam’ın çevresine insan toparlayabilmesi için onları etkilemesi gerekiyor. Hatırlarsanız genç Noah’nın kehanetten bahsettiğini duymuştuk. Aynı kehanetten gelecekte de söz ediliyor ki bu düşünceyi oraya yani kıyamet sonrasına genç Noah’nın taşıdığını düşünüyorum. Hatırlarsanız Noah, “Dünya’daki cehennem sona erecek, Cennet başlayacak” gibi sapkın sözler söylüyordu. Demek ki Adam onu fena inandırmış. Ortaya attığı kıyamet düşüncesiyle ve zaman makinesi sayesinde 1920’lerdeki adamların geleceklerine dair esrarengiz şeyler söyleyerek etkilemiş. Çevresinde bir tür tarikat gibi bir yapılanma kurmuş. Amacı söylediğim gibi onları kullanmak. Adam herkesi kullanıyor hatta kendisine bile yalan söylüyor ya da gerçekleri olduğu gibi aktarmıyor.

Bu nedenle o fotoğraftakiler Adam’a bağlı ve onun etrafında oluşan, onun sözlerine inanan veya kutsallık atfeden kimseler.  Hepsini tanımamıza gerek yok. Tanımamız gereken kişileri zaten dizi bize gösteriyor. Örneğin Martha’nın kardeşi Magnus ve onun kız arkadaşı Franziska’da onların arasındaydı.

Bir soru değil ama PandaBoy’un bir mesajı…

  • Ya Hiç Bir şeyi degistire bilmiyicekler cunki gelecekteki yonas yani Adam hala yaşiyo halbuki artik onun olmaması gerekirdi cunki gecmiste dongunu sonlndirdilarsa onun var olmamasi gerekir ama hala yasiyo demeki hic biseyi basaramadilar.

Evet; zaten Adam’ın 66 yıl boyunca uğraştım ve bir kaçış yolu buldum demesinin mantığı bu. Döngü çözülemeyecek kadar karmaşık… Onun bulduğu kaçış yolu üzerindeki düşüncelerimi önceki videolarda uzun uzun anlatmıştım. Döngüye dahil olan hiç kimse bu düğümü çözemez. Döngünün dışından birisinin müdahalesi gerekiyor.

Hamit Gündüz’ün güzel bir sorusu var.

Dark 3. sezon soru cevap videosunun tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir