EX MACHINA (2014) – Yeterince İyi Miydi?

Herhangi bir film sona erdiği onun zaman sizde bıraktığı son izlenim çok önemlidir. Leziz bir yemeğin damakta bıraktığı o muhteşem duygunun aynısını buluruz bazen bazı filmlerde… Bazıları hayal kırıklığı yaşatır; bazıları bana zamanımı boşa harcattın, dedirtir. Örnekleri uzatmıyorum; ama sanıyorum söylemek istediğim anlaşıldı.

Ex Machina sona erdiğinde bu film için beklentilerimi çok yüksek tuttuğumu fark ettim. Evet, film sona erdiğinde bende oluşturduğu izlenim buydu. Daha felsefi, daha zor, daha sürpriz ve daha etkileyici bir son bekliyordum bu film için…

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Senaryonun Tadını Kaçıran Detaylar

Caleb, Nathan’ın henüz 13 yaşındayken yazdığı kodları kod dünyasının Mozart’ı olarak niteliyor (29:59). Nathan muhteşem dehaya ve inanılmaz zenginliğe sahip. O tüm bu varlıklarını yapay bir zeka meydan getirmek için kullanıyor. Ava’dan önce çalıştığı örnekleri görüyoruz filmde. İşte bu kadar zeki birisi var karşımızda… Caleb ve Ava’nın sistem kapandığı zaman yani elektrik gittiği zamanki konuşmalarını bile dinliyor aslında o.

İşte tüm bunları göz önüne alınca finalde onun hesap edemediği basit değişkenlere yenilmesi ve ölmesi filmin tüm tadını kaçırıyor. Örneğin ben Caleb’ı filmin en başında en başta karşılayan Nathan’ın bir yapay zeka olmasını, sadece bazı sahnelerde Caleb’la konuşan kişinin orijinal Nathan çıkmasını çok isterdim. Böylece filmin başlarında bahsedilen Turing testi inanılmaz bir başarıya ulaşmış olurdu. Yani kod yazılımı konusunda yetenekli birisi o tesise gelecekti ancak konuştuğu kişinin bir yapay zeka olduğunu anlamayacaktı.

Diğer taraftan Caleb’ın kendisinin bir yapay zeka çıkması ve zihnine tesislere geliyormuş gibi bir anı yüklenmiş olması da çok harika olurdu.

Ex Machina incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.