Coco Konusu İnceleme ve Analiz

Coco Konusu

Coco, 12 yaşındaki Miguel’in ölüler diyarındaki macerasını anlatıyor. 12 yaşındaki Miguel’in en büyük kahramanı efsanevi Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz’dur. Ancak Cruz hayatını kaybetmiştir ve Miguel’in onunla tanışma imkanı yoktur. Her gün onun şarkılarını dinleyen Miguel günün birinde ünlü müzisyenin gitarını bulur. Ancak gitarı çalması onu bir anda Ölüler Diyarı’na götürüverir. Çıkış yolunu arayan Miguel, düzenbaz Hector’la karşılaşır ve birlikte Miguel’in aile tarihinin ardındaki gerçek hikayeyi keşfetmek için olağanüstü bir yolculuğa çıkarlar… Seslendirme kadrosunda Latin oyuncuların bulunduğu yapımda Anthony Gonzalez, Benjamin Bratt, Gael García Bernal, Renee Victor, Alanna Ubach, Jaime Camil, Alfonso Arau, Herbert Siguenza gibi isimler sesleriyle yer alıyor. 16. Görsel Efekt Birliği Ödülleri’nde 4 ödülün sahibi olan, 45. Annie Ödülleri’nde 11 ödülle geceyi kapatan, 2018 Oscar ödüllerinde En İyi Animasyon seçilen ve daha birçok ödüle layık görülen Coco’nun yönetmen koltuğunda Toy Story 3 ile beğeni toplayan Lee Unkrich oturuyor. Filmin müzikleri ise Michael Giacchino’ya ait.

Coco İnceleme – Analiz

Animasyon filmleri denince akla gelen sayılı film stüdyolarından bir tanesidir Pixar. Son 20 yıla yakın dönemde çıkarttığı işler ile sadece ufaklıkların değil, büyüklerin de hayranı olduğu, hatta aynı yapımı birden fazla kez izlemek için bolca sebep sunduğu Disney markası, her seferinde olmasa bile yolunda çizgi üstü seyretti. Ara ara düşüşe geçtiğini de söyleyebileceğimiz Pixar, bu sıkıntıları ise genellikle devam filmlerinde yaşadı. Yeni fikri mülkler üretmek yerine, daha önce tutmuş bir formülü, daha doğrusu büyük beğeni toplamış bir hikayeyi farklı şekillerde devam ettirmeyi denedi, birden fazla kez de beklediğini bulamadı.

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru, ülkemizde ise bu hafta vizyona giren yeni Pixar projesi Coco, bahsini ettiğimiz ‘tekrar’ yapımlarından bir tanesi değil. En son 2015 senesinde İyi Bir Dinozor adlı animasyon filmi ile ‘yeni marka’ yaratan stüdyo, iki yılın ardından Coco ile taze topraklara döndü. Başarılı devam filmleri kategorisine rahatlıkla giren, hatta beklenenin üstünde bir animasyon film olarak akıllara kazınan Oyuncak Hikayesi 3’ün başındaki isim, Lee Unkrich ve yardımcı yönetmen koltuğundaki Adrian Molina, bu yılın Oscar gözdelerinden biri olarak etiketlenen Coco’nun başındaki iki önemli isim.

Vol.i adlı leziz serüvene tanıklık edenler, aynen (çoğu) Pixar filminde olduğu gibi küçük robotun hikayesinin sıradan bir çocuk eğlencesi olmadığını iyi hatırlar. Hatta o kadar ki, finale doğru gözleri nemlenen, yaşı çocukluğu, hatta ergenliği çoktan geçmiş sayısız izleyici vardır. Başka bir deyişle, animasyon filmlerinin muazzam yükselişini sağlayan ‘çocuklar kadar büyüklere de maceralar’ ekolü görev başındadır. Coco’ya gelecek olursak, belki de bu ekolün tabiri caizse en alâ örneği var önümüzde. Küçük izleyiciler için çok keyifli ve renkli bir atmosfer, bolca güzel mesaj, büyükler içinse bu güzelliklerin yanında hayatın gerçekliğine, hatta griliğine dair de mühim öğeler var. Hatta şimdiden uyaralarım, minikler eğlenip gülerken, sizler bir yandan sırıtıp, bir yandan da ‘neden gözlerim dolmaya başladı?’ diye düşünebilirsiniz.

Coco Fragman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.