Senin Adın Film Konusu – İnceleme ve Analiz

Senin Adın Konusu

Senin Adın, farkı yerlerde yaşamalarına rağmen birbirlerine bağlı bir hale gelen iki yabancının hikayesini anlatıyor. Hayatından pek memnun olmayan Mitsuha, etrafı dağlarla çevrili bir bölgede yaşar. Vali olarak çalışan babası seçim kampanyaları ile uğraşmaktadır. Evde kendisi, kardeşi ve büyükannesi dışında kimse yoktur. Kırsal kesimdeki yaşamından fazlasıyla sıkılan Mitsuha, Tokyo’da yaşamanın hayalini kurar. Mitsuha ile aynı yaşlarda olan Taki ise, Tokyo’da yaşayan bir gençtir. Taki’nin günleri çalışarak ve arkadaşları ile vakit geçirerek geçer. Ancak bir gün, rüyasında kendini dağların sardığı bir kentte yaşayan bir kız olarak görecektir. Mitsuha ise tam tersi, kendini Tokyo’da yaşayan bir erkek olarak. Birbirine yabancı bu iki genç, garip bir şekilde kendilerini, birbirlerine bağlanırken bulacaktır.

Senin Adın İnceleme ve Analiz

Belki de aradığın “bir”i değildir. Bir “yer”dir ya da birinin yanında geçireceğin bir “an”..

Zaman ve mekanın ket vuramadığı bir aşk hikayesi anlatıyor “Senin Adın”. Sadece bunu yapıyor olsaydı bile, eşsiz çizimleri ve müzikleri, hayatın içinden diyaloglarıyla büyüleyici olabilirdi. Ama tek bir öyküyle yetinmiyor. 1973 doğumlu Japon sinemacı Makoto Shinkai harika kariyerine nefis bir halka eklemekle kalmıyor, her başarılı anime’de olduğu gibi seyircinin hayalgücüne yer bırakan, sonunda da anlattığından çok “hissettirdikleri” ile kalbe kazınan bir işe imza atıyor.

1970’lerde Japonya’da yükselişe geçen “manga” ve o öykülerden sinemaya uyarlanıp Osamu Tezuka gibi ustaların temellerini attığı “anime”, günümüzde çok farklı bir yerde. Studio Ghibli gerçeği ve Hayao Miyazaki etkisini düşündüğümüzde bir tür zirveden söz edebiliriz.

Hemen her konuda, sadece çocuklarla sınırlı olmayan, yetişkinlerin de kendilerinden çok şey bulacağı hikayeler anlatılıyor. Hayata ve ölüme dair her türlü kavram, belli bir disiplin içinde ama neredeyse her defasında yenilikçi bir şekilde seyirciye sunuluyor.

“Senin Adın” ön planda iki genç, Taki ve Mitsuha arasında, zamana ve mekana direnen bir aşk öyküsü anlatıyor görünebilir. Ama çok daha derin bir yapısı var. Derinlik derken sadece felsefeden söz etmiyorum

Senin Adın Fragman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir