BTS Serendipity – Teleskop Sahnesinde Ortaya Çıkan Gizem

Bu yazıda içerisinde bolca sembolizm kullanılan bir klibin çözümü üzerine konuşmak istiyorum. Serendipity… Bu klipte BTS üyelerinden sadece Jimin yer alıyor. Burada gördüğümüz tema I Need U, Run ya da Forever Young gibi kliplerde ortak işlenen ana hikayeden bağımsız. Klip tamamen kendi içerisinde bir kurguya sahip. Bu nedenle klibi anlayabilmek için onu kendi mantıksal örgüsü içerisinde ele almak gerekiyor.

Klipte Jimin uzayda yolculuk yapan ve bu yolculuğu sırasında dünya gezenine uğrayan birisini (bir uzaylıyı) canlandırıyor. Klibin ana teması bu. Ancak klipte Jimin olarak görülen kişi aslında olduğunu sandığımız kişi değil. Olduğunu sandığımız kişiyi aslında 1 sahne dışında hiç görmüyoruz. Şimdi tüm bu söylediklerimin ne anlama geldiğini klipten takip edelim.

Jimin Bir Uzay Yolcusu

Klibin açılış sahnesinde henüz kendisi gösterilmese de bunun Jimin’in dünyaya yaptığı fiziksel bir yolculuk olduğunu anlıyoruz. Bu yolculuğun bitiminde gözlerini açtığında onun kısa bir şaşkınlık yaşadığını gözbebeklerinden fark edebiliyoruz. Sanki hızlı bir şekilde nerede olduğuna anlamaya çalışıyor. Ama yolculuklara alışkın olduğu için bu durum çok kısa sürüyor. Saniyeler boyunca ya da dakikalar boyunca ben neredeyim diye etrafına bakmıyor yani.

Peki, bu sahnede onun fiziksel bir yolculuk yaptığını nasıl anlıyoruz? Bu bir teori mi tahmin mi yoksa gerçekten klipte olan şey bu mu? Bu bir teori değil; çünkü az sonra onun yaptığı bu fiziksel yolculuk bize açıktan gösteriliyor. Burada tam olarak aynı şeyleri yaşıyor. Gözleriyle yine hızlıca etrafını kontrol ediyor.

Jimin Hangi Gezegenden Geliyor?

Aslında onun nereden geldiğini klibe yerleştirilen ipuçları olmasaydı bilemezdik. Uzayın herhangi bir yerinden geliyor, derdik. Ama onun nereden geldiği klipte gösteriliyor.

Burada onun başını öne eğmiş bir halde oturduğunu görüyoruz. Belli ki bir sorunu ya da bir özlemi var. Dünyaya gelen ve orada zaman geçiren Jimin bir süre sonra evini özlemeye başlıyor. O az sonra başını kaldırarak sağ üstte görülen aya bakmaya başlıyor. Dikkat ederseniz yıldızlara değil doğrudan aya bakıyor. İşte o an onun nereden geldiğini net olarak anlıyoruz. Şu sahnede deniz sularının içe doğru çekildiği gösteriliyor. İşte bu sahne ayın deniz suları üzerinde etkisi görülen çekim gücüne bir gönderme. Tüm bunlar bize onun nerden geldiğini anlatmak için klibe yerleştirilmiş.

O Her İstediği Zaman Yolculuk Yapamıyor

Jimin’in evini özlemesi her istediği anda bu yolculuğu yapamadığını gösteriyor. Peki, o bu yolculukları ne zaman yapabiliyor? Klipte bu yolculuğun zamanlamasına yönelik ipuçları yer alıyor. Dikkat ederseniz güneş tutulması gerçekleşmeye başladığı anda Jimin heyecanla başını çeviriyor. Az sonra onun yüzünde bir gülümseme beliriyor. Demek ki beklediği an geldi. Sarı örtüyü üzerine kapatıyor. Bu sırada oldukça mutlu görünüyor. Örtünün altından bir anda kayboluyor yani yolculuk gerçekleşiyor. Klibin sonundaysa güneş tutulması sona ererken onun bembeyaz odasında gözlerini açtığını görüyoruz. Dünya üzerinden aya yaptığı yolculuğun başlama ve bitiş zamanı güneş tutulmasıyla paralel gerçekleşiyor.

Burada ince bir nokta bulunuyor. Jimin dünya üzerinden kendi evine güneş tutulması yaşanırken gidebiliyor (Not: Güneş tutulması sırasındaki bu yolculuklar sadece kendi evine yani Ay’a değil aynı zamanda dünya içerisinde farklı mekanlara da olabiliyor. Bundan daha sonra bahsedeceğim.). Ancak onun dünyaya geldiği sırada güneş tutulması yaşanmadığını görüyoruz. Şu sahne onun dünyaya gelişini sembolize ediyor. Onun geldiği tarafın ay olduğunu düşünürsek bu sırada ay, dünya ve güneş arasında değil. Zaten tutulma yaşanması için ay şuralarda bir yerlerde olmalı. Demek ki onun gelişi değil dünyadan ayrılışı güneş tutulmasına bağlı.

Bu durumu netleştirdikten sonra klipte görülen mekanlara ve sahnelerin anlamlarına göz atalım.

Oda

Jimin’in dünya yolculuğunu bir kez yapmadığını söyleyebiliriz. O muhtemelen belli aralıklarla dünyaya gelip gidiyor. Klipte kullanılan mekanlardan birisi olan bu odanın en başta bir fotoğraf karesi gibi gösterilmesi bu yüzden. Sanki eski ve renksiz bir fotoğrafa bakıyoruz burada. Ancak kamera yavaşça bizi o karenin içerisine dahil ediyor. Mazi şimdiki zaman eviriliyor ve neler yaşandığını görüyoruz. Bu oda onun dünyada geçirdiği zaman diliminde fiziksel olarak iletişime geçtiği veya beğendiği ya da merak ettiği varlıkların yer aldığı bir mekan.

Kaktüs, kaktüsün vazosundaki toprak ve hemen yan tarafta su onun dünya gezisi sırasında topladığı şeyler. Ayrıca onu daha sonra bir kediyi severken görcez. Yani temelde canlı ve cansız çoğu yaşam formuyla iletişime geçmiş oluyor. Kaktüse dokunduğu anda neden elinin kanadığını biraz sonra konuşalım.

Onun şurada uyandığı beyaz renkli birinci oda dünya üzerinde yolculuk sırasında konakladığı mekanlardan birisi. Üstte görülen gökyüzü rengi bu mekanın dünyanın içerisinde bulunduğunu gösteriyor. O yolculuk sonrasında gözünü kapar kapamaz bu odada buluyor kendisini. Yani aydan geldikten sonra uyanıyor bu mekanda. Jimin birinci odadaki sarı renkli topa dokunduğu anda onun bu beyaz odada belirmesi bu iki mekanın aynı fiziksel boyutta olduğuna bir gönderme. Topun bu odada bu kadar büyük olması muhtemelen bu mekanın boyutsal farklılığına bir işaret. Belki Jimin burada mikro alemlere kadar inmişti.

BTS Serendipity klip incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.