Yıldız Savaşları Bölüm 1: Gizli Tehlike / Her Efsanenin Bir Başlangıcı Vardır

Star Wars filmlerinin hikaye sıralamasında 1999 yılında çevrilen Yıldız Savaşları: Bölüm 1 – Gizli Tehlike ilk sırada yer alıyor. İşte bu nedenle Star Wars evreni anlatımlarına bu filmle başlayalım.

Galaktik Cumhuriyeti Nedir?

Star Wars serilerinde adını sıkça duyacağımız Galaktik Cumhuriyeti veya filmde söylendiği gibi Cumhuriyet temel olarak gezegenler arası yıldız sistemleri arası bir yönetim biçimini ifade ediyor. Cumhuriyet’te tüm gezegenlerin veya yıldız sistemlerinin temsilcilerinin bulunduğu bir konsey bulunuyor. Her ne kadar bir başkan olsa da tüm kararlar bu konsey tarafından alınıyor. Jedi’lerin de bulunduğu Jedi Konseyi işte bu Cumhuriyet içerisinde yer alıyor.

Filmin başlarında Cumhuriyet’in bir karmaşa yaşadığı ifade ediliyor. Bunun nedeni uzak yıldız sistemlerinin ticaret yollarına getirilen vergilendirme sistemi.

Naboo Gezegeninin İşgali

Senatonun yetkilendirdiği çeşitli ticaret federasyonları bulunuyor. Bunlardan bir tanesi bu vergilendirme sisteminin meydana getirdiği karmaşa ortamını kullanmak istiyor. Naboo adındaki küçük ve barışçıl bir gezegeni ablukaya alıyor. Barışçıl deme nedenim şu: Gezegenin kendilerini koruyacak bir ordusu bile bulunmuyor. Savaşçı bir gezegen değiller.

Basit bir ticaret federasyonunun senatonun tepkisini çekecek bu hareketi neden yaptığını merak ediyoruz… Ancak sonra bu ablukanın Senato başkanının değişmesine kadar gidecek bir planın ilk adımı olduğunu anlayacağız.

Jedi’ler Konseyi Ticaret Gemisine Gönderiliyorlar

Filmin kronolojik sıralamasına dönelim. Jedi Konseyi, ticaret federasyonunun ablukasını kırmak ve bir anlaşma yapmak üzere onların kontrol gemisine iki Jedi savaşçısı gönderiyor. Ticaret federasyonu kendilerine Jediların gönderildiğini en başta bilmiyor. Bunu öğrendiklerinde endişeye kapılıyorlar. Çünkü senatonun Jedi’leri kullanarak kendilerini anlaşmaya zorlayacağını düşünüyorlar.

İşte bu sırada filme de adını veren gizli tehlikeyi görüyoruz. Kuşatmayı yapanlar en başta bu Vali Cumhuriyet’ten bir senatör tarafından yönlendiriliyor. Vali ona Dart Sidious olarak hitap ediyor. Karanlık tarafın temsilcisi olan bu kişi yüzünü hiç göstermese de onun Senatör Palpadine olduğunu anlıyoruz. Senatör’ün temel amacı; cumhuriyetin gizli yöneticileri olarak adlandırdığı bürokratları ve eline hangi imkan geçerse onları kullanarak senato başkanını zayıflatmak ve nihayetinde onun yerine geçmek… Evet, senatör Palpadine gerçekten büyük oynuyor.

Senatör Palpadine gemiye gelen jedilerin öldürülmesi ve gezegenin işgal edilmesi emrini veriyor. Valiler biraz tereddüt geçirse de artık geriye dönemeyecek bir durumdalar ve senatöre tam itaat ediyorlar.

Jedi’ler Naboo Kraliçesini Uyarmak İstiyorlar

Gemiye gelen Jedilar Usta Qui-Gon ve öğrencisi Obi-Wan Kenobi. Bu ikili saldırıdan kurtuluyorlar. Sonrasında geminin içerisinde bulunan işgal ordusunu görüyorlar. Jedi’ler Cumhuriyetle iletişim kuramadıkları için gezegene inmeyi ve Naboo kraliçesi Kraliçe Amidala’yı uyarmayı planlıyorlar. Gezegene indikleri zaman orada Jar Jar Binks adlı uzun kulaklı Gungan’la tanışıyorlar. Jar Jar Binks aslında bir su altı şehrinde yaşayan ama oradan sakarlıkları sebebiyle sürülen bir yerli. Jedi’leri su altı şehrine götürüyor. Gunga şehrinin kralı Naboo’luları sevmediği ve onlara yardım etmeyeceğini söylüyor. Ayrıca kral kendi şehrini tehlike altında görmüyor.

Naboo Tamamen İşgal Ediliyor

Gezegenin kraliçesi federasyonun bu kadar ileri gitmesine şaşırıyor ama elinden bir şey gelmiyor. Tüm gezegen kısa sürede işgal ediliyor. Bu sırada gerçek kraliçe kendisini hizmetçilerin arasına gizliyor ve neredeyse filmin sonlarına kadar kendisini ortaya çıkarmıyor.

Jedi’ler kraliçeyi ve onunla birlikte birkaç kişiyi gezegenden çıkarmayı-kurtarmayı başarıyorlar. Bu sırada gemileri hasar alıyor ve onu tamir edebilmek için bir gezegene inmek zorunda kalıyorlar. Jedi’ler Tatooine adlı bu gezegende çok önemli bir keşif yapacaklar farkında değiller.

Bu sırada işgal güçleri kraliçe sandıkları kişiye bir anlaşma imzalatmaya çalışıyorlar. Böylece işgallerinin Konsey yani Cumhuriyet tarafından yasal olarak tanınmasını planlıyorlar.

Senatör, Jedi’lerin Üzerine Darth Maul’u Gönderiyor

Bu sırada senatör gezegenden kaçan kraliçenin ve Jedi’lerin yerini tespit edebilmek için Darth Maul adlı gizemli bir savaşçıyı devreye sokuyor. Jedi eğitimi alan bu savaşçı Usta Qui-Gon dövüştüğünde onun ne kadar yetenekli olduğunu anlıyoruz. Aslında bu savaşçı karanlık tarafa temsil eden Sith Lordu’nun öğrencisi. Jedi’ler Konseyi’nde Sith’lerin neslinin bin yıl önce tükendiğini öğreniyoruz ama karanlık taraf kendisini gizlemeyi başararak var olmayı sürdürmüş.

Anakin Skywalker’la İlk Karşılaşma

Gezegende gemileri için yedek parça aramaya çalışan Jedilar oraaa annesiyle beraber yaşayan bir çocukla tanışıyorlar: Anakin Skywalker. Usta Qui-Gon çocuğun içerisinde inanılmaz bir gücün varlığını hissediyor. Aslında o bu çocuğu bulmalarının tesadüf olmadığına inanıyor. Gücün onları bu gezegene yönlendirdiğini düşünüyor. Sonuçta çocuğu kölelikten kurtarıyor ve Jedi eğitimi alması için Jedi konseyinin karşısına çıkarıyor. Jedi konseyi ve özellikle büyük üstad Yoda, Anakin’in yeteneğini kabul ediyorlar ama çocukta karanlık bir tarafın ve bir tehlikenin olduğunu söylüyorlar. Onun eğitilmesine izin vermiyorlar.

Senatör Palpadine Amacına Adım Adım Yaklaşıyor

Bu arada Senatör Palpadine entrikalarının meyvesini almaya başlıyor. Naboo kraliçesini de yanlış yönlendirmeyi başarıyor. Yeni bir konsey başkanı seçimi yapılması için karar alınıyor. Kendisi de bu seçimlerde aday oluyor. İlk filmde henüz bu seçim yapılmıyor. Yani sonucun ne olacağını şu an bilemiyoruz.

Naboo kraliçesi, Cumhuriyet’in içinde bulunduğu bu karmaşa ortamını görünce başkentte daha fazla kalmak istemiyor. Oradan ayrılma kararı alıyor. Jedi konseyi Usta Qui-Gon ve Obi Wan’ın onlarla gitmesini istiyor. Onların kraliçeyi korumak dışında ikinci görevleri bu karanlık savaşçının kim olduğunu ortaya çıkarmak…

Naboo’nun Kurtuluşu

Sonuç olarak Naboo gezegenine dönen ekip Gunganlıları savaşmaları için ikna ediyorlar. Gunganlılar karadan droidlere karşı savaşıyorlar. Naboo’nun yetenekli pilotları uzayda bulunan isyan kontrol gemisine saldırıyor. Jedi’ler ise gizemli savaşçıyla dövüşmeye başlıyorlar. Anakin her ne kadar çocuk olsa da yaptığı hamlelerle aslında hem kara hem de hava savaşının kazanılmasını sağlıyor. Anakin kontrol gemisinin ana reaktörünü havaya uçuyor. Böylece karadaki droidler etkisiz hale geliyor. Kontrol gemisi de zaten havaya uçuyor.

Qui-Gon, Darth Maul Tarafından Öldürülüyor

Bu arada Jedi ustası Qui-Gon gizemli Sith savaşçısı tarafından öldürülüyor. Obi Wan zor da olsa savaşçıyı öldürmeyi başarıyor. Qui-Gon ölmeden önce Obi Wan’a Anakin’i eğitmesi sözünü verdiriyor. Büyük Üstad Yoda çocuğun tehlikeli olduğu görüşünü hala savunsa da Jedi konseyi Anakin’in eğitimi için sonunda onay veriyor.

Star Wars birinci bölüm sona ererken bölüme adını veren gizli tehlike cumhuriyetin içerisinde varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Yıldız Savaşları Bölüm 1: Gizli Tehlike film incelemesini 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir