Dark Sezon 3 Fragman İncelemesi

Netflix’in dizi standartlarını altüst eden dizisi Dark’ın final sezonu duyurusu ve fragmanı yayınlandı. Dizinin 3. sezonunun yayın tarihi beklendiği üzere 27 Haziran 2020.

Bu yazıda bugün yayınlanan fragman üzerine konuşmak istiyorum. Tabi ki bu kısa fragmandan yapacağımız çıkarımlar tamamen doğru olmayabilir ama yine de üzerinde konuşmak bile çok heyecanlı ve güzel.

Üç Nesil Bir Arada

Fragmanda ilk olarak dikkatimizi çeken nokta aynı kişinin 3 farklı nesli temsil eden versiyonları… Bu kişinin kim olduğunu bilmiyoruz. Bunların kim olduğuna dair teorimi videonun sonlarında söylemek istiyorum; şimdi buna biraz altyapı kurmak gerekiyor. Ancak her kimse bu kişinin yaşlı hali, ortancası ve çocukluğu Adam’ın mekanında. Burası genç Jonas ve Adam’ın ilk kez karşılaştıkları yer. Yani burası 1950’lerdeki sığınak.

Yalnız dikkat ederseniz buraya bu adamın önce ortanca hali ulaşıyor. Küçük ve yaşlı olan sonradan geliyor oraya ve adam sanki onları görmekten çok memnun değil. Diğer ikisinin bakışları onların çok kararlı olduklarını, buraya tesadüfen gelmediklerini ve her üç neslin arasında bir amaç ya da hedef beraberliği bulunduğunu gösteriyor. Zaten her üçünün de yangın çıkması için çabaladıkları ve sonunda da yanan mekanı seyrettikleri gösteriliyor. Üzerinde Jonas yazan mektubun zarfı yanıyor ancak içindeki kağıdın yanmadığını ve ortanca adamın elinde görülen kağıdın mektubun içindeki not kağıdı olduğunu düşünebiliriz.

Buradaki diğer önemli bir nokta bu mekanın henüz onlar ulaşmadan önce terk edilmiş olması. Ortalık darmadağın ve yerde belki de Claudia ve Noah’nın elindeki kitabın parçaları yer alıyor. Yani Adam ve ekibi burayı çoktan terk etmiş bile. Dolayısıyla onların bu mekanı yakmaları Adam’ın planından bağımsız bir olay değilmiş gibi görünüyor (Onların bu mekanı yakacaklarını Adam’ın öngörmüş olabileceğini söylüyorum; beraber hareket ettiklerini değil). Onlar bu mekanı yakarken geçmişten yani önceki sezonlardan birkaç görüntü seyrediyoruz.

Düğüm Çözülemez; Ancak Kesilebilir

Bu olay gerçekleşirken Adam’ın sesinden düğümü çözmenin tek yolunun onu yok etmek olduğunu duyuyoruz. Bu zaten yeni bir söz değil. Diğer Dark incelemelerinde detaylıca anlatmıştım bu sözün anlamını. Adam bir kaçış planı üzerinde çalışıyor ve son sezonda bu kaçış planının uygulama safhasını seyrediyoruz. Adam düğümü kesiyor yani yok ediyor; çünkü onun çözülemeyecek kadar karmaşık olduğunun farkında. Döngüden çıkarılacak en küçük bir değişkenin tüm döngüyü yok edeceğinin farkındaydı. Bu nedenle döngü devam ederken alternatif ya da simetrik dünyayı oluşturuyordu bir şekilde. Şimdi artık döngüyü tamamen yok ediyor.

Önceki Dark incelemelerini 25. Kare üzerinden seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir