Fauda Dizisi – Aynanın İki Yüzü: İsrail ve Filistin

İsrail yapımı Fauda dizisi 3 sezondan oluşuyor. Her bir bölümü ortalama 40 dakika sürüyor. Fauda İsrail ve Filistin arasındaki bitmek tükenmek bilmeyen çatışmalara odaklanıyor. her iki taraftan da insan hikayelerini anlatıyor. Gizli İsrail biriminin komutanı Doron, Filistin topraklarında faaliyet gösteren İsrail Özel Kuvvetleri ve ekibi Hamas teröristi Ebu Ahmed’i avlıyor. Çitin diğer tarafında da 143 İsrailli öldürmüş olan Ebu-Ahmed ve ailesinin hayatı ekrana yansıtılıyor. Ebu-Ahmed İsrail Devletini asla kabul etmeyecek ve ölene kadar “cihadına” devam edecektir.

Etkili bir anlatım dili olan dizinin IMDB puanı 8,3.

Orijinal adı: Fauda

Tür: Aksiyon, drama, gerilim

Ülke: İsrail

Yapım tarihi: (2015 – )

Yönetmenler: Avi Issacharoff, Lior Raz

Oyuncular: Lior Raz, Itzik Cohen, Neta Garty, Rona-Lee Shim’on, Boaz Konforty

İzleyici Görüşü

  • Ben Amerikalı’yım. Taraflıyım. Kendime tamamen dürüst olmak gerekirse, bu şovu “gerçekçilik” ya da ideolojik farklılıkların tasvirinin gerçek olup olmadığına dayanarak inceleyemem; çünkü Orta Doğu’daki gibi günlük olarak buna maruz kalmıyorum. Söyleyebileceğim şey, bu gösterinin İsrail-Filistin çatışması hakkındaki düşüncelerimi ve fikrimi nasıl değiştirdiği ve beni nasıl hissettirdiğidir.
  • Dizi yazarları sizi Hamas taraftarlarının ve savaşçılarının en değişmezlerine ve onları avlamakla görevli İsraillilere sempati duymaya ikna etme konusunda ustaca bir iş çıkarıyorlar. Tetikleri çekenlere bile açık olmayan nedenlerle her iki tarafın gerçekleştirdiği bitmez tükenmez öldürmelere ön sıradan koltuk alabilirsiniz. “Göze göz”, peki hangi amaçla? Dizide sadece Hollywood gösterişli patlamalar veya yüksek hızlı araba kovalamaca sahneleri değil; sadece ölüm ve umutsuzluk bulunuyor.
  • Bu diziyi arkadaşlarım ve aileme anlatmak benim için inanılmaz derecede zor oldu ve onlara sadece bunun ne hakkında olduğunu söyleyebildim. Bu Devam eden gerçek savaşın önyargılı bir tasviri değil. Ama Fauda dizisinin izlerken neler hissettiğimi anlatamam. Derin ve göz açıcı. Tek bildiğim hepimiz insanız, hepimiz aynı şekilde yas tutuyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir