Arrow Nasıl Bir Dizi İçeriği Ne, Ne Anlatıyor ?

İlk olarak söyleyeyim, karşınızda ergenlik çağında olan ve dizideki karakterlere ya da olağanüstü durumlara aşık olabilecek bir kişi bulunmamaktadır. Zaten o yüzden ki, bu tarz yapımlara hep kuşkuyla bakmaktaydım. Ancak bu 3 diziyle anladım ki, ben konudan çok o çalışmadaki ustalığa hayranım. Düşünceler, planlar, efektler, dizinin sürükleyiciliği; bunlar beni benden alıyormuş ve bu bağlamda Arrow dizisini de kesinlikle sizlere önermekteyim (yakın zamanda 2. sezon finalini de yapmış bulunmaktayım).

Heroes‘dan beri süper kahraman hikayelerinden uzak duruyorum diyebilirim.. Zaten ben durmasam da, televizyonda pek şansları olmuyor. Arrow‘a bir şans vermemin sebebi ise, izleyeceğim dizilere göz atarken önüme gelen pilot bölümü oldu. Yoksa hususi oturup da, hadi izleyeyim demedim. CW malum gençlik dizileri yayınlayan dinamik bir kanal, Arrow da bu sezon yayınlamaya başladığı yeni süper kahraman hikayesi. Aslı bir Dc Comics karakteri olan Green Arrow, süper kahraman tarihinin de ilk okçusu. İlk olarak karşımıza Smallville‘de çıkan Green Arrow karakteri, şimdi kendi dizisinde boy gösteriyor. Şehrin en zengin adamı Robert Queen’in oğlu Oliver Queen, çıktıkları bir yat gezisinin faciaya dönmesinin ardından, geziden sağ kalan tek kişidir. Beş yıl boyunca bir adada hayatta kalma savaşı veren Oliver, bu süre zarfında inanılmaz yetenekler geliştirmiş adeta başlı başına bir silah haline gelmiştir. Beş yıl sonra bulunup, şehrine ve ailesine dönen Oliver artık eski Oliver değildir. Elinde tek tek intikam alacağı bir liste ile yeşil oklarını fırlatmaya başlayan Oliver modern bir Robin Hood’tur artık. (Konunun spoiler olabilecek ayrıntılarına bu noktada değinmedim.) Az çok tahmin edebileceğimiz bir intikam hikayesini odağına alan Arrow, ana konusunun yanısıra yan hikayeleri ile de dikkat çekiyor. Oliver Queen‘i oynayan Stephen Amell adeta bu rol için biçilmiş kaftan. Kadronun geri kalanı da hiç fena değil.

Harika denilecek seviyede bir dizi yapmışlar diyebilirim herhalde. Lost’la moda olan flashback’ler yerinde kullanılıyor. Amerikan dizilerinin klasik, her bölümde bir olay, her sezonda bir amaç düsturunu iyi uyguluyor. Benim perdede veya ekranda süper güçlere itirazım yok, ama Arrow’da da süper güç yok zaten. Yan karakterlerin hikayelerinin de diziye yavaş yavaş sokulmasıyla dramatik yapısı güçlendi. Özellikle 2. sezonla birlikte dizide ciddi anlamda fırtınalar kopuyor ve izleyiciyi de oldukça sağlam bir şekilde diziye bağlıyor. 

Dizi de sizi gerçekten büyük sürprizlerde bekliyor; özellikle Spartacus’ten tanıdığımız müthiş bir isim Slade Wilson karakteriyle sizi dehşete düşürecek desem yeridir. Mantık kurarak bu dizinin 5 sezon olucağını tahmin ediyorum çünkü açıkca fark ediliyorki her sezonda adadaki 1 yılından bahsediliyor ve adada 5 yıl kaldığına göre bu mantığı kurmamak çok da zor olmasa gerek 🙂 1. Sezonun gerçekten yeterli olduğunu düşünüyorum fakat 2 . Sezonun ortaları gerçekten sizi bi ikilemde bırakıyor kii 1. Sezonda ve 2. Sezonun başında bu kadar bağlandğınız dizi bi anda Slade Wilson karakteri üzerinde dönmeye başlıyor. Bu karakter Oliver Quinn’e her konuda üstünlük sağlıyor diyebilirim. Dizi yapımcıları Slade karakterini sadece Arrow’un herkesi kolay kolay halledemediği izlenimini kazandırmak için ön plana çıkardığını düşünüyorum ama buna rağmen sezon finali oldukça güzeldi. Bu bağlamda 3. Sezonda ne olacak sorusunu sordurmayı başardı kii umarım 3. Sezon da bu kadar sıkıcı geçiş bölümleri yaşamayız…

FRAGMAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.