Atiye – Netflix (2019) – Bu Kadar da Olmaz Beren Saat!

Bu yazında Netflix’te birinci sezonu bugün yayınlanan Beren Saat’in yeni dizisi Atiye üzerine konuşalım. Bu yazıda minik birkaç istisna dışında spoiler yer almıyor. Daha sonra detaylı ve full spoiler içeren bir inceleme yayınlamayı düşünüyorum.

Atiye Bir Gizem Dizisi

Atiye en başta bir gizem dizisi. Ülke standartlarının çok üzerinde bir yapım olduğunu net. Atiye’nin aşk, entrika ve birbirini tekrar eden sıkıcı dizilerle alakası bile yok. Bu yapım dizi severleri düşünmeye, olaylar arasında bağ kurmaya sevk ediyor. Bölümlerin uzunluğu ortalama 40 dakika. Bu süre Netflix dizilerinin ortalama süresi zaten. Dizi saatlerce sürmediği için bir bölüm bir film uzunluğunda olmadığı için dakikalar süren anlamsız bakışmalara ya da gereğinden uzun konuşmalara şahit olmuyoruz dizide… Tam olması gerektiği gibi.

Dizide Detaylara Çok Önem Verilmiş

Atiye’de detaylara önem verilmiş ki bu benim dizide en çok hoşuma giden noktalardan bir tanesi. Örneğin Atiye’nin annesi sergi açılışında sanki biraz somurtuyor gibi. Birkaç saniyelik bu somurtmanın nedeni sergi sonrasındaki araba sahnesinde verilmiş. Annesi, Atiye’nin ressam değil, öğretmen olmasını istiyor. Asık suratının nedeni meğerse buymuş.

Atiye telefon konuşmasında sevgilisi Ozan’a eve uçakla döneceğini söylüyor. Ama onun önceki sahnede Göbeklitepe’ye bir arabayla geldiği görmüştük. Bu araba kiralıktı muhtemelen ama bu detay minik de olsa aklımızda soru işareti bırakabilirdi. Ancak sonraki sahnelerde Atiye’nin olmadığı bir sahnede aracın kiralık olduğunun söylenmesi beni çok mutlu etti. Bu detayın bile atlanmaması beni dizi adına çok umutlandırdı. Senaristlere bir helal olsun be dedim…

Dizinin Konusu

Atiye’nin konusu fragmanlardan az çok anlaşılıyordu. Ancak konuyu şöyle özetleyebiliriz: Beren Saat bir ressamı canlandırıyor. Atiye isimli bu ressam nedenini hiç bilmese de çocukluğundan beri aynı figürün resmini çiziyor. Ne anlama geldiğini onun bile tam olarak bilmediğini anlıyoruz konuşmalarından. Bu sırada Urfa sınırlarında bulunan Göbeklitepe’de yapılan bir kazıda Atiye’nin çizdiği bu sembolün aynısına ulaşılıyor. 1000’lerce yıl öncesine ait bu çizim ve Atiye arasında bir bağ olduğu anlaşılıyor. Atiye hemen kazı bölgesine ulaşıyor ve olaylar hızla gelişmeye başlıyor.

Sonuç

Beren Saat gerçekten muhteşem bir oyuncu. Onun oyunculuğunun kalitesi her sahnede kendisini gösteriyor. En başta söylediğim gibi ülke standartlarının çok üzerinde bir dizi olmuş Atiye… Alışılagelen dizi kalıplarını altüst etmiş bence. Dizinin gizemlerini, çözümleri, teorileri ve dizinin kendi sınıfında kendi türünde ne kadar iyi olduğunu başka bir videoda konuşalım.  Yapımcıları can-ı gönülden tebrik ediyorum.

Atiye dizi incelemesini 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.