Netflix’in Yeni Dizisi Dracula Nasıldı?

Bir süredir yayınlanmasını beklediğim dizi Dracula’nın ilk sezonu nihayet üç bölüm olarak yayınlandı. Bölümlerin uzunluğu ortalama 90 dakika yani neredeyse her birisi bir film uzunluğunda. Bu yazında bir vampir filmleri ve özellikle bir Dracula hayranı olarak dikkatle seyrettiğim dizi hakkında görüşlerimiz paylaşmak istiyorum. Yazıda dizinin içeriğine yönelik çok az spoiler vermeyi düşünüyorum.

Konusu

Yeni Dracula dizisi Macaristan’da 1897’lerde başlıyor. Sonrasında uzandığı yerleri belirtmiyorum yazıda. Bu tarihlerde İngiltere’den Transilvanya’ya gelen Harker’ın amacı gizemli ve karanlık şatosunda yaşayan Kont Dracula ile görüşmek ve ona İngiltere’den satın aldığı mülkle alakalı (Carfax Malikanesi) çeşitli dokümanları imzalatmaktır. Ancak her şey hatta hiçbir şey onun düşündüğü gibi gitmiyor. Kont Dracula aslında insanların yaşam enerjisini emerek yaşayan bir vampirdir ve İngiltere’den gelen bu yeni misafiri için özel planları vardır.

Dracula Dizisi Hakkındaki Genel İzlenimlerim

Belki bu yazıyı okuyanlardan hayal kırıklığı meydana getirebilir ama bir ön uyarı olarak yazmakta sakınca görmüyorum. Dracula dizisi benim şu ana kadar seyrettiğim en zayıf ve en yetersiz vampir yapımlarından bir tanesi. Neden böyle yazdığıma dair onlarda sebep sıralayabilirim. Efektlerin yetersizliği (hatta bazen komikliği ve gereksizliği), Dracula’nın karizmasının yansıtılamaması, dizi kurgusunun ilerlediği çizgiyi beğenmeyişim, oyuncuların karakterleri canlandırmadaki başarısızlığı, ilk bölümden sonra dizinin geçirdiği evrim, çoğu sahnedeki gereksiz, zeka kırıntısından uzak ve gereğinden fazla diyaloglar… Evet, dizinin ilk bölümünü bile seyredenler bu söylediklerime hak verecektir.

Kötü başlayan ama sonradan toparlayan, iyileşen diziler vardır; işte Dracula onların tam tersi. Dizi başladığında size yalancı bir ümit vermeyi her nasılsa başarıyor. Dizinin çok iyi hatta üst kalitede ilerleyeceğini düşünüyorsunuz ama ilk bölümün ortalarında ve özellikle manastır sahnelerinde hatta ondan çok önce Dracula’nın ne kadar yetersiz bir dizi olduğu ortaya çıkıveriyor.

Sonuç

En başta söylediğim gibi vampir dizileri ve filmlerine hayranlık besleyen birisi olarak Dracula benim için tam bir hayal kırıklığı oldu. Hele hele iyi başlayıp sonradan batırmaları daha da büyüttü bu hayal kırıklığını… Eğer boş vaktiniz varsa gereksiz ve yetersiz vampir yapımları arasında ilk sıralara oynayan bu diziyi seyredebilirsiniz. Kalite, heyecan, zekice kurgulanmış bir senaryo, etkili özel efektler, karizma bir Dracula vs. arıyorsanız aradığınız yapım bu değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir