Hereditary (2018) – Ayin Film Analizi

Hereditary son yıllarda çıkan en kaliteli korku ve gerilim yapımlarından birisi…

Film; adım adım yükselen ve finalde zirve yapan gerilimi; çok başarılı kurgulanan korku sahneleri, film boyunca sizi en azından birkaç kez ters köşe yapacak senaryosu, beyin yakıcı finali ve muhteşem mekân seçimleriyle en başarılı korku-gerilim filmleri arasında yerini aldı.

Hereditary filminin sonunda aklınızda çok sayıda soru işareti oluşması kaçınılmaz…

Hereditary (2018) – Ayin Fragman / Trailer İzle

Bu yazıda filmin senaryosunu, sonunu ve tabi ki gizemlerini konuşalım.

Charlie ve King Paimon arasındaki bağlantı nedir?

Charlie’nin her fırsatta ağaç eve gidip orada uyuması King Paimon’un onun içine girdiğini gösteriyor. Filmin başlangıcında da Charlie’nin soğuk havaya rağmen ağaç evde uyuduğunu düşünürsek en baştan beri Charlie olarak izlediğimiz kızın aslında King Paimon olduğunu söyleyebiliriz.

Bildiğini gibi filmin sonunda King Paimon asıl bedAnniene kavuşuyor ve bu ayin yine ağaç evde gerçekleşiyor. Charlie, King Paimon için geçici bir konaktı ve Charlie’nin filmin başında beri gösterdiği tuhaf davranışlarının altında yatan sebep buydu.

Peki bir erkek bedenine girmesi gereken King Paimon neden bir kız çocuğunun bedenini tercih etti?

Öncelikle bu bir tercih değil zorunluluktu. Bunu film boyunca hiç görmediğimiz ama bize varlığını fazlasıyla hissettiren büyükannenin yaptığı anlaşılıyor. Annie’nin abisi 16 yaşındayken kendisini büyükannesinin odasında asmış ve büyük annesini suçlayan bir not bırakmıştı. Ona göre büyükannesi içine birilerini koymaya çalışıyordu… Anny, ilk çocuğunu yani Peter’a büyükannesinin yaklaşmasına bile olanak vermedi. Ancak zamanla bu mesafeyi koruyamadı ve kızı (Charlie) doğduğunda büyükannesinin ona yaklaşmasına hatta emzirmesine izin verdi. Böylece büyükanane King Paimon’un geçici olarak Charlie’nin vücuduna yerleşmesini sağladı. Belki de Charlie’nin bu kadar çirkin olmasının nedeni bu. Çünkü küçüklükten beri bir taşıyıcı bedendi ve içinde King Paimon’u taşıyordu.

Büyükanne aslında Charlie’nin erkek olmasını istemişti; böylece King Paimon’ın bedeni hazır olacaktı. Bu arada Annie, Charlie’nin çocukken hatta doğum sırasında bile ağlamadığını söylemektedir. Bu durumda King Paimon’ın doğum sırasında Charlie’nin bedeninde dünyaya geldiğini söyleyebiliriz.

Peki, Neden Peter? King Paimon, evdeki bir başka erkek olan baba Steve’in bedenini kullanılamaz mıydı?

Hayır, kullanılamazdı. Filmin adından da anladığımız kadarıyla King Paimon’un seçeceği vücudun genetik aktarımla doğrudan büyükannenin soyundan yani kanından olması gerekiyor. Bu yüzden Steve seçilemezdi. Bu arada Steve’in bir psikolog olduğunu ve tüm aile parçalanırken sadece onun ayakta kaldığını da not edelim. Mailleşirken kullandığı mail uzantısına dikkat edilirse mesleği ve de doktor olduğu görülüyor.

Charlie neden öldü?

Filmin şok edici sahnelerinden birisi Charlie’nin ölümü ve ölüm şekli… Charlie’nin baştan beri güçlü bir karakter olarak karşımızda durması onun filmin sonuna kadar duracağı izlenimi veriyor. Ancak Charlie birden beklemediğimiz bir anda hem de başı koparak ölüyor.

King Paimon’ın asıl bedenine girebilmesi için taşıyıcı bedenden çıkması gerekiyordu. King Paimon’un kontrolündeki Charlie’ye alerjisini azdıracak fındıklı çikolatayı bilerek yedirdi ve araçtan başını dışarıya yine bilerek çıkardı. Dikkat ederseniz direğin üzerinde King Paimon’ın simgesinin bulunduğunu görebilirsiniz ve bu direk tam olarak Charlie’nin başını vurduğu direktir. Zaten yola koyulan ölü hayvan bu olayın bir kaza olmadığını ve planlı yapıldığı gösteriyor. Charlie’nin ölümü sayesinde King Paimon Peter’in bedenine transfer olmadan önce taşıyıcı bedenden çıkmış oldu. Peki King Paimon, Charlie’den sonra kimin bedenini kullandı? Bu sorunun cevabını yazının sonlarında bulacaksınız. “Peter” dediğinizi duyar gibiyim ama yanlış cevap…

Charlie’nin kopan başı King Paimon’a ait bir ritüel. Filmde King Paimon’u bir deve üstünde kesik başlarla görüyoruz. Hatırlarsanız babaannenin cesedinin de başı yoktu.

Filmin sonunda başsız insanlar King Paimon’un önünde yere kapanmış haldeler ve Charlie’nin başı da filmin sonlarındaki ağaç ev sahnesinde King Paimon’un kafasının yerinde ve üzerinde de kral tacı var. Muhtemelen Charlie King Paimon’un ilk geçici bedeni olduğu için ona bu layık görülmüş… Kral tacı daha sonra tarikat üyesi bir kadın tarafından Peter’in başına konuyor. Dikkat ederseniz başsız kişilerin yönlerini Peter’a döndüklerini görebilirsiniz yAnnie transfer gerçekleşti ve King Paimon yeni bedenine yerleşti.

Zaten Babaannesi olması muhtemel bir ses “Sen Peymın’sın” diyor.

Film, Peter’ın rüyası olabilir mi?

Evet, bu da bir olasılık ve her şey bir hayal gücü ya da rüyadan ibaret olabilir. Bununla neyi mi kastediyorum. Filmle ilgili bildiğimiz her şeyi bir tarafa bırakalım ve şöyle düşünelim.

Filmde ailesi tarafından çok sevilmeyen; arkadaşları arasında popüler olmayan ayrıca fiziksel olarak da yakışıklı olmayan bir genç var. Bu genç zihninde oluşturduğu ve tamamen kurgusal dünyasında bir krala dönüşüyor ve sonunda herkes ona tapıyor. Evet, başlarda pasif gibi görünen Peter filmin sonunda bir kral oluyor.

Peki filmde her şeyin Peter’in rüyası olduğunu gösteren ipuçları var mı yoksa bu sadece bir teori mi?

Filmde bu yaşananların bir tür minyatür evren içerisinde gerçekleştiğini ve dışardan birilerinin bu aileyi sürekli izlediğini hatta bu ailenin de bir tür minyatür olduğunu gösteren çok fazla ipucu var.

Örneğin filmin muhteşem açılış sahnesi… Bizi minyatür ve yapay bir dünyanın içine çekiyor ve her şeyi oraya geçtiği izlenimi veriyor.

Ya da Peter’ın pencerede sigara içtiği sahneye bakalım. Sanki Peter bir minyatür ve dışarda onu izleyen birisi var. Onun nefesi açıkça görülüyor.

Başka sahnelerde havanın bir anda kararması veya aydınlanması size neyi çağrıştırıyor? Sanki birisi dışarıdan odanın lambasını açıp kapatmaktadır.

Film boyunca Annie’nin her sahnenin hem de çok gerçekçi minyatürlerini yapması da işin bir başka yönü. Tüm bunlardan hareketle filmin aslında birisinin özellikle Peter’in rüyası ya da minyatür dünyası olduğu söylenebilirdi ve güçlü bir teori olurdu… Ancak filmin yapımcıları bir dergiye verdikleri röportajda bu sahneleri neden yaptıklarını söylediklerinde her şey açığa çıkmış oldu.

Yapımcılara göre filmde, bu aileyi seyreden ve hemen dışarıda gezinen insanların bulunduğunu hissetmemiz gerekiyor. Evet, filmde aileyi dışarıdan izleyen insanlar gerçekten var. Muhtemelen büyükannenin de üyesi olduğu bir tarikat tüm aileyi izliyor.

Okul dışından Charlie’ye el sallayan kişi büyük olasılıkla bu tarikatın üyelerinden.

Cenazeye bu kadar fazla kişinin katılması Anni’yi şaşırtıyor. Aslında bunlar annesinin kimseye bahsetmediği tarikat üyeleri…

Evet, tüm aile aslında birileri tarafından izleniyor ve yapımcıların minyatür sahneleriyle vermek istedikleri mesaj bu… Dolayısıyla her şeyin Peter’in rüyası ya da kurgusu olma olasılığı ortadan kayboluyor.

Hereditary (2018) – Ayin Filmi ile ilgili kısa notlar

 • Charlie ağaç sahnesinde babasından bir şeyler saklıyor. Kutunun üzerini örtüyor. Charlie’nin içinde doğumundan itibaren King Paimon’ın olduğunu düşünürsek bu sakladığı şeyin, filmin sonunda bu ağaç evde yapılacak ayinle bir ilgisi olduğunu söyleyebiliriz.
 • Filmin başında gördüğümüz büyükanne resminin üzerinde herhangi bir yazı yok… Filmin sonunda aynı resmin üzerine queen yazısı eklenmiş… Bu da King Paimon’ın büyükanneyi kraliçe olarak seçtiğini göstermektedir.
 • Anni cenaze törenine katılan yabancıları görünce şaşırıyor. Bunların bir kısmı aslında büyükannenin üyesi olduğu muhtemel tarikatın üyeleri…
 • Cenaze sırasında görülen adamın Charlie’ye gülme nedeni de tam olarak bu. Charlie’nin taşıyıcı beden olduğunun farkında ve bu yüzden onu selamlıyor. Bu adamı ayrıca filmin son sahnelerinde yine görmekteyiz. Büyükannenin birlikte olduğu bu kişiler film boyunca aileyi yakından izliyorlar.
 • Kolye, filmde pek çok yerde kullanılmış ve aslında King Paimon’in simgesi…
 • Okulda geçen bir sahnede pencereye vuran ve yere düşen bir güvercin görüyoruz. Tüm arkadaşları heyecanlanırken Charlie pencereye bakmadı bile. Ancak dışarıda ne olduğunu çok iyi biliyordu. Makasa dikkatle bakmaya başladı çünkü az sonra makası kullanarak güvercinin başını kesecek…
 • Büyükanne’nin odasındaki üçgen-ayin işareti… Bu üçgen burada bir büyünün yapıldığını gösteriyor. Aynı üçgen işaretini Joan’ın masasında ve çatı katında da görüyoruz. Bu da bize buralarda yapılan büyülerin aynı olduğunu gösteriyor.
 • Bazı sahnelerde Charlie’nin başının üzerinden geçen ışık hüzmesi açıkça görülüyor. Aynı ışık hüzmesi okulda Peter’a da görülmüştü. Bu sahnelerde King Paimon açıkça onları yönlendiriyor ve gitmeleri gereken yeri gösteriyor.
 • Annie ile Peter’in aralarının iyi olmadığı ve aralarında gerilim olduğu çok belli. Peter, Annie’ye anne bile demiyor ve Annie de konuşurken onun yüzüne bakmıyor.
 • Peter’nin ilgisini çeken sınıf arkadaşını Charlie özürlü gibi çizer. Çünkü King Paimon ilerde Peter’ın bedenini kullanacak ve kraliçe olarak seçtiği kişi ise büyükanne. Dolayısıyla Charlie’nin içinde olan King Paimon Peter’ın ilgi gösterdiği o kızı kıskanıyor ve onu Peter’ın çevresinde istemiyor.
 • Joan, arabanın önüne geçtiği sahnede tesadüfen Annie’nin karşısına çıkıyor gibi olsa da asla tesadüf değil. Annie onun büyükanne ile tanıştığını daha sonra öğrenecek. Bu kadın da her şeyi farkında ve Annie’yi izleyen ve onunla irtibat kuran tarikat üyelerinden birisi… Bu tarikatın Annie’ye farklı yollarla da ulaşmaya çalıştığını görü ama bunda başarılı olamıyorlar. Bir sahnede okunmayan çeşitli mektuplar görüyoruz ve bunların üzerine “Diğer taraftan mesaj” yazılı bir broşür konuluyor. Bu broşür muhtemelen Annie’ye ulaşmaya çalışan bu grup tarafından orya konulmaktadır.
 • Joan’ın evinde Annie’ye içerdiği çayda büyük olasılıkla büyü maddeleri vardı ve bunların Annie’ye içirilmesi de King Paimon’ın geri getirilmesine yönelik planın bir parçasıydı.
 • Bir büyünün gerçekleşebilmesi ya da etkili olabilmesi için onu yapan kişinin ona inanması gerekiyor. Joan’ın yaptığı şey tam olarak bu. Ona kızının olmadığı fikrini aşıladı ve buna inanmasını sağladı. Böylece her şey planladığı gibi gitmeye devam etti. Annie artık iyice büyünün etkisi altına girmeye ve rüya ile gerçeği karıştırmaya başladı.
 • Büyü sahnesi aslında tarikat üyelerinin zafer kazandığı an… Annie’i büyü yapmaya ikna ettiler ve Charlie ile iletişim kurmasını sağladılar. Yaptıkları büyü onların King Paimon’ın kontrolüne girmesini sağladı ve ne Peter ne de Annie artık geriye dönemedi. Dikkat ederseniz Peter, büyünün ortamı değiştiğini herkesten önce hissediyor. Bu sayede Peter’ın aslında doğaüstü olaylara ne kadar yatkın; babası Steve ise tam aksine bu tarz olaylara ne kadar uzak ve kapalı olduğunu gösteriyor. Gözüyle gördüğü onca olay karşısında bile Steve hala diğer tarafa tamamen kapalı ve hiçbir şeye inanmıyor. (Burada bir parantez açmak istiyorum. Steve Steve’in yanma nedAnnie artık kontrolden çıkmasıı ve Annie’nin hasta olduğunu düşünmeye başlaması. Sonraki hamlesi belki eve polis çağırmak ya da Annie’yi hastaneye yatırmak olacaktı ki bu King Paimon için kabul edilemez bir şey… Bu nedenle Steve’in artık aradan çıkması gerekiyor ve çıktı.) Peter bu sahneden sonra artık büyünün etkisi altına giriyor. Okulda yaşadığı tuhaf olaylar hep bu sahneden sonra gerçekleşiyor. Joan ve diğerleri, Peter’a ulaşmayı başarıyorlar.
 • Büyü sahnesinde ayrıca köpek havlama sesleri geliyor. Ancak daha önce kapıyı açtıklarında hemen yanlarına gelen köpek artık ortalıkta hiç görülmüyor.
 • Annie büyü kitabını yakmaya çalışıyor ama kitap ve Annie birbirlerine büyü yoluyla bağlılar ve büyüyü yapanların kitabı bu şekilde korumaya aldıklarını gösteriyor.

Büyükannenin cesedi gerçekten çatı katında mıydı?

Evet, cesedi Steve’in de görmesi, mezarlık görevlilerinden telefon gelmesi ve Steve’in soyulan mezarın fotolarına bakması bu olayın gerçek olduğunu gösteriyor. Asıl soru bu cesedi oraya kimin ve neden getirdiği…

Bunun cevabını vermek için şu sahneye geri dönelim.

Burada Joan’ın daha önce Charlie ve Peter’in yatakları üzerindeki yazıları tekrar ettiğini görüyoruz. Bu da bize büyükannenin ve arkadaşlarının adım adım her şeyi en baştan beri planladığını gösteriyor. Ancak bu cesedi ve oraya nasıl geldiğini açıklamıyor. O yazıları oraya yazan kişi büyük olasılıkla Annie’ydi… Bunu uyurgezerken yapıyordu ve farkında değildi. Bu sahnede bu yazıyı minyatürlere de yazmaya çalıştığını görüyoruz. Annie de bir çeşit büyünün altındaydı ve grup üyeleri onu bu büyü sayesinde istedikleri gibi kullanarak evin içine kadar ulaşıyorlardı. Filmin sonlarında, Annie’nin taktığı kolyeyi ona annesinin hediye ettiğini öğreniyoruz. Bu kolyeyi büyükanne ve tüm arkadaşları da takıyorlar. Bu kolye Annie üzerinde nasıl etkili olduklarını, onu nasıl kontrol ettiklerini ve büyükannenin bedeninin nasıl çatı katına geldiğini de açıklıyor. Mezarı açan ve cesedi getiren kişi Annie’ydi. Bunu hatırlamıyor çünkü her şeyi uyurgezerken ve büyünün etkisi altındayken yapıyordu.

Peki, Annei’ye ne oldu da bu tür olağanüstü şeyler yapmaya başlayıverdi?

Peter uyandıktan sonra duvarda yürüyebilen bir Annie görüyoruz ki en fazla gerilim yaşatan sahnelerden bir tanesi buydu. Bunun cevabını aramak için King Paimon’ın anlatıldığı kitaba geri dönelim

“King Paimon bir bedene yerleştiğinde, bedenden çıkması için yeni bir ayin gerekmektedir!”

King Paimon baştan beri Charlie’nin bedenindeydi Charlie öldükten sonra King Paimon kimin vücudunu kullandı? Peter’ın mı? Kesinlikle hayır! Peter King Paimon’ın asıl bedeni ve o bedene filmin son sahnesinde kavuşuyor.

King Paimon’ın Charlie’den sonraki taşıyıcı bedeni tam olarak Annie… Annie, Joan’ın onun için hazırladığı tuzağa düşüyor ve bu ayini yapmakla King Paimon’ı kendi içine yerleştiriyor. Kızı gibi konuşabilmesinin ve duvarlarda yürüyebilmesi nedeni bu. Dikkat ederseniz King Paimon Charlie’nin bedeninden çıkmadan önce Charlie’nin başı koptu. Aynı şekilde bu sahnede de Annie’nin kendi başını kestiğini görüyoruz. Peki başı kopuyor mu? Kesinlikle kopuyor. Peter yere düştükten sonraki sesi dikkatli dinleyelim. King Paimon artık ikinci taşıyıcı bedenden de çıktı ve asıl bedenine girmeye hazır.

Final sahnesinde bir kraliçeyi andıran bu heykelin başında Charlie’nin kafasını görüyoruz. Arkasında gelinlik var ve büyükannenin fotoğraflarında görünen gelinliği andırıyor.

Sağda görünen kişi Annie ve üzerindeki kanlar taze. Diğeri ise büyükannenin bedeni ve onu daha önce çatı arasında görmüştük.Bunlar da aslında büyükanne ile birlikte tüm işi yapan ekibin bir kısmı. Ben bunlar için inandılar ve başardılar, demeyi uygun gördüm.

Annie tamamen masum mu?

Annie, yıllar önce uyurgezerlik yaşadığı bir anda çocukların odasına gittiğini ve onları yakma teşebbüsünde bulunduğunu anlatıyor. Yani bilinçaltında onlardan kurtulma düşüncesi var. Bir şeylerin yanlış olduğunun o da farkında… Annie bir sahnede daha önceden medyumluk yaptığı da söylüyor. Dolayısıyla büyükannenin onları rahat bırakmayacağını biliyor. Buna rağmen Charlie’e yaklaşmasına izin verdi.

Bu arada hatırlarsanız Annie yıllar öncesinde uyurgezerlik yaparken çocuklarını tinerle yakmaya çalışmıştı. Peter’la tartışırken kurduğu cümle aynen şöyle: “Seni öldürmeye çalışmıyordum; seni korumaya çalışıyordum!” Yani Annie büyükannede bir şeylerin yanlış olduğunu ve bunun çocuklarıyla ilgili olduğunu biliyordu ona engel olabilirdi ama olmadı ya da olamadı ve bahsettiği suçluluk duygusu tam olarak bu. Her şeyin nedeni bir yönden kendisi. Tüm bunlara engel olabilirdi.

Ayin (2018) Filmi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Hereditary Filmi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Google Play Filmler platformunda yayınlanmıştır. Google Play Filmler web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

 1. hocam canı gönülle tebrik ederim valla anlaşılamayan tek bir sahne bile bırakmamışsın, son zamanlarda okuduğum en iyi analizdi, bütün samimiyetimle söylüyorum. mest oldum, sinema okullarında bu analiz okutulmalı, fazlası var eksiği yok. helal olsun, eksik olmayın.

 2. Korku filmi nasıl keyifle izlenir demeyin keyifle izledik. Yalnız dikkatli izlenmesi gereken bir film. Gerilimi yüksek. Bayaği korku sahneleri arıyorsanız izlemeyin. Senaryoyu bir gerilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir