Fractured (2019) – Ailesini Bulmak Gerçeği Kabullenmek Demekti

Filmin adı olan Fractured Türkçede kırık ya da çatlak gibi anlamlara geliyor. Filmde seyrettiğimiz karakterin kızının kolu bir kaza sonrasında kırılıyor. Filmin adı buradan geliyor.

Evli bir çift yolculuk sırasında bir benzin istasyonunda mola veriyorlar. Ancak küçük kızları burada bir kaza geçiriyor. Onu hemen hastaneye götürüyorlar ancak bir süre sonra hastanede tuhaf şeyler olmaya başlıyor. Adamın kızı ve karısı bir anda ortadan kayboluyor ve oraya geldiklerine dair hiçbir kayıt ya da kanıt bulunamıyor.

Bu filmle alakalı söylemek istediğim ilk şey onun çok karmaşık bir kurgusunun olmaması. Gizem filmi meraklıları için çözümü zor bir film değil bu. Ancak bu filmi incelemem için istek geldiği için akıl karıştıran yerlerinden biraz da olsa bahsetmek istedim.

Videonun bundan sonrası tamamen spoiler içeriyor.

Ray Hastaneye Gerçekten Geldi mi?

Evet, geldi. Oraya yalnız gelmişti. Zihinsel bir travma geçiriyordu. Bu yüzden film boyunca defalarca kızının beyin travması geçirdiğini hayal ediyordu. Aslında travma geçiren kendisiydi. Hastanede olanların büyük bir kısmını örneğin eşi ve kızının asansörle alt kata indiğini kendisi uyuklarken hayal ediyordu. Eşiyle asansörün yanında ayrılırken söylediği cümlenin aynısı bu yüzden burada bize de dinlettiriliyor. Yönetmen bunu tam olarak anladığımıza emin olmak istiyor.

Mola Yerinde Gerçekte Ne Olmuştu?

Mola sırasında gerçekten de Ray’in küçük kızını bir köpek korkutmuştu. Ray taşı köpeğe fırlattı ancak kızının düşmesini engelleyemedi. Onu yani kızını tutabilmek ümidiyle hamle yaptı ancak sonuçta aşağıya her ikisi birden düşmüş oldu. Kızı başını çarptığı anda ölmüştü. Kendisi de başını betona çarptı ve bir travma geçirmeye başladı. Ray bu sırada kendinde değildi ve karısını iterek onun da ölümüne neden oldu. Sonra zihni alternatif bir gerçeklik oluşturdu ve onların ölmediği bir kurguyu yaşamaya başladı kendi zihninde. O bu kurgusunda hem karısına hem de çocuğuna sahip çıkan, onlar için çırpınan biriydi. Her ikisi de her fırsatta kendisine teşekkür ediyor ve sürekli gülümsüyorlardı. Onlardan duyduğu bu cümleler onun alt belleğine kodladığı ve duymak istediği sözlerdi.

Bu arada eşi ve kızının cesedi aslında en baştan beri aracın arkasındaydı. Bu yüzden onları kimse bulamadı.

Ray Araçla Kaza mı Geçirdi?  

Televizyonda kaza geçiren bir araç haberi duyuyoruz. Ray’in önceki eşinin geçirdiği kazanın televizyonda duyduğumuz haberle birebir aynı olduğunu görebilirsiniz. Diğer taraftan şu sahnede bahsedilen kaza da aslında önceki eşinin öldüğü kazaydı. Sürücünün sarhoş olduğunu duyuyordu çünkü kaza sırasında kendisi de sarhoştu. Ray ve şu anki eşi Joanne kaza geçirmedi. Az önce söylediğim gibi Ray aslında eşini iterek onun ölmesine neden olmuştu.

Psikolog Onu Kandırmaya mı Çalışıyordu?

Bu sahne benim filmde en beğendiğim anlardan birisi ve sadece Ray’in değil bizim de aklımızı karıştırmak için özellikle kurgulanmış. Dr. Jacobs onu köpeğin olmadığına, var olmadığına taşı köpeğe değil kızına attığına inandırmaya çalışıyor. Ray eğer o an köpeği görmeseydi belki buna inanacaktı. Ancak onu gördüğü anda doktorun yalan söylediğini düşünüyor. Buradaki olay şu: Dr. Jacobs yalan söylemiyordu. O sadece olay yerinde bulunan kandan ve Ray’in söylediklerinden hareketle olayın böyle olduğunu düşündü. Onun amacı hiçbir zaman Ray’i veya polisleri yanlış yönlendirmek olmadı.

Fractured film incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir