Cesaret mi (Truth or Dare -2018) Film İncelemesi

Doğruluk mu Cesaret mi (Truth or Dare -2018) Netflix’te yayınlanan korku- gerilim yapımlarından birisi. Filmde bir arkadaş grubunun eğlence için Meksika’ya gittikten sonra orada tanıştıkları gizemli birisinin aracılığıyla oynadıkları doğruluk mu cesaret mi oyunundan sonra yaşananlar anlatılıyor. Arkadaş grubu evlerine döndükten sonra oyun gerçek hayatı da içerisine alacak şekilde devam ediyor. Üstelik oyuna katılmayı reddettikleri veya yalan söylediklerinde feci bir şekilde can veriyorlar.

Genel İzlenimlerim

Doğruluk mu Cesaret mi adlı yapımın eğlenceli ve sürükleyici olduğunu söyleyebilirim.  Yapımın yer yer Final Destination filminden esinlendiğini görmek zor değil. Ölümlerin fotoğraftaki sırayla olması (Final Destination’da da aynı şey söz konusuydu), içlerinden birisinin kendisini bir odaya veya eve kapatması ve kimseyle iletişim kurmaması gibi noktalarda doğrudan Final Destination’dan esinlendiğini söyleyebiliriz.

Doğruluk mu Cesaret mi adlı filmi eğer yüksek beklentilerle seyretmezseniz sizi eğlendirebilecek ve geçirdiğiniz zaman için üzülmeyeceğiniz bir yapım. Ancak şu uyarıyı yapayım: Lütfen filmin başlarına biraz sabredin ve filmin kendisini göstermesi için ona zaman verin. Filmin başları sayısız filmde gördüğümüz pek çok klişelerden ibaret. Ancak gençler eve döndükten sonra film farklılığını göstermeye başlıyor.

Şimdi biraz da kısa da olsa akıl karıştırıcı olabilecek finalinden bahsetmek istiyorum.

Finalde Ne Oldu?

Finalde olan şey şuydu: Olivia son dakikalarda İblis’le konuşarak onu oyununa dahil etti. Amacı sağ olarak oyunun dışına nasıl çıkılacağını öğrenmekti. Ancak bunun bir yolu yoktu; çünkü İblis o an doğruyu söylüyordu.

Devam etmeden önce biraz geriye gidelim. Şeytan’ı oyundan atmanın veya ondan kurtulmanın tek yolu onu serbest bırakan kişinin aynı ritüeli tekrarlamasıydı. Bunu dili kesik yaşlı kadından öğrenmiştik. Onu çağıran kişi kendisiydi ve bunu sözleriyle yapmıştı. Bu nedenle bir kaba bir adak koymalı ve büyülü kelimeleri söyledikten sonra onu bal mumuyla mühürlemeliydi. Böylece Şeytan’a açılan kapı kapanmış olacaktı. Yaşlı kadın bu adağın dil olduğunu söylemişti. Çünkü İblis’i diliyle çağırmıştı. Bunu yapmayı başardığı için de hem hayatta kalmış hem de oyundan dışarıya çıkabilmişti.

Filmin başında yerde parçalarını gördüğümüz kap Şeytan’a tekrar bir yol açmıştı ve bu yolu açan kişi barda gördüğümüz Carter’dı. Şeytan’ın tekrar hapsedilmesinin tek yolu onun aynı ritüeli yapmasıydı.

Şeytan’ın Şeytani Zekası

Aslında finalde her şey yolunda giderken Şeytan’ın hamlesi her şeyi değiştirdi. Carter dilini kesmek üzereydi. Büyülü kelimeler söylenmişti. Ancak Lucas az önceki oyunda yapması gereken cesaret sözünü yerine getirememişti. Bu nedenle ölmesi gerekiyordu. Şeytan onu ele geçirdi. Önce Carter’ı öldürdü; ardından da Lucas’a kendisini öldürttü. Görünüşe göre İblis oyunu kazanmıştı.

Şimdi Olivia’nın Şeytan’ı oyuna dahil ettiği yere dönelim. Şeytan o sırada doğruyu söylüyordu. Oyunu sona erdirebilecek tek kişi Carter’dı. Şeytan sıranın Olivia’da olduğunu söylüyordu ve oyuna dahil olan herkes ölene kadar oyun durmayacaktı.

İşte tam burada Olivia’nın bencillik kokan hamlesi geldi. Şeytan ona şöyle söylemişti: “Sıra sende, eğer oyuna başkalarını dahil etmek istemiyorsan…” Olivia burada interneti kullandı ve yayın izleyen herkesi belki de milyonlarca kişiyi oyuna dahil etti.

O bu hamleyi yaptığı anda hem arkadaşını hem de kendisini kurtarmış oldu. Nasıl mı? Onlara tekrardan sıranın gelmesi için bu yayını izleyen herkesin bu oyunu oynaması gerekiyor. Seyrettiğimiz oyunun süresini göz önüne alırsak onlara sıranın tekrar gelmesi onlar hayattayken imkansız diyebiliriz. Çünkü küçük bir grubun oyunu bile haftalar sürmüştü. Milyonlarca kişinin oyununun onlar hayattayken bitmesi zamansal olarak imkansız. Bu nedenle Olivia hem kendisini hem de arkadaşını kurtarmış oldu.

Bu arada eğer konuşmalara dikkat ederseniz kendini kurtarmak için başkalarını düşünmeyi kesme fikrini Olivia’nın zihnine Markie ekmişti. Sosyal medyadan mesaj gönderdikleri sahneyi tekrar seyrederseniz orada finalde Olivia’nın yaptığı akıllıca davranışın zihinsel kodlarını bulabilirsiniz. Son olarak Olivia’nın Markie’ye söylediği ve filmde birkaç kez tekrarlanan cümleyi hatırlatarak yazıyı bitireyim. Bu cümleyi finalde yaşanan olayla birleştirerek düşünebilirsiniz: “Markie eğer dünyayla senin aranda seçim yapmam gerekirse seni seçerim…” Şimdi finaldeki seçimin ne anlama geldiğini fark ettiniz mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir