Godzilla: Canavarlar Kralı (2019) Film Analizi

Bu yazıda söyleyeceklerimin tam aksini savunabilmeyi çok isterdim. Yani büyük umutlarla beklediğim Godzilla II’nin harika olduğunu ya da seyrettiğim en güzel Godzilla filmi olduğunu…

Godzilla: Canavarlar Kralı (2019) – Godzilla: King of the Monsters Fragman / Trailer İzle

Ama ne yazık ki hayır… Film hiçbir şekilde beklentilerimi karşılamadı desem abartmış olmam. Belki sorun bendeydi… Belki çok daha kaliteli bir yapım bekliyordum. Bunu bilemiyorum ancak film beni tatmin edebilen bir yapım olmaktan çok uzaktı. Bence 2014 yılında yayınlanan Godzilla yapımı çok daha iyiydi.

Peki, bu filmi neden beğenmedim? Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Her film seyircide genel bir izlenim bırakır. Film bittiği zaman ya çok beğenirsiniz ya beğenmezsiniz ya da ikisi arasında bir yerde kalırsınız. Godzilla II Canavarlar Kralı film bittikten sonra bende aa çok harika olmuş, çok iyiydi gibi bir etki meydana getirmedi.

(Yazının bundan sonrası yoğun spoiler içermektedir.)

Bir kere titan savaşlarının yer aldığı sahneler çok karmaşıktı. Canavarlar kendi aralarında bile savaşırken o kadar çok yakın plan görüntüsü kullanılmış ki neyin ne olduğunu inanın çoğu zaman anlamıyorsunuz.

Ayrıca titanlar birbirleriyle ya da Godzilla ile savaşmaktan çok yıkım yapmakla meşguller… Uzaydan geldiğini anladığımız ve doğal düzenin bir parçası olmayan, insanlar tarafından istilacı olarak adlandırılan büyük bir canavar tüm titanları etkiliyor ve onları yıkıma yönlendiriyor.

Godzilla’nın filmin bir yerinde öldüğü düşünülüyor; ancak daha sonradan onun enerji ya da radyasyon biriktirmek ve güçlenmek için kendi evi denilebilecek bir yere çekildiği anlaşılıyor. Bu inanılmaz bir klişeydi. Godzilla filmin ortasında tabi ki ölmeyecekti…

Dr. Emma’nın tiranları uyandırmak için öne sürdüğü tezler acaba kaç kişiyi tatmin etti? Canavarların iletişimde kullandıkları ses dalgalarının benzerini yapabilecek kadar zeki birisi dünyayı kurtarmak için tüm canavarları uyandırmak istiyor. Bunun nedeni onların gittikleri her yere bir çeşit yaşam taşımaları. Doktor insanların onlarla uyum içerisinde yaşayacağını söylüyor. İnsanların başlattıkları yıkımı onların tersine çevireceğini savunuyor. Doktor, bu devasa büyüklükteki tiranlar yani kontrolsüz güçler dünyaya hakim olduktan sonra insanlara yaşam alanı bırakmayacağını düşünemiyor. Zaten Dr. Emma filmin sonlarında kontrolden çıkan olaylar sonucunda bu yaptığının büyük bir hata olduğunu farkına varıyor. Godzilla’yı yenmek üzere olan canavarı kendi üzerine çekerek kendi yaşamı pahasına da olsa Godzilla’yı kurtarması bir pişmanlık göstergesi. “Büyük bir hata yaptım, bunu başka türlü temizleyemem.” diyor aslında.

İnsanların devasa canavarların savaşında kritik roller üstlenerek özellikle Godzilla’yı kurtarması güzeldi. Ancak unutmayalım ki 3 km alanındaki tüm oksijeni bitirmek için gönderdikleri bomba Godzilla’yı da öldürebilirdi. İnsanlar tek kurtuluşları olan ve kendileri için savaşan Godzilla’yı gözden çıkarmakta tereddüt göstermediler bile. Onun kendileri için savaştığı o sırada net değildi ama askeri kanadın bunu bilseydi bile umursayacaklarını düşünmüyorum.

Godzilla 2 Canavarların Savaşı bazı sahnelerde başarı efektlere sahipti. Bunu kabul ediyorum. Ancak bunlar filmi kurtarabilecek kadar iyi değillerdi. Sanki tüm sahneler birbirinin kopyasıydı. Değişen tek şey canavarlardı.

Final sahnesinde tüm canavarların Godzilla’nın krallığını kabul etmesi filmin belki de en etkileyici sahnesiydi. Asıl soru Godzilla’nın ve canavarlara asla güvenmeyecek olan insanların bundan sonra ne yapacakları… Dr. Ling final sahnesinde buna yönelik bir ipucu veriyor. Godzilla, büyük tiranı yedikten sonra bir asker Godzilla’yı kastederek şöyle söylüyor: “İyi ki bizim tarafımızda!” Ancak Dr. Ling gözlerini Godzilla’ya dikerek “Şimdilik” diyor. Onun bu cümlesi muhtemelen gelecek bölümlere bir yatırım.

Sonuç olarak ben ne yazık ki Godzilla 2 Canavarlar Kralı’nı beğenmedim. Aksiyon, (kısmen de olsa) görsellik, heyecan unsurları ilk filmin gerisindeydi. Şu an IMDB’de aldığı 6,8’lik puan sizi kesinlikle yanıltmasın. Sadece 25.000 kişi oy kullanmış (Haziran başları itibariyle). Filmin puanı bence 6,5’ten yukarı değil. Yazının en altında ona verebileceğim puanı belirttim.

Orijinal Adı: Godzilla: King of the Monsters

Tür: Aksiyon, macera, fantastik

Yönetmen: Michael Dougherty

Yapım Yılı ve Yeri: 2019, Amerika

Türkiye gösterim Tarihi: 31 Mayıs 2019

Oyuncular: Kyle Chandler, Vera Farmiga, Millie Bobby Brown, Ken Watanabe, Ziyi Zhang

Süre: 2 saat 11 dakika

Godzilla: Canavarlar Kralı (2019) Filmi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Godzilla: King of the Monsters Filmi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Google Play Filmler platformunda yayınlanmıştır. Google Play Filmler web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.