Black Panther (2018) – Kara Panter Film Analizi

Marvel Evreni kronolojik sıralamasında seyredilmesi gereken 15. film Black Panther – Kara Panter (2018) filmidir. Bildiğiniz gibi Kara Panter ilk kez Kaptan Amerika Kahramanların Savaşı filminde BM binasında gerçekleşen toplantıya düzenlenen saldırı sırasında görülmüştü.

Black Panther (2018) – Kara Panter Fragman / Trailer İzle

Black Panther, babasının ölümünden sorumlu olduğunu düşündüğü Kış Askeri’nin peşine düşmüştü. Film, Kara Panter’in kendi yaşadığı topraklara dönüşü sonrasında yaşananları anlatmaktadır. Filmin yönetmeni Ryan Coogler’in kariyerinde Creed I (2015)- Creed II (2018) ve Son Durak (2013) gibi filmler bulunuyor.

Filmde Nijerya ormanlarında gizlenmiş gizli bir şehir olan Wakanda ile tanışıyoruz. Teknolojik olarak dünyanın çok ilerisinde olan bu gizli şehrin gücü üzerine kurulu olduğu vibranyun yataklarından gelmektedir. Vibranyum hem teknoloji alanında kullanılabilmekte hem de silah yapımında işe yaramaktadır. Vibranyumdan üretilen silahlar o kadar etkilidir ki küçük bir mızrak kocaman bir tankı devirebilecek kadar güçlüdür.

Filmin hemen başında vibranyum ve Wakanda’nın hikayesi anlatılıyor. Hikayeye göre milyonlarca yıl önce evrenin en güçlü maddesinden oluşan bir meteor Afrika kıtasına düşüyor. Bu meteor etrafındaki bitkileri etkilemeye başlıyor. Daha sonra dünya üzerinde oluşan insan ırkına mensup 5 kabile bu bölgeye sahip çıkıyor ve adını Wakanda koyuyorlar. Ne var ki güç peşinde koşan kabileler uzun yıllar boyunca birbirleriyle savaşmaya devam ettiler. Hepsinin amacı büyük olasılıkla Wakanda’ya tek başına sahip olmaktı. Bu savaş, Panter Tanrıçası Bast savaşçı bir şamana geleceği gösterip ona insanüstü bir güç, hız ve içgüdüler veren Kalp Şekilli Çiçek’i verene kadar devam etti. Bu çiçek Kara Panter’e gücünü veren maddedir. Panter Tanrıçası bunu yaptığı anda bu şamanı Wakanda’nın koruyucusu ilk KARA PANTER’e dönüştürdü. Beş kabilenin dört tanesi Kara Panter’in gücü kabullenip onun hükmünde yaşadılar. Jabari kabilesi bu hükmü kabullenmedi ve kendisini dağlara çekti. Vibranyum bu halka tarafından dünya üzerinde bilinenden çok daha ileri bir teknolojiye sahip olmalarını sağladı. Wakanda halkı kendilerini dünyadan gizlemeye karar verdiler. Bunu yapmalarındaki amaç vibranyumu dünyadan saklamaktı çünkü bu maddenin sağlayacağı teknoloji ve silahlar kötü ellerde felakete neden olabilirdi.

Filmde anlatılan Wakanda’nın hikayesi kısaca bu şekilde. Marvel Evreni bizleri şu ana kadar ilk kez gördüğümüz harika bir dünyayla tanıştırıyor. Bu dünya içerisindeki taht kavgalarına ve ihanetlere şahit oluyoruz. Aynı zamanda bu tahtı hak eden bir kahramanı tanıyoruz.

Black Panther Afrika’da geçmesi itibariyle Afrika halkına Marvel Evreninden gönderilen bir jet sanki. Ancak bu evrene bir CIA ajanı olan Everett K. Ross da dahil olur ve Wakanda’nın yeni kralına yaptığı bu savaşta önemli derecede yardımcı olur. CIA bu işe karışmasa olmaz mıydı sevgili Marvel senaristleri, diye sormadan da duramıyorum. CIA sonuç olarak bu dünyanın varlığından haberdar olmuş olacak… Diğer filmlerde neler olduğunu göreceğiz.

Black Panther bence çok karizma bir süper kahraman. Bir örümcek ya da bir karıncadan çok daha karizma olduğu kesin… Gelecek yapımlarda bu kahramanın karizması daha da ön plana çıkarılır diye ümit ediyorum. Seyircilerin kesinlikle seveceği bir kahraman.

Bu yazıda Marvel Evreni kronolojik sıralamasında 15. sırada yer alan Black Panther (2018) üzerine konuştuk. Diğer Marvel Evreni filmlerinin anlatımında buluşmak üzere.

Orijinal Adı: Black Panther

Tür: Aksiyon, macera, bilim-kurgu

Yönetmen: Ryan Coogler

Yapım Yılı ve Yeri: 2018, Amerika

Bütçe: 200.000.000 $

Türkiye gösterim Tarihi: 16 Şubat 2018

Oyuncular: Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong’o, Danai Gurira, Martin Freeman, Daniel Kaluuya, Letitia Wright

Süre: 2 saat 14 dakika

Marvel Evrenindeki Filmlerin Kronolojik İncelemeleri

Kara Panter (2018) Filmi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Black Panther Filmi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Google Play Filmler platformunda yayınlanmıştır. Google Play Filmler web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.