Örümcek Adam: Eve Dönüş (2017) Film Analizi

Marvel Evreni sıralamasında seyredilmesi gereken 16. film Spider Man: Homecoming (2017) adlı yapımdır. Bir önceki Marvel filmi olan Kaptan Amerika Kahramanların Savaşı filminde Tony Stark, Peter’in yanına giderek ona yeni bir kostüm yapacağını söylemişti.

Örümcek Adam: Eve Dönüş (2017) – Spider Man: Homecoming Fragman / Trailer İzle

Yeni kostümü ve yeni örümceği Kahramanların Savaşı’nda kısa bir süre görmüştük. Örümcek daha sonra kendi mahallesine geri dönmüştü. Spider Man: Homecoming işte tam olarak buradan devam ediyor.

Ben Spider Man: Homecoming’i beğenenler tarafındayım. Örümceğin yeni hikayesi yeni kostümü ve yeni tarzı gayet başarılı. Tony Stark’ın vermiş olduğu upgrade edilmş örümcek zırhı ve onun yeni özellikleri Örümcek Adam’a yakışmış. Gerçi onu Demir Adam’a benzetme gibi bir dezavantajı da bulunuyor. Çünkü kostümünde bir yapay zeka bulunuyor ve Örümcek onunla aynen Demir Adam’da gördüğümüz gibi sürekli konuşuyor. Sanki Örümcek’i değil Demir Adam’ı seyrediyoruz. Bu arada Örümcek’in yeni arkadaşı Ned’in masa başından Örümcek’i yönlendirmesi olayını sevmedim. Örümcek sanki adım adım öldürülüyor gibi geldi bana. Kostümdeki konuşmaları… Masa başındaki birisi ile bir ekip olmaları… Örümcek bu değil; bu örümcek değil ey sevgili Marvel senaristleri… Lütfen sevimli Örümceğimizi adım adım diğer süper kahramanlara benzetmeyin…

Filmin kötü adamı Michael Keaton’un oyunculuğu tartışmasız mükemmel… Filme ne kadar da çok yakışmış. Hele onun arabada Peter’in Örümcek olduğunu anladığı sahne beni bitirdi desem abartmış olmam. O ne muhteşem bir oyunculuktu öyle. Sahneyi tekrar tekrar seyrettim. Kısa araba yolculuğunda Peter’ın Örümcek Adam olduğundan şüphelenmeye başlayan Vulture (Michael Keaton) ona düşen asansörde heyecanlanıp heyecanlanmadığını sorar. Bu sırada Peter, Liz’e bakar. Tom Holland oyunculuğunu bu sahnede konuşturmuş. O an yaşadığı ikilem yüzüne çok iyi yansıyor. Eğer Liz arabada olmasaydı evet, heyecanlıydı diyerek olayı geçiştirecekti ama Liz onun asansörde olmadığını biliyordu. İşte bu nedenle yalan söyleyemedi ve o an kimliğini açık etmiş oldu. Bu muhteşem sahne bence filmin en heyecanlı yeriydi.

Yeni Örümcek Adam’ı genel olarak başarılı buldum. Ancak onun bu kadar çok espri yapması, çocukça davranışlar sergilemesi ve açıkçası Tony Stark tarafından bir çocuk muamelesinde bulunulması hoşuma gitmedi. Tamam, Örümcek karakteri çizgi romanlarda okuduğumuz kadarıyla esprili birisi. Kötü adamlarla kapışırken sürekli onlara lakaplar takarak eğlenen bir karakter. Ancak filmde sanki bunun dozu biraz kaçmış gibi. Ben şahsen şu ana kadar okuduğum hiçbir çizgi romanında yani hiçbir filmde onu bu kadar ergen, acemi ve sulu görmedim. Bu arada Tom Holland yeni Örümcek rolünde başarılı mı, evet kesinlikle çok iyi.

Homecoming’de hiiiiiiç ama hiiiiiiç ısınamadığım tek karakter May Hala… O bu hallere düşecek birisi miydi? Nerede bizim sevimli, ağırbaşlı, gidip elini öpmek istediğimiz yaşlı May Hala’mız? Olmadı hem de hiiiiiç olmadı. Kim bu oynak ve kim olduğu belirsiz kadın? May Hala olmadığı kesin.

Filmin efektleri çok başarılıydı. Demir Adam’ın iki de bir her şeye müdahale ederek Örümcek’e çocuk muamelesi yapmasını… May Hala yerindeki o kadını… Örümcek’in masa başı arkadaşını saymazsak filmi çok beğendim. Marvel Örümcek Adam’a yeni bir başlangıç sunmuş ve başarılı olmuş. Ancak söylediğim gibi özellikle kostüm ve onun birisiyle ekip olması Örümcek için bir risk. Bu durum onu diğer süper kahramanlara dönüştürmeye başlamış ki bu hiç hoşuma gitmedi. Sonraki bölümlerde bu abartılırsa Örümcek için hiç iyi olmaz.

Bu yazında Marvel Evreni sıralamasında seyredilmesi gereken 16. film Spider Man: Homecoming (2017) üzerine konuştuk. Marvel evreni sıralamasında yer alan  diğer filmlerin anlatımında buluşmak üzere…

Marvel Evrenindeki Filmlerin Kronolojik İncelemeleri

Örümcek Adam: Eve Dönüş (2017) Filmi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Spider Man: Homecoming Filmi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.