Hızlı ve Öfkeli 7 Konusu ve İnceleme Analiz

Hızlı ve Öfkeli 7 Konusu

Hız, güzel arabalar, soygun, dostluk, ihanet ve sadakat temaları üzerine kurulmuş, fenomenleşen film serisinin son halkasında Vin Diesel, Dwayne Johnson ve Paul Walker son kez beraber kamera karşına geçti.
Serinin son bölümünde Hızlı ve Öfkeli ekibi bu kez İngiltere’den gelen bir intikam planından habersizlerdir. Shaw kardeşi Owen’ın hesabını sormakta ve onu yaralayanların karşısına çıkmaktadır. Shaw kibin Toretto evini havaya uçurduktan sonra Dom yetkili bir devlet ajanından yardım ister. Böylece ekip bir kez daha harekete geçer. Bu kez ABD hükümeti için yaptırılan bir takip cihazını ele geçirmek zorundadırlar.
Michelle Rodriguez, Jordana Brewster, Tyrese Gibson, Chris “Ludacris” Bridges, Elsa Pataky ve Lucas Black’ten oluşan kemik kadronun korunduğu filmde ayrıca Jason Statham, Djimon Hounsou, Tony Jaa, Ronda Rousey, Nathalie Emmanuel ve Kurt Russell gibi yıldızlar da yer alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda sürpriz bir isim olarak Saw ve Insidious gibi ses getiren filmlere imza atan James Wan bulunuyor.

Hızlı ve Öfkeli 7 İnceleme – Analiz

Geçenlerde bir film eleştirmeni arkadaş pek bilmediği, hatta beğenmediği bir türden bir filme nasıl eleştiri yazabileceği hakkında danıştı. Bu tür durumlarda yaklaştığım filozofimi aktardım kendisine. Kanımca önemli olan hem türe karşı kişisel fikirlerimizi dürüstçe anlatırken türün hayranlarını tatmin edecek özelliklere sahip olup olmadığını da inceleyecek bir denge kurmak.

Farklı nedenlerle hepsini izlemiş olmama rağmen ‘Petroseksüeller için Uzay Yolu’ olarak tanımladığım Hızlı ve Öfkeli serisinin büyük bir hayranı olduğumu söyleyemeyeceğim. Yeni bölümün özel gösteriminden önce poster vs. kazanmak için serinin araba, kurşun ve kırık kemikler seven hayranları filmlerin en küçük detayı hakkındaki soruları cevaplamak için birbirini yerken farkına vardım ki, bir sporcu, arabacı alfa erkek bir Trekkie fuarına gitse benim bu gösterimde hissettiğim gibi yanlız hissedecek.

Seri hakkındaki kişisel hislerimi aradan çıkardıktan sonra yedi filmi de izledikten sonra artık ister istemez bir Hızlı ve Öfkeli uzmanı ve de serinin tüm gereksinimlerinin farkında olduğumu güvenle beyan edebilirim. Bu bakımdan Hızlı ve Öfkeli 7, bu markanın hayranlarını baştan sona tatmin edecektir ve aslına bakarsanız belki de serinin en iyi filmini temsil ediyor.

Tahminimce Hızlı ve Öfkeli 7’nin yapımı sırasında ‘Neden olmasın abi?’ sorusu günde en az on defa tekrarlanmış. Film, aşırılık kelimesinin anlamını yeniden yazmakla kalmıyor, abartının limitlerini o kadar zorluyor ki, içindeki delice gerçek dışı ama aptalca eğlendiren aksiyon sekanslarını tarif edecek güçte bir kelime sözlükte yok. Bir zamanlar pahalı blockbuster aksiyon filmlerini bitiren türdeki aksyon sekanslarından en az dört adet var filmde. Yani araya pek bir hikaye girmeden peşpeşe onlarca aksiyon filmi finali izliyoruz. Bu yaklaşım etkileyici bir enerjiye sahip, ama zaman içinde de baş ağrıtmıyor değil.

Hızlı ve Öfkeli 7 Fragman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir