Titanic Konusu İnceleme ve Oyuncuları

Titanic Konusu

Dünyanın hatırlamak istemediği türden felaketlerden olan ‘Titanik faciası’, dev prodüksiyonların yönetmeni James Cameron tarafından çekilen görkemli bir film.
Teknolojinin son sürat ilerlediği bir dönemde, insanlar üstesinden gelemeyecekleri hiç bir sorun olamayacağına inanmaya başlamışlardır. ‘Titanic’ adlı dev transatlantik ise, insanlığın doğaya karşı gövde gösterisi gibidir. Bu ‘Düşler Gemisi’ nin yolcuları arasında Avrupa`da birkaç yıl geçirdikten sonra Amerika’ya dönmekte olan, Jack adlı genç bir ressam ile nişanlısı ve annesiyle Philadelphia`ya giden Rose adlı genç bir kız da vardır. İki genç, şans eseri tanışacak, aralarındaki sınıf farkına aldırmaksızın birbirlerine yakınlaşacaktır. Bu arada doğa insanoğlunun günden güne artan kibirine bir nokta koymayı planlamaktadır. Yola çıkılmasından dört buçuk gün sonra, 10 Nisan 1912’de, Titanic iki saat kırk dakika süren ve sulara gömülmesiyle son bulan, hazin olayların başlamasına neden olacak buz dağına çarpacaktır.
James Cameron’un, seyirciye bir zaman makinesiyle yolculuk ettiği hissini uyandırırcasına gerçeğe yakın filmi ‘Titanic’ tam 14 dalda Oscar adayı olarak ‘En İyi Film’ dahil 11 ödülü kazanmıştı.

Efsanevi film 15 yıl sonra 3D teknolojisi ile 6 Nisan 2012’de yeniden sinemalara dönüyor.

Titanic İnceleme – Analiz

Herkesin halihazırda bildiği bir filmi, tek bir noktayı, virgülü değiştirmeden insanlara nasıl yeniden seyrettirebilirsiniz? 1997 yapımı efsanevi Titanik (Titanic)’i bu sefer 3D teknolojisiyle yeniden alevlendirmek istediğinde, yönetmen James Cameron’ın kafasında bu sorunun cevabı muhtemelen çoktan verilmişti. Büyük projelerin adamı Cameron, 11 Oscar’ı olan Titanik’in sinema dünyası ve seyirci üzerindeki geçmişten gelen etkisine ve kredisine güvenmese, bunca masraflı bir işe soyunmazdı gibime geliyor.

Bundan tamtamına 14 yıl önce sinemalarda seyrettiğimiz Titanik filmi, Titanik gemisinin İngiltere’den demir alışının (ve Atlantik açıklarında batışının) 100. yılı şerefine 3 boyut teknolojisinin tornasından geçirilmiş olarak bu cuma vizyonda karşımıza yeniden gelirken, filmi vakt-i zamanında beyazperdede seyretmiş dönemin ergenleri-şimdinin yetişkinlerini de geçmişe götürüyor. 1997’nin serin bir Mart günü aşktan büyülenmiş biçimde sinemadan çıkmış olan ben, şimdi daha bilinçli bir sinema seyircisi ve artık yazarı olsam da, Cameron’ın sinema dilini kullanma ustalığından bir kez daha etkilendiğimi itiraf etmeliyim.

Zamanında filmin büyük bir felaketi fon alarak salt aşk hikâyesine odaklanması eleştirilmiş, önceki Titanik filmleriyle karşılaştırılarak, gemi batarken yaşanan büyük zulme yeterince değinilmediğine dair de yorumlar getirilmişti. 14 yıl sonra Titanik’i yeniden seyredince aslında Cameron’ın kendi anlatmak istediği ile “anlatılması beklenen” arasında ince bir denge kurduğunu söylemek mümkün. Elimizde ana kurguyu saran bir çerçeve hikâye var, epik bir trajediyi seyredilir kılan esaslı bir aşk hikâyesi var, ana karakterleri destekleyen yardımcı karakterler de güçlü ve derinlikli; özellikle Kathy Bates’in canlandırdığı Molly Brown karakterine 14 yıl önce de hayran olmuştum.

Titanic Oyuncuları

Titanic başrol oyuncuları: Üzerinden uzun yıllar, yani şuanda içinde bulunduğumuz tarih olan 2018’e kadar 21 yıl geçen film, hâlâ unutulmayan başyapıtlar arasındaki yerini koruyor. Çok önceden hazırladığımız bu yazımızı, güncelleme ihtiyacı hissettik; ve sanatçıların o zamanki dönemlerdeki halleriyle, şuandaki durumlarının paylaşımlarını gerçekleştirdik. Umarım beğenip farkı gözlemlersiniz.. 1997  yılında yapılan, 18 şubat 1997 de gösterime giren Titanic filminin başrol oyuncularından Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet’in filmden bir görüntüsü..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.