Star Wars: Güç Uyanıyor Konusu ve Analiz

Star Wars: Güç Uyanıyor Konusu

Star Wars: Güç Uyanıyor (Yıldız Savaşları 7) filminde bu seriye yeni katılan Rey ve Finn karakterlerinin çevresinde şekillenen, Karanlık Taraf olan İlk Düzen’den (First Order) kaçarak hayatta kalma ve droid BB-8’e verilen gizli görevi yerine getirme öyküsü, Güç’ün yeni sahibine seslenmesiyle de farklı bir boyut kazanıyor.  Baş karakter rollerinde oyuncular Daisy Ridley ve John Boyega’yı gördüğümüz filmde serinin fenomen karakterleri de geri dönüyor. Kadrosunda Ridley ve Boyega’nın yanı sıra ayrıca Oscar Isaac, Lupita Nyong’o, Gwendoline Christie, Adam Driver’ın da yer aldığı filmin orijinal kadrosunda bulunan Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Peter Mayhew de bu filmle birlikte geri dönüyor. Lucasfilm’in yapımcılığında hayata geçirilen yapımın yönetmen koltuğunda bu sefer J.J. Abrams oturuyor. Senaryo ise Lawrence Kasdan & J.J. Abrams ve Michael Arndt’a ait.

Star Wars: Güç Uyanıyor İnceleme – Analiz

Geç olsun da güç olmasın diyelim. Star Wars hayranları olarak 32 sene bekledik, ve sonunda baştan sona heyecanlandıran, nefes kesen, yaratıcı, yetenek dolu, ve her anlamıyla harikülade bir Star Wars filminin vizyona girmesine şahit oluyoruz. On sene önce biten, George Lucas’ın kontrolü altında yaratılan prequel üçlemesi, her ne kadar teknik olarak Star Wars havasını, teknolojisini, karakter arketiplerini seyirciye sunmuş olsa da yaratıcılık, hikaye, ve kinetik görsellikler bakımından sınıfta kalıyordu.

Ta kariyerinin başından beri yönetmenlikten pek haz almadığını itiraf etmiş olan Lucas, sıra prequel’lara geldiğinde belki de kendi prodüksiyon stüdyosu Lucasfilm’in imparatoru olarak yavan ve enerjisiz bir yönetim sunmak yerine, bu efsane serinin kontrölünü orjinal üçleme ile büyümüş yeni yeteneklere verseymiş daha hayat dolu bir üçleme çıkarabilirdi.

Disney, Lucasfılm’in bütün haklarını satın aldıktan sonra Lucas’ın 16 yıl önce vermiş olması gereken kararı veriyor, ve yeni jenerasyon sinemacılar/hayranların Star Wars mitolojisi ile neler yapabileceğini merakla beklenen Star Wars: Güç Uyanıyor ile gösteriyor. Bölüm VII, VIII, ve IX’dan oluşacak bu yeni üçleme, eğer yönetmen JJ Abrams’ın yarattığı süper başlangıcı takip ederse, Star Wars hayranlarına emin ellerde olduğumuzu temenni edebilirim.

‘Spoiler’ları bırakın, filmin genel hikayesi ve ana karakterleri hakkında bile olabildiğince detaya girmemeye çalışacağım. Abrams ve ekibi, Güç Uyanıyor’un görsel havasını betimleyen, ama hikayesini açıklamayan fragmanlarla internette her popüler kültüre bağlı sırrın hemen bozulduğu günümüzde mucizevi bir gizem yaratmayı başardılar. Vizyon tarihine bu kadar az vakit kalmışken yeni Lucasfilm’in saklamayı başardığı hikayeyi ve sürprizleri bozmak bana kalmamalı.

Star Wars: Güç Uyanıyor Fragman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir