Hizmetçiler: Diziyi Anlamak İçin Bu Yazıyı Okumalısınız

Hizmetçiler, Meksika yapımı bir diziden uyarlanmış. Dizi bir taraftan aşk, entrika ve ihanet sarmalında yaşananları anlatırken diğer taraftan da sosyoekonomik sınıflaşmanın meydana getirdiği kırılmaları nazara veriyor.

Ben bu videoda şahıslar arasındaki karmaşık ilişkileri yapabildiğim kadar netleştirmek istiyorum. Çünkü dizide çapraz ilişkiler çok fazla ve deyim yerindeyse kimin eli kimin cebinde bu belirsiz.

Bu bölüme geçmeden önce şunu belirtmek isterim. Şu eleştiriye “Ama bu dizi toplumumuzu yansıtmıyor ki…” eleştirisine katılamıyorum. Yansıtıyor, hem de öyle bir ayna tutuyor ki… Aksini düşünenler lütfen gazete haberlerine veya sözüm ona namus veya aldatma cinayetlerine şöyle bir bakıversin. Bence başka bir söze gerek yok.

Karakterler arasındaki ilişkiyi en basit ve anlaşılır haliyle; detaylara girmeden ve karakterlerin psikolojilerine değinmeden kısaca aktarmaya çalışacağım.

Derin: Derin ilk bölümün başlarında villaya gelen bu kadın. Yusuf aslında Derin’in bebeği. Bebeğin babası da Yiğit. Derin’in geçmişte Yiğit’in metresi olduğunu anlıyoruz. Aralarındaki ilişkinin detaylarına fazlaca girilmiyor. Minik minik ipuçları serpiştirilmiş dizi boyunca. Dizide böyle bir ifade geçmese de büyük olasılıkla Derin bebeğini aldırmak istemiş. Peki, Derin’in villada ne işi var? Aile kendi isimlerinin yani Atahanlı isimlerinin zarar görmemesi için Derin’le bir anlaşma yapmış. Derin, eve hizmetçi olarak geliyor ve doğum yapacağını sadece evdekiler biliyor. Aile dışındaki herkes yani Atahanlı ailesi dışındaki herkes doğum yapan kişinin Gülseren olduğunu düşünüyor.

Yiğit Atahanlı: Gülseren’in kocası. Zengin ve şımarık bir tip. Sorumsuz. Her önüne gelen kadınla düşüp kalkan, eşiyle arasında sevgi ve güven adına hiçbir şey kalmamış birisi. Yiğit, Atahanlı ailesinin tek oğlu. Onun kardeşi olarak göreceğimiz Aras aslında onun üvey kardeşi. Bu arada Yiğit’in yan villada oturan Neslihan’la da ilişkisi bulunuyor. Neslihan, Çiçek’in ablası… Detaylara girmiyorum.

Gülseren Atahanlı: Dizinin en agresif karakterlerinden birisi. Yiğit’le evli. İlk bölümde onun geçmişiyle alakalı net bir konuşma yok. Ama hizmetçileri çok fazla aşağılaması onun geçmişinde aşağılık psikolojisi olduğunu gösteriyor. Onlarla her karşılaşmada ben üstünüm tavırları göstermesi bence onun geçmişini gizleme çabası. Sonradan görme birisi (gibi).

Bir sahnede zaten Yiğit’in annesi yani Nimet onun geçmişine yönelik bir gönderme yapıyor ve “Seni bu aileye gelin aldık” gibi bir laf söylüyor. Sanırım geçmişte Gülseren Yiğit’in zenginliğe kanmış ve ona aşık olmuş. Sonuç olarak son derece agresif birisi. Yusuf kendi çocuğu değil ama onu delicesine sahipleniyor. Sanırım Yiğit’i veya o zenginliği kaybetmek istemiyor. Sert maskesinin ardında evde kocasının metresiyle yaşamak ve onun çocuğunu sahiplenmek gibi aslında aşağılayıcı bir durumu bile kabullenebiliyor.

Nimet Atahanlı: Yiğit’in annesi. Görmüş geçirmiş birisi. Tecrübelerini sonuna kadar kullanıyor; aile bireylerine yol gösteriyor. Kendi ailesi için savaşan bir kadın. Yeri geldiğinde sert ve acımasız ama yeri geldiğinde de aynı zamanda kibar ve anlayışlı olabiliyor. Sağı ve solu belli olmayan ve aile itibarı için her şeyi yapabilecek birisi.

Aras Atahanlı: İlk bölümde onun hakkında çok fazla bilgi sahibi olamıyoruz. Yiğit’in üvey kardeşi. Yiğit’e göre daha akıllı daha aklı başında bir tip gibi duruyor. İleriki bölümlerde Yiğit’in kız kardeşi Demet’in gaz vermesiyle şirket yönetiminde söz sahibi olmaya çalışacak gibi görünüyor.

Demet Karahanlı: Yiğit’in kız kardeşi. Neşeli bir tip gibi duruyor. Yiğit’in yüzüne gülse de arkasından ona çaktırmadan kuyusunu kazmaya çalışmayı da ihmal etmiyor. Çok kaprisli birisi değil gibi duruyor. Onu hizmetlilerle konuşurken görüyoruz. En azından ilk bölümde Yiğit’e göre çok daha aklı başında birisi gibi görünüyor.

Çiçek Tuna: Çiçek, hizmetçi Hacer’in kızı. Hizmetçiliği içinde asla kabullenmeyen, gözü yükseklerde ve aklı havada bir kız. Güzel ve alımlı bir kız olduğu için zengin ama sorumsuz tiplerden birisi olan Armağan ona ilgi gösteriyor. Çiçek görünüşe göre Armağan’la evlenme hayalleri kuruyor; tıpkı ablasının zengin birisiyle evlenmiş olması gibi. Ancak Armağan’ın onu sahiplenecek bir tip olmadığı çok belli. Çiçek sanırım dizide hem kendisine hem de annesi Hacer’e büyük acılar yaşatacak bir tip gibi duruyor.

Hacer Tuna: Çiçek’in annesi. Az önce bahsettiğim Armağan’ların evinde hizmetçi olarak çalışıyor. Yaşar Tuna onun kocası. Hacer, ayakları yere basan, akıllı birisi. Çiçek’in acı çekmesini ve boş hayallerin peşinden gitmesini istemiyor. Hayatın gerçeklerinin son derece farkında,  zeki birisi.

Hizmetçiler dizi incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir