Altered Carbon: Resleeved / Efsane Diziye Efsane Anime

Netflix’in en sağlam bilimkurgu dizilerinden birisi hiç şüphesiz ki Altered Carbon. Dizinin ikinci sezonu kısa bir süre önce yayınlandı… Ben orijinal dizi hakkında fazlaca spoiler vermeden sadece animeyle alakalı kısımlarına değinmek istiyorum.

Öncelikle dizinin muhteşem kurgu dünyası animeye büyük bir başarıyla aktarılmış. İnsanlığın artık evrene ve başka gezegenlere yayıldığı bir kurgu dünyasından bahsediyoruz. Örneğin anime baştan sona kadar Latimer adlı bir gezegende geçiyor.

İnsanlar ölümsüzlüğü yakalamış gibi… Neden gibi dediğimi şöyle anlatayım. Bedenler artık elbise değiştirmek gibi sıralan halde… “Bedenin sen değilsin. Deri değiştiren bir yılan gibi onu değiştirebilirsin…” Bu cümle orijinal diziden alıntıydı.

Çocuklar doğduktan sonra enselerine kortikal bellek yerleştiriliyor. Bu belleğin içerisinde saf insan zihni bulunuyor. Zihinsel bellek ve beynin işlevi tamamen dijital bir aletin içerisine aktarılmış oluyor. Bu bellek zarar görmediği sürece beden ölse bile insan yaşamına başka bir bedende devam edebiliyor. Ama eğer bu bellek imha edilirse işte o zaman gerçek ölüm meydana geliyor. İşte bu yüzden ölümsüzlüğü yakalamış gibi, dedim. Ölüm hala tamamen yok edilememiş.

Animede orijinal dizinin 1. sezonunda olduğu gibi Takeshi Kovacs’ı seyrediyoruz. Ancak animede onun geçmişe hiç değinilmiyor. Aynen dizide olduğu gibi yeni bir görev için bir savaşçı bedeninde uyandırılıyor.

Altered Carbon Resleeved incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir