How I Met Your Mother’ı Affedebilir Miyiz?

 

How I Met Your Mother, kendisini tüm sitcom dizilerinden ayıracak bir hikayeye sahipti. Sadece bir komedi dizisi değil, her bölümde bizlere hayat dersi veren bir diziydi de. Bu sebeple, kısa sürede dünya üzerinde sevilen bir dizi haline gelmişti dizi. Fakat maalesef, finali bizi pek tatmin etmemişti. Finali bir kez daha masaya yatırıyoruz.

How I Met Your Mother, zor günlerimde karşılaştığım, yüzümü güldüren ve yeri benim için çok ayrı olan bir diziydi. Sınav haftalarımda saatlerce çalıştıktan sonra, 20 dakikalık aralarıma How I Met Your Mother bölümleri ekleyip rahatlardım.

Diziyi izledikçe, sadece bir dizi olmaktan ziyade, sizin için bir aile ortamı gibi olabiliyor. Çünkü karakterlerin tümü, herkes tarafından bağ kurulabilecek şekilde yazılmış. Örneğin, How I Met Your Mother izlemiş herhangi birince sorsanız, size kendisini Ted’e benzettiğini söyleyecektir. Bu sebeple How I Met Your Mother, dünya üzerinde milyonlarca kişiyle bağ kurabilmiştir.

Dizi sevilmesinden dolayı, hiçbir zaman reyting sorunu yaşamadı. Dizinin reytingleri istikrarını korudukça, sezon ardına sezon ekledi ve tam 9 sezon sürdü. Çoğu kişi, zaten final bölümünden önceki sezonlarda da pek tatmin olmadıklarını söyleyerek sitem ediyor. Bu tabiki kişisel görüşe dayalı bir durum. Fakat ben, son sezonların da oldukça komik olduğunu düşünüyorum.

Peki bu sıcak, komik, duygusal ve bol göndermeli dizinin finalinde ne oldu da, milyonlarca kişi yıllarının çöpe atıldığını hissetti?

Özellikle final sezonunda, fazla fazla “anne” görmeyi umuyorduk hepimiz. Ne de olsa dizinin genel teması, bir babanın çocuklarına, anneleri ile nasıl tanıştığını anlatmasıydı. Ancak, yaklaşık 8 sezon boyunca anneyi ne gördük, ne de duyduk. Ufak tefek ipuçları dışında, anne hakkında pek bir fikrimiz yoktu. En sonunda 8. sezonun finalinde onu gördüğümüzde oldukça heyecanlanmıştık.

9. sezonda bolca “anne” görsek de, Ted ve Tracy(anne) ikilisini pek sık göremedik. Sezon boyunca, sıkça geleceğe gidip Ted ve Tracy’nin hikayelerine tanıklık ettik ama nasıl tanıştıkları, dizinin büyük finaline saklanmıştı.

Ben en az anne kadar, Barney’nin ne iş yaptığını da merak ediyordum. Ayrıca tokat iddiasının da henüz bitmemiş olması beni bayağı heyecanlandırmıştı. Tüm bunları finalden önce gördüğümde, “epik” bir finalin bizi beklediğini anlamıştım.

Final bölümü için “berbat olmuş” demek, büyük haksızlık olur. Geride kalan 9 sezona en iyi şekilde veda edildi. Final bölümünün her bir dakikasında duygusal anlar yaşandı ve sanki ailemize veda ediyormuşçasına biz de aynı hisleri yaşadık. Hatta final, Ted “Ve işte annenizle böyle tanıştım.” diyene kadar, birkaç şey oldukça iyi ilerliyor. Fakat Ted hikayeyi anlatmayı bitirdikten sonra izleyebileceğimiz en kötü şeyleri izliyoruz.

Ted ile Robin’in arasında daima arkadaşlıktan fazlası olacağı aşikardı. Dizi tam 9 sezon sürdü ve 9 sezonun her birinde bunu gördük. Ama dizinin adı “How I Met Your Mother”. “How I Met Robin” değil. Ted’in tüm bu hikayeyi, yeniden Robin’e gidebilmek adına onay alması için anlatması, olayın büyüsünü bozuyor. Bu durumu şöyle örnekleyeceğim:
Sizden, hayatınızın en güzel gününü anlatmanız isteniyor ve siz, hayatınızın en güzel gününün bir rüya olduğunu ve bunu anladıktan sonra ağladığınızı anlatıyorsunuz.

Eğer dizinin adı How I Met Your Mother değil de, Before I Met Your Mother, yani “Annenizle Tanışmadan Önce” olsaydı, belki de şu an bu yazıyı yazmıyor olacaktım.

 

Fragman

https://www.youtube.com/results?search_query=how+i+met+your+mother+fragman

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.