İzlanda Yapımı Polisiye Dizi: the valhalla murders

The Valhalla Murders Netflix’in yeni polisiye-gizem dizilerinden bir tanesi. Bilindiği üzere Netflix pek çok ülkenin kendi yerli dizilerine platform üzerinde şans veriyor. Ülkemiz de dahil olmak üzere çoğu ülkeye ait dizileri Netflix’te seyredebiliyoruz. The Valhalla Murders (Valhalla Cinayetleri) İzlanda yapımı bir dizi. Sanırım bu benim seyrettiğim ilk İzlanda yapımı diziydi. Dizinin 1. sezonu toplamda sekiz bölümden oluşuyor ve bölümlerin ortalama uzunluğu 45’er dakika.

Dizinin Konusu

Dizi Reykjavik limanında işlenen bir cinayetin aydınlatılmasıyla görevlendirilen bir dedektifin hikayesi. Kısa bir süre içerisinde polisin hedefinde aslında bir seri katil olduğu anlaşılıyor. Dizi bir taraftan bu katilin bulunma mücadelesini anlatırken aynı zamanda polislerin kendi içerisinde yaşanan bir dizi gelişmeyi de başarıyla aktarıyor.

Bu türü sevenler için yapımda sürpriz sayılabilecek hiçbir şey bulunmuyor. Katile adım adım yaklaşan ama son anda onu kaçıran dedektifler, kimliği belirsiz ve tehlikeli bir katil, onun sıradaki hedefinin kim olacağı ve spoiler olmaması için yazmadığı diğer bazı gelişmeler… Evet, karşımızda ağır ilerleyen klasik bir katil kim dizisi bulunuyor. Tabi diziyi sadece katil kim basitliğine indirgemiyorum; ama söylemek istediğim genel olarak klasik bir polisiye dizi olduğu.

Sonuç

The Valhalla Murders’ın IMDB puanı şu an için 7,1 ve şu an için sadece 2700 kişi puanlama yapmış. Dizi eğer ilk bölümdeki durağanlığıyla kalsaydı bu puana bence ulaşamazdı. Bölümler ilerledikçe dizi daha heyecanlı ve daha karmaşık bir hale geliyor. Ancak ne olursa olsun sonuçta The Valhalla Murders ortalama bir polisiye dizi formatının üzerine çıkamamış. Ağır ilerleyen bir temposu bulunuyor. Bazı gelişmeler önceden tahmin edilebiliyor. Örneğin benzer bir tarza sahip Dexter’da yaşadığımız heyecanlar öngörülemeyen gelişmelerden kaynaklanıyordu. The Valhalla Murders’da çoğu şeyi henüz gerçekleşmeden ön görebiliyorsunuz; sadece kim ve nerede, nasıl sorularını bulmak için seyrediyorsunuz bazı olayları.

Polisiye dizileri, katil kim yapımlarını seviyorsanız The Valhalla Murders’ya bir şans verebilirsiniz. Ancak diziyi yüksek beklentilerle seyretmenizi önermiyorum. Bence dizinin en orijinal tarafı İzlanda yapımı olması. Bunun dışında çok orijinal bir yön bulamayacağınıza emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir