Love İs Blind Dizisindeki Deney Gerçek mi?

Aşk Kördür (Love is Blind), Netflix’te yayınlanan ve epeyce farklı bir deneyin anlatıldığı bir yapım. Dizide anlatılan deneye temelde geliştirilmiş bir arkadaşlık uygulaması denebilir. Bilindiği üzere arkadaşlık uygulamaları genelde fiziksel görünüme odaklanıyor. Bu uygulamalardaki fotoğraflara göre karşı tarafa değer biçiliyor. Ancak bir katılımcının söylediği gibi önemli olan ölürken elini kimin tuttuğu… Bu deneyde tanışmalarda karşı tarafı olumlu ya da olumsuz mutlaka etkileyen fiziksel görünüm tamamen ortamdan kaldırılıyor. Böylece aşkın kör olup olmadığı deneyleniyor.

Bu genel bilgilendirmeden sonra Love is Blind dizisinin detaylarına bakmaya başlayabiliriz.

Love İs Blind Deneyi Gerçek Mi?

Benim diziyi seyrederken aklımdaki en önemli soru buydu. Acaba bu bir tür kurgu muydu? Yoksa böyle bir deney gerçekten yapılıyor muydu? Hem yapımcıların söyledikleri hem de yabancı kaynaklara yansıyan haberlerden okuduğum kadarıyla bu deney ve seyrettiğimiz karakterler tamamen gerçek. Hatta deneyi gerçekleştirenler beklediklerinden daha fazla çiftleşme olduğunu söylüyorlar. Sonuç olarak Love is Blind dizisinin bir kurgu olmadığına inanmak durumundayız.

Deneyin Detayları

İlk olarak deneyde farklı yaşlarda, farklı renklerde, farklı mesleklerde erkek ve kadınlar bulunuyor. Bunların ortak özelliği evlenmeye hazır olmaları ve evlenmek istemeleri. Orada aradıkları şey ruh eşleri… Psikologlar uzun süreli evliliğin anahtarının fiziksel görünüm değil duygusal bağ olduğunu söylüyor. Deneyin temelini oluşturan teori bu aslında.

İşte bu nedenle çiftler özel yapılmış odacıkların içerisinde karşı taraftaki kişiyi görmeden ince bir camın ardından iletişim kuruyorlar. Onları ayıran tek sınır ince bir duvar ve duvarın ortasında bulanık bir cam bölme… Bu yollarla birbirlerini tanımaya çalışıyorlar. Birbirleri hakkında notlar alıyorlar, karşı tarafa her türlü soruyu sorabiliyorlar ama yapamadıkları tek şey karşı tarafı görmek. Katılımcıların telefonları dahil tüm elektronik aletleri toplanıyor. Yani karşı tarafı hiçbir şekilde görme şansları bulunmuyor.

Tam 10 gün boyunca bu görüşmeler devam edecek. Tüm kararlar katılımcılara ait. İsterlerse birisiyle saatler boyu konuşabilirler veya görüşmeyi anında bitirebilirler. Peki doğru kişiyi buldukları zaman ne yapmaları gerekiyor. Yapmaları gereken evlenme teklif etmek…

İnsan görmediği birisine evlenme teklif edebilir mi? Deney zaten buna odaklanıyor. Aşk gerçekten kör mü?

Sizce aşk kör mü? Yoksa bunun tam tersi mi? Bakalım deneyin sonucu ne olacak? Bu ilginç ve farklı yapıma bir göz atmanızda yarar var; özellikle aşkın kör olmadığını düşünüyorsanız. Bu kadar spoiler yeterli sanırım.

Love is Blind – Aşk Kördür dizi incelemesini 25. Kare Youtube kanalı üzerinden seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.