OZARK: 3. SEZON YAYINLANDI

Ozark 2017’den itibaren yayınlanan bir suç, drama ve gizem dizisi. Toplamda 3 sezon yayınlanan dizinin bölümlerinin uzunluğu 55-60 dakika arasında değişiyor. Amerika yapımı bu dizinin IMDB puanı şu an için 8,3 ve yaklaşık 127 bin kişi oy kullanmış. Ozark, pek çok yönden efsane dizi Breaking Bad’e benziyor. Bunun nedenlerinden satır aralarında bahsetmeyi düşünüyorum.

Dizinin Konusu

Dizide Martin ‘Marty’ Byrde olarak seyrettiğimiz karakter bir finans danışmanı. Ortağıyla birlikte kurdukları şirkette legal görünümlü işlerinin ardında temelde kara para aklama işi yapıyorlar. Ancak ortağı görünüşe göre tehlikeli adamların işini yaparken para kaçırmıştır. Hiçbir şeyden haberi olmayan Martin de bu durumda doğrudan muhatap kabul edilir ve artık hem kendisinin hem de ailesinin hayatı geri dönülemeyecek şekilde değişime uğrar.

Dizinin konusu kısaca böyle. Yani karşımızda illegal işlere bulaşan adamlar, mafyalar, uyuşturucu satıcıları, ailesi olan bir adam bulunuyor. Bu cümlelerdeki Breaking Bad benzerliklerini yakaladığınızı düşünüyorum. Sadece konusal olarak değil dizinin sağlam anlatım dili, Martin ve karısı Wendy Byrde arasındaki ilişki de doğrudan Breaking Bad’i andırıyor.

Bu yazıda dizi hakkında spoiler vermek istemiyorum. Zaten dizinin çok karmaşık bir konusu bulunmuyor.  Ancak anlatım dili ve kurgusu çok iyi. Karakterlerin psikolojilerini mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Her bölüm bir sinema kalitesinde diyebilirim. Ayrıca izleyicileri ters köşe yapan durumlar çok sık yaşanıyor ki bu diziye ayrı bir dinamiklik katıyor. Sıkılmanızı engelliyor.

Karşımızda kahramanlar ve tertemiz insanlar bulunmuyor. Ne Martin ne de karısı Wendy tertemiz insanlar değil. İnsan odaklı bir yapımla karşı karşıyayız. Kahramanlar toplumdan soyutlanmış, süper karakterler değil. Bu nedenle dizi çok doğal bir anlatım dili yakalamayı başarmış.

Sonuç

Ozark net olarak kaliteli diziler sınıfında. On üzerinden her durumda 8-8,5 puanı rahatlıkla alabilir. Karşımızda izlediğiniz zaman zevk alacağınız ve asla pişman olmayacağınız, kurgusal olarak sağlam ve her açıdan izlenesi bir yapım bulunuyor. Tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.