Savaş Meleği Alita (2019) – Alita Battle Angel Film Analizi

Savaş Meleği Alita; cyborg ve insanların hatta cyborg insan karışımlarının hep birlikte yaşadıkları Demir Şehir’de geçen, son zamanların en kaliteli, eğlenceli ve her sahnesinde kalite kokan yapımlarından bir tanesi. Filmin kendine özgü atmosferi, karakterlerin ve konunun sağlamlığı, ayrıca aksiyon sahnelerinin oldukça çekiciliği ve orijinalliği filmi en büyük artıları arasında sayılabilir.

Cyborg ve insanların birlikte yaşadığı bu fantastik dünyada animasyon teknolojisinin geldiği son noktayı görmek seyircilere ayrı bir heyecan katan önemli bir nokta. Belki PlayStation dünyasında Ghost of Tsushima gibi grafik canavarı oyunları gördükten sonra animasyonların geleceği noktayı hayal edebilmiştik ama gerçek insanların arasında gördüğümüz bu muhteşem animasyon karakteri bizleri gerçekten kendisine hayran bırakmayı başardı. Alita’nın yüz ve beden hareketleri, hatta gözlerinin içi ve insansı gülümsemesi yakın bir gelecekte belki de insanların filmlerde azınlığa düşeceklerinin bir göstergesi. Hangi insan oyuncu Anita kadar sempatik ve aynı zamanda savaşçı olabilir ki?

Alita Battle Angel (2019) – Savaş Meleği Alita Fragman / Trailer İzle

Şimdi filmin konusuna biraz ayrıntılı olarak göz atalım ve bu sempatik savaş meleğini yakından tanıyalım.

Film Hangi Zaman Diliminde Geçmektedir?

Film, 2563 yılında ve düşüş adı verilen büyük savaştan 300 yıl sonra geçmektedir. Filmin hemen bulutların bile üzerinde olduğu görüşen muhteşem bir şehir görürüz. Köksüz bir ağacı andıran ve adının Zalem olduğunu öğreneceğimiz bu şehir gökyüzünde durmaktadır. Sadece seçkin insanların yaşadığı bu gökyüzü şehrinin hemen altı adeta bir metal mezarlığıdır. Varoş diyebileceğimiz yapıların ortasında yer alan bu metal mezarlığı Zalem’den atılan metalleri barındırmaktadır.

Alita’nın Ortaya Çıkışı Nasıl Olmuştur?

Zalem’in hemen altında yer alan metal mezarlığı ya da çöplüğünde dolaşan bir adam, kendi işine yarayacağını düşündüğü metal parçalarını toplarken, hurdaların içerisinde bir cyborg-a ait olduğu anlaşılan bir parçanın beyinsel fonksiyonlarının canlı olduğunu anlar. Aslında bir tür cyborg doktoru ya da cerrahı diyebileceğimiz doktor Dyson Ido’nun yüznde bu cyborg-u gördüğünde nedenini daha sonra anlayacağımız bir heyecan belirir.

Vücudu neredeyse tamamen parçalanmış Cyborg-a ait parçayı laboratuvarına götüren doktor, özenle taşıdığı bir bedeni onun yattığı ameliyat masasına yavaşça koyar. Hurdalıkta bulduğu bu cyborg-a eklemek istediği bu bedeni daha sonra kendi kızı için tasarladığını öğreneceğiz. Doktorun karısı Chiren’ın Alita’yı gördüğü zaman ona dikkatle bakma nedeni bu.

Acaba doktor bir bedenden yoksun ve sadece zihinsel açıdan canlı olduğu anlaşılan bu cyborg-a neden bu kadar değer vermektedir? Onu özel yapan ve şehirde binlercesinin bulunduğunu bildiğimiz diğer cyborg-lardan ayıran şey neydi? Bunların cevabını adım adım öğreneceğiz.

Ameliyat ya da yeni bedenin coyborg-un zihnine adaptasyonu işlemi bitince onun adeta derin bir uykudan uyanır gibi gözlerini açtığını görürüz. Yeni bedenine bakan cyborg-un ona alışmakta zorlanmadığı anlaşılmaktadır.

Alita’yı diğer cyborg-lardan ayıran özellikleri nedir?

Doktorla yaptığı ilk konuşmada onun ismini ve geçmişini hatırlamadığı anlaşılmaktadır. Doktor onun hakkında konuşurken aşırı insansı beynin mucizevi şekilde bozulmamış, der. Böylece onu diğer cyborg-lardan ayıran ilk özelliği öğreniriz: Aşırı insansı olması ya da insana çok yakın olması. O kadar insansıdır ki adımı bile hatırlamıyorum, derken gözünden yaş geldiğini hayretler içerisinde görürüz. Bu sırada onun gözyaşını silen doktorun söylediği işin iyi tarafından bakalım, gözyaşların çalışıyor, sözlerini duyunca artık insanlar cyborg-lardan daha az mı insansı, diye sormadan edemiyoruz*. Belki de Alita’nın doktora yönelik şaşkın bakışlarının altında yatan sebep budur. Doktor, adını hatırlamayan bu cyborg-a Alita adını verir ki bu aslında onun ölen kızının adıdır.

Alite laboratuvardan dışarıya çıktığında dış dünyayı keşfetmeye başlar. İşte burada ilk kez uçan şehir Zalem’ı görür.

Zalem ve Demir Şehri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Zalem, gökyüzünde uçan büyük bir şehirdir. İnsanların ulaştığı teknoloji onlara gökyüzünde uçan şehirler yapma imkânı vermiştir. Doktorun cümlelerinden anladığımız kadarıyla daha önce başka uçan şehirlerde bulunmaktaydı ancak Zalem uçan büyük şehirlerin sonuncusudur ve düşüş adı verilen büyük savaştan sonra ayakta kalan tek şehirdir.

Zalem’in hemen altında bulunan ve insanlarla cyborg-ların birlikte yaşadığı şehre Demir Şehri adı verilmektedir. Büyük savaştan sonra hayatta kalan herkes bu şehre gelmiştir. İşte bu yüzden şehirde çok fazla dil konuşulmaktadır. Aslında Zalem her şeyi kontrol eden büyük bir güçtür. Demir Şehrindeki herkes fabrika ve tarlalarda Zalem için çalışmaktadır. Üretilen malzemeler kanallar aracılığıyla Zalem’e taşınmaktadır.

Zalem zenginliği ve ihtişamı; Demir Şehri ise varoşları, fakirliği ve köleliği temsil etmektedir. Zalem seçkin insanların yaşadığı bir yerdir ve varoşlarda yaşan çoğu kişinin oraya gitme hayali kurduğunu öğreneceğiz. Ancak aşağıdaki yani Demir Şehirdeki hiç kimse Zalem’e gidemez ve bu asla kırılmaması gereken bir kuraldır. Demir Şehir’de, Zalem için sorun oluşturabilecek tüm silahlar yaşa dışıdır.

Motobol Oyunları Nedir?

Motobol oyunlarının Demir şehrinin her yerine kurulan dev ekranlardan seyredildiği görülmektedir. Motobol oyunları şehirde çok popülerdir ve inanılmaz bir seyirci potansiyeli bulunmaktadır.  Temel mantığı ortada gezine bir topu hedefine götürmek olan motobol oyunları katılımcılar için ölümcüldür. Oyuncuların birbirlerini parçaladıkları görülmektedir. Motobol oyunlarının belki de en çekici yönü final şampiyonu olabilen oyuncuların Zalem’e gitmeye hak kazanmasıdır.

Alita ve İnsansı Özellikleri

Alita’nın gözyaşı dökebildiğini filmin hemen başlarında görmüştük. Onun normal insanlar gibi meyve ve hamburger tarzı yiyecekler yediğini de biliyoruz. Onun bir başka sahnede çikolata yediğini ve bundan çok hoşlandığını da görürüz. Doktor ona düzgün yiyecekler yemesini bunun beyni için gerekli olduğunu söyler ki bu durum Alita’nın bazı yönlerden neredeyse insanlarla aynı fizyolojik kurallara bağlı olduğunu göstermektedir.

Alita’nın Beni en çok etkileyen yönlerinden birisi onun minik ve sevimli bir köpeğe gösterdiği ilgi ve onunla yemeğini paylaşması. Günümüzde özellikle hayvanlara yönelik gerçekleşen merhametsizce ve vahşice davranışları gördükçe Alita’nın bu yönünün belki çoğu insandan daha insansı olduğunu söylemek yanlış olmaz.   

Altı Kadının Katili Kim?

Alita, köpeği severken yolda gördüğü bir aranıyor ilanı dikkatini çeker. Altı kadının katili olduğu söylenen birisi için yüksek miktarda ödül konulmuştur. Alita, doktoru bir gece gizlice dışarıdan gelirken görür. Üstelik eli kanlıdır. Böylece Alita kadın katilinin doktor olabileceğinden şüphelenir ve onun hareketlerini gözlemeye başlar. Ona koluna ne olduğunu sorar ama cevap alamaz. Onun gizlice dışarı süzüldüğü bir gece Alita onu takip etmeye başlar. Doktor gerçekten de bir kadını takip etmektedir. Alita, doktorun kadına zarar vereceğini düşündüğü için ona müdahale eder. Ancak yanıldığı ortaya çıkar. Doktor da aslında kadının değil; onun peşine düşmesi beklenen katillerin peşindedir ve kendisi sisteme kayıtlı bir avcı savaşçıdır. Katillerin kim olduğunu işte bu saldırı anında anlarız. Katiller Victor adına çalışan cyborglar-dır ve avladıkları insanların organlarını çalmaktadırlar.

Hugo Bir Cyborg avcısı mı?

Hugo, kendi arkadaşlarıyla birlikte Demir Şehir’de cyborg avlamaktadır. Ancak amaçları cyborg-ları öldürmek değil onların en değerli parçalarını vücutlarından sökerek onları çalmaktır. Onun Alita ile ilk tanıştığında onun elini bu kadar dikkatli inceleme nedeni budur. Onun vücudundaki işçiliğe hayran kalmıştır. Demir Şehir’de cyborg-ların parçalarını çalan başka hırsızlar da vardır. Onlar bu parçaları karaborsada satışa çıkararak para kazanmaktadırlar. Bu parçalar daha önce bahsettiğim motobol oyunlarında hasar gören cyborg-ların tamiri için kullanılmaktadır. Ancak Hugo’nun durumu biraz daha farklıdır. O bağımsız bir cyborg hırsızı değildir. Cyborg-ların bedenlerinden çaldığı parçaları, Zalem’le güçlü bağlantıları olan Victor’a satmaktadır. Doktorun ofisine gelen ve parçaları hırsızlara tarafından çalışınan cyborg-un söyledikleri doğrudur. Cyborg, bir hırsızın kendi parçalarını çalarken bunu gören bir Centurion’un hiçbir şey yapmadığını söyler. Demir Şehir’de sistem adına çalışan hırsızlar da bulunmaktadır. Bu arada Victor yüksek miktarda para kazandığı zaman Hugo’yu Zalem’e götürme sözü vermiştir ama onun bu sözünün aslında bir kandırmacadan ibaret olduğunu daha sonra anlayacağız. Doktor, Demir Şehir’de doğan hiç kimse Zalem’e çıkmayacağını bunun bir aldatmaca olduğunu söyler.

Chiren’ın amacı nedir?

Chiren, doktorun eski karısı. Chiren filmin başlarında eski kocasını tekrar eskisi gibi bir takım olmaya çağırır ve yeni bir organizasyona dahil olduğunu söyler. Amacı doktorun yeteneklerini kullanarak motobol oyunlarında yenilmeyecek bir şampiyon meydana getirmektir. Bu onun Zalem’e dönüşünü sağlayacaktır. Doktor, Chiren’in teklifini reddeder ancak onun oldukça kararlı olduğunu ve Zalem’e dönmek için ne gerekiyorsa yapacağını anlarız. Chiren konuşmadan sonra bir araca biner. Arabada görünen bu kişi Vector’dür. Onun göründüğünden daha karanlık bir kişi olduğunu ilerde daha iyi anlayacağız. Zalem’e gitmenin tek yolu motobol oyunlarında final şampiyonu olabilmektedir.

Bu arada Chiren ve doktorun daha önce Zalem’de yaşadıklarını öğreneceğiz. Orada doğan herkesin alnında bir işaret bulunmaktadır. Doktor o işareti kendi elleriyle söktüğünü söyler.

Alita’nın Savaşçı Özellikleri

Alita’nın insansı özellikleri olduğunu, ağlayabildiğini, hayvanlara şefkat gösterebildiğini görmüştük. Bu özellikler Alita’nın MELEK tarafını oluşturmaktadır. Ancak onun bir de SAVAŞÇI yönü bulunmaktadır. Filmde onun bu yönünü gösteren ilk işareti çocuklarla oynadığı sokak oyununda görürüz. Bu oyunu önce bir eğlence gibi algılayan Alita, çocuklar onu itip düşmesini sağladığı zaman çok sinirlenir. Ayağa kalktıktan sonra ona engel olan çocuğu etkisiz hale getirerek maç sayısını alır. Bunu yaparken topu o kadar sert vurur ki top delikte sıkışıp kalır.

Alita, henüz kendisini keşfetmeden önce doktorun söylediklerini birebir uygulamaktadır. Örneğin çocuklarla oynadığı sokak oyunundan sonra karanlık olmadan eve gitmesi gerektiğini söyler. Yani doktorun koyduğu kurallara uymaktadır. Ancak Alita’nın daha sonra bunun tam aksini söylediğini göreceğiz. Alita henüz savaşçı yönünü keşfetmeden önce de çok cesurdur. Hugo, Demir Şehir’de silahı ile dolaşan ödül avcısından endişe ile bahsederken Alita’nın ona nasıl baktığını kaçırmayalım. Yüzünde en küçük bir endişe ya da korku belirtisi bile olmadan çikolatasını yemeye devam etmektedir. Alita, motobol savaşlarında birbirlerini ezen cyborg-ları görünce adeta kendinden geçer ve korkmak bir yana bu ölümcül yarışa katılmak ister. Alita bir savaşçı olduğunu anladıktan sonra Zapan ile karşılaştığı sahnede tehdit edilmesine rağmen en küçük bir korku ifadesi bile taşımadan gülümser. Belki de en güçlü avcı savaşçı olan Zapan’ı birkaç saniyede yere serdikten sonra diğer tüm savaşçıları aşağılar ve onlara meydan okur. Filmin sonlarında Alita, katıldığı motobol yarışmasında tüm yarışmacıların amacının sadece kendisini öldürmek olduğunu öğrenmesine ve doktorun ısrarına rağmen yarışmadan çıkmak bir yana onların hepsiyle savaşmaya karar verir. Yüzündeki ifade onun cesaretini ve kararlılığını yansıtmaktadır.

Alita henüz kendisinin bir savaşçı olduğunu keşfetmeden önce Victor için çalışan cyborg-larla ilk yaptığı savaşta onların en güçlülerini bile yenmeyi başarmıştı.  

Alita’nın beyni aslında normal ve sağlıklı çalışan bir genç kız beynidir. Ancak onun kalbi onu farklı kılan en büyük gücü barındırmaktadır. Kalbi o kadar güçlüdür ki doktor onun kalbinde Demir Şehre yıllarca yetebilecek enerji bulunduğunu söyler. Onun kalbinde görülen bu muhteşem yapım aslında kayıp bir teknolojidir. Düşüş olarak adlandırılan savaştan sonra hiç kimse böyle bir teknoloji kullanamamıştır ki bu süre tam olarak 300 yıldır. Yani, bu muhteşem ve eşsiz teknolojiye sahip Alita en azından 300 yaşındadır.

Alita’nın zihninde onun yavaş yavaş hatırlamaya başladığı eşsiz bir dövüş tekniği bulunmaktadır. Bu tekniğin bazı hareketleri IP MAN’deki teknikleri hatırlatmaktadır. Onun eşsiz dövüş tekniğine Panzer Kunts denilmektedir.

Alita’nın bir diğer özelliği liderlik yapabilmesidir. Alita, avcı savaşçıların olduğu mekana giderek onları organize etmeye çalışır.

Alita, eşsiz nano teknoloji ile yapılan bedeni kendisine adapte ettikten sonra inanılmaz bir güce kavuşur. Artık eskisinden çok daha güçlü ve hızlıdır. Alita o bu eşsiz bedeniyle o kadar güçlenir ki daha önceki savaşta kendisini yenmeyi başaran Grewishka’yı yenmekte zorlanmaz bile. Ayrıca yeni bedeninin kendisini tamir ettiği görülmektedir.

Avcı Savaşçılar kimdir?

Avcı Savaşçılar, Demir Şehir’de silah taşıma yetkisine sahip cyborg ya da insanlara verilen isimdir. Onlara ödül avcısı da denilebilir. Büyük savaştan sonra artık ortalıkta polis kalmamıştır ve sonuç olarak Zalem’e bağlı olan fabrika suçluları avlamaları için kiralık katiller tutmaktadır. Bu kişiler yani avcı savaşçılar haklarında arama ilanı olan suçluları avlayarak karşılığında para almaktadırlar.

Alita ve Zapan’ın taşadığı kılıç arasındaki bağ nedir?

Alita henüz ilk gördüğü zaman bile Zapan’ın taşıdığı kılıca hayranlıkla bakmıştır. Aralarında bir tür bağ olduğu açıktır. Bu kılıç, bir molekül inceliğinde tasarlanan efsanevi Damascus kılıcıdır ve BMC teknolojisi ile yapılmıştır. Bu kılıcı Alita’nın gemide bulduğu savaş giysisi ile birlikte düşünmek gerekiyor. Doktor bu giysinin, Alita’nın çekirdiği ile bağlantı sağladığı ve bu yüzden aktif hale geldiğini söyler. Alita’nın kimliksel kodu nasıl savaş giysini aktif hale getirdiyse aynı şekilde üstün bir teknoloji ile yapılan kılıcın da onun elinde aktif hale geldiğini göreceğiz. Kılıç o kadar keskindir ki Alita onunla kendi gözyaşını bile keser.

Doktor, Alita’nın kim olduğunun baştan beri farkında mıydı?

Evet, farkındaydı. Doktor Alita’yı hurdalıkta görür görmez onun eşsiz bir cyborg olduğunu fark etmişti. Ayrıca Hugo hurdalıktaki her şeyin Zalem’den atıldığını söylemektedir ki bunu doktorun bilmeme olasılığı yok. Ancak doktor bu bilgiyi Alita’dan sakladı. Bu yapma nedeni ona karşı korumacı davranmak istemesiydi. Doktor bir hayalperest değil ve kızının öldüğünün farkında. Ancak Alita’yı adeta manevi bir kızı olarak görmekteydi. Ona kendi kızının adını ve bedenini verme nedeni buydu. Onu Demir Şehir’deki kötülüklerden korumak istiyordu. Hugo’nun da söylediği gibi Demir Şehir acımasız bir dünyadır ve güçlüler zayıfları ezmektedir. Doktor, Alita’nın geçmişini hatırlamasını istemez ve onun yeni bir başlangıç için bir şansa sahip olduğunu söyler. Ancak doktor onun savaşçı kimliğini hatırlamasına engel olamayacaktır.

Alita’nın geçmişi hakkında bildiklerimiz

Alita, cyborg-larla yaptığı savaşta kendisini büyük bir savaşta ay yüzeyinde savaşırken görür. Diğer savaşçılar ona 99 olarak seslenmektedir.  Alita’nın ilerde motobol oyunlarına çıkmadan önce koluna bu rakamı yazma nedeni budur. Alita tam olarak hatırlamasa bile Panzer Kunts adı verilen çok farklı ve etkileyici bir dövüş tekniği kullanmaktadır. Alita sıradan bir savaşçı değildir. Doktorun kelimeleri ile söylersek o şimdiye kadar yapılmış en iyi cyborg silahıdır. Nova Alita’tan bahsederken onun türünün son örneği olduğunu ve BMC teknolojisinin en iyi silahı olduğunu söyler.

Düşüş, filmde izlediğimiz zaman diliminden tam 300 yıl önce meydana gelen büyük savaştır. Bu savaşta son kalan şehrin Zalem olduğunu biliyoruz. Ancak Hugo bir gün bu şehrin de düşeceğini söylemektedir. Büyük savaşta dünya ile savaşan karşı taraf Birleşik Mart Cumhuriyeti’dir (49:07). Alita, BMC gemilerinden bir tanesinin içine girdiğinde onun gemi ayrıntılı olarak hatırladığını ve onun kullanmayı bildiğini anlarız. Alita gemide bulunan muhteşem bir savaş giysisini alarak gemiden ayrılır. Tüm bunları birleştirdiğimizde Alita’nın tam 300 yıl önce yaşanan büyük savaşta Birleşik Mart Cumhuriyeti adına dövüşen bir savaşçı olduğunu anlarız. O aslında Zalem’e ya da dünyaya karşı yapılan savaşta karşı tarafta yer almıştır. Hugo’nun arkadaşları aralarında yaptıkları konuşmada Alita’nın teknik olarak kendi düşmanları olduğunu söylerler.

Alita hafızası yerine geldikçe kendisinin asıl görevinin Zalem’ı yok etmek olduğunu adım adım hatırlayacaktır.

Victor aslında kim?

Motobol oyunlarının en güçlü oyuncuları Victor’a aittir ve Victor onlar üzerinden büyük paralar kazanmaktadır. Victor aslında motobol oyunlarını işleten kişidir. Victor’un, Zalem’de yaşayan ve büyük bir güce sahip Nova’nın Demir Şehir’deki temsilcisi olduğunu söyleyebiliriz. Victor’un oyunlarda yarışacak cyborg-ları tasarlaması için doktorun eski karısı Chiren’i yanında tuttuğu görülmektedir. Onun felsefesini kendi cümleleriyle şöyle özetleyebiliriz: “Cehennem’de hükmetmeyi, Cennet’te hizmet etmekten daha çok isterim.” Victor, bu sözleriyle Demir Şehri’ni ve Zalem’ı kastetmektedir.

Nova Kimdir?

Nova’nın adını ilk kez Victor’un laboratuvarında, Alita’nın parçalara ayırdığı güçlü cyborg-un tamiri sırasında duyarız. Nova bir anda cyborg-un sistemine girer ve Victor’la konuşmaya başlar. Nova’nın Demir Şehir’deki tüm cyborg-ları izleyebilen ve onların gözünden bakabilen büyük bir gücü olduğunu ve Zalem’de yaşadığını anlarız. Nova, Alita’nın kendisi yani Zalem için büyük bir tehlike olacağını bilmektedir ve onun ölmesini istemektedir. Nova, büyük olasılıkla hem cyborg-ların hem de insanların beynine yerleştirdiği cip sayesinde bu cipin bulunduğu kişilerin bedenine girerek onları kontrol edebilecek bir güce sahiptir.

Alita savaş eğitimi alırken ona Nova gösterilmiş ve onun öldürülmesi gereken hedef olduğu söylenmişti (01:08:23). Alita hafızası yerine geldikten sonra gerçek düşmanının kim olduğu hatırlar ve Grewishka’ya onun bizi izlediğini biliyorum, der.

Hugo, Alita’ya ihanet etti mi?

Hayır, Hugo doğrudan ona ihanet etmedi, ancak dolaylı olarak farkında olmadan da olsa onu Victor’un istediği yere çekmiş oldu. Şimdi olanları filmden takip edelim. Victor, Alita’yı öldürebilmek için bir planı olduğunu söyler. Bunu söyledikten sonra onu zaten tanımakta olduğu Hugo ile konuşurken görürüz. Onu kendi ofisine çağıran Victor konuşmasında ondan Alita’dan bahsetmesini ister ve konuşma burada kesilir. Onun Hugo’ya ne söylediğini duymayız. Ancak bunun cevabını ilerki sahnelerde Hugo’nun söylediği sözlerde buluruz. Hugo, Alita’ya Victor seni ikinci ligde denemek istiyor, der. Bu aslında Alita için bir tuzaktır ama Hugo bunu bilmediği için farkında olmadan onun bir tuzağa çekilmesine yardımcı olmuştur.

Ancak Hugo bir süre sonra  cyborg parçalama işinden vazgeçer. Bunun nedeni Alita’nın bunu duyduğu zaman ona olan inancının kaybolacağını bilmesidir. Burada önemli olan nokta onun Zalem’e gitme hayalinden değil; sdece cyborg parçalama işinden vazgeçmiş olmasıdır. Ayrıca Hugo ölmeden önce Alita’ya onu sevdiğini söyler.

Alita, Hugo’ya Gerçekten Aşık Oldu mu?

Evet, Alita’nun ona aşık olduğunu söyleyebiliriz. Yeni bedenine kavuştuktan sonra ilk onun yanına gider. Onunla öpüşür ve bu sırada ona “Tam olarak insan olmamam seni rahatsız ediyor mu?” diye sorar. Alita daha sonra Hugo’nun evinde gerçekleşen konuşmada onun Zalem’e gitme hayalinin devam ettiğini duyunca kısa süreli bir hayal kırıklığı yaşar. Çünkü onun kendisi ile Demir Şehir’de kalmak isteyeceğini düşünmüştür.   Alita, Hugo’ya kendisinin en değerli varlığı olan kalbini bile feda edebileceğini bile söyler. Daha sonra onların sevgili gibi el ele tutuşarak yürüdüklerini görürüz. Alita, daha sonra doktora şöyle sorar: “İnsan bir cyborg-u sevebilir mi?”

Chiren’ın, Alita’ya neden yardım etti?

Chiren’ın en büyük amacı Zalem’e gitmek. Bu hiçbir zaman değişmedi. Ancak Victor’un motobol oyunları başlamadan önce Hugo için söylediği sözler onun aldatıldığını anlamasına neden oldu. Victor, Alita’yı oyunlara çektiği için Hugo’yu Zalem’e göndereceğini söyler. Chiren bunca emeğin karşılığında kendisine verilmeyen bu şansın Hugo’ya sunulmasını hazmedemez ve bu duruma çok kızar. İşte onun artık Victor’la çalışmak istememe ve Alita’ya yardım etme nedeni budur. Chiren, Hugo’nun kafasını beynine hasar vermeden vücudundan ayırır ve aslında Hugo’nun onun kurtulmasını sağlar.

Victor, Chiren’i öldürdü mü?

Ne yazık ki evet. Chiren artık daha fazla çalışmak istemediğini söyledikten sonra oradan ayrılmak ister ancak kapının önünde birden durur. Dikkatle bakarsanız yerde ona doğru gelen gölgeler olduğu görülmektedir. Victor, onun öylece ayrılmasına izin vermedi ve onu öldürdü. Anca Victor’un Chiren’in vücut parçalarını deneylerde kullanmak üzere Nova’ya götürmek üzere sakladığını görüyoruz.

Devam Filmi Çekilecek mi?

Kesinlikle evet. Film baştan sona kadar diğer bölüme yapılan göndermelerle dolu. Üstelik Alita, görevinin ne olduğunu hatırladı ve onu tamamlaması gerekiyor. Filmin sonunda kendisini izleyen Nova’ya karşı kılıcını uzatır ve adeta ona “Senin için geliyorum!” der. İkinci filmde bolca motobol oyunu sahnesi ve sonunda da büyük olasılıkla Zalem’in düşüşünü seyredeceğiz. İkinci filmden en büyük beklentim filmin sonunda Alita’yı öldürmemeleri. Umarım senaristler böyle muhteşem bir karakteri seyretme zevkimizi sadece iki filmle sınırlandırmazlar.

Savaş Meleği Alita (2019) Filmi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Alita Battle Angel Filmi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Google Play Filmler platformunda yayınlanmıştır. Google Play Filmler web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir