get-out-film

Get Out (2017) – Kapan Film Analizi

Bu yazıda Get Out filmi üzerindeki izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. Öncelikle filmin yaklaşık 340.000 oylama sonucu oluşan IMDB puanı 7.7 ve bir korku-gelirim filmi için bu puan hiç de kötü değil. Filmi seyretmem de bu puan da etkili oldu diyebilirim. Filmi seyrettikten sonra bu puanı hak ediyor mu diye kendi kendime sorduğumda cevabım HAYIR oldu. Bunun nedenleri hakkında konuşacağız.

Filmin orijinal adı Get Out; ancak Türkçeye KAPAN olarak çevrilmiş. Filmi izledikten sonra KAPAN isminin filmle çok da ilgisiz olmadığını anlayabiliyoruz. Çünkü filmin başrol oyuncusu sevgilisinin evinde gerçekten de kapana kısılıyor.

Get Out (2017) – Kapan Fragman / Trailer İzle

Hiç seyretmeyenler için konuyu kısaca şöyle özetleyebiliriz:

Siyahi bir genç olan Chris beyaz sevgilisi Rose’un daveti üzerine onun ailesiyle tanışmak amacıyla yaşadığı müstakil eve gider. Rose’un ailesi Chris’e oldukça sıcak davranır. Ancak bir süre sonra evde yaşayan siyahi iki hizmetçinin davranışları Chris’e evde bir şeyleri yanlış olduğunu hissettirir. Evde verilen bir partiye gelen beyazların davranışları Chris’in bu şüphelerini daha da yükseltir. Chirs filmin ilerleyen dakikalarında sezgilerinde haklı çıkacaktır ama artık tam anlamıyla bir kapanın içindedir ve evden çıkıp gitmek düşündüğü gibi kolay değildir.

Konusu kısaca böyle. Filmi seyretmeyenlere son olarak şunları söyleyelim:

Film kesinlikle seyredilmeyi hak eden ve sıkılmadan merakla izleyebileceğiniz bir yapım. Ancak beklentilerinizi çok yükseltmeyin ki filmin sonunda hayal kırıklığı yaşamayın. Özellikle filmin başlarındaki sıkıcı bölüme biraz sabredebilirseniz evdeki gizem sizi filmin sonuna kadar ekrana bağlayabilir. Filmde Rod karakterinin sempatik tavırlarından kaynaklı komik sahneler de bulunuyor. Film baştan sona kadar siyahi insanların ikinci sınıf görülmesine yapılan göndermelerle dolu. Bunların bir kısmına değinmeyi düşünüyorum

Biraz da filmin senaryosu ve sonu hakkında konuşalım.

Öncelikle Rose sergilediği sahte sevgili rolünü çok başarılı oynadığı için filmin sonlarına kadar onun oyunun bir parçası olabileceği pek aklımıza gelmiyor. Rose gerçek yüzünü anahtar bulma sahnesinde gösteriyor ve o andan itibaren Chris’in yapabileceği hiçbir şey kalmaz.

Polisin araba kullanmamasına ve hiçbir şey yapmamasına rağmen Chris’e kimliğini sorması ve ona potansiyel bir suçlu gibi yaklaşması bazen siyah olmanın ne kadar zor olabileceğini gösteren bir sahne.

Babası Chris’e evi gezdirirken bodrum katının kilitli olduğunu söyleyerek geçiştirir. Bodrum katı onların özel olarak tasarladıkları odalarla dolu bir yerdir.

Rose’un annesi Chris’i hipnoz edebilmek için onun zayıf noktasını bahçede masa etrafında otururlarken keşfeder. Onun bardak sesine tepki verdiğini anladığı anda kocasına bakışı aslında tam da bunu anlatmaktadır.

Rose’un annesi daha sonraki sahnede Chris’i bu sesi kullanarak hipnoz eder ve Chris bunun farkına bile varmadan onun etkisi altına giriverir.

Chris yakalandıktan sonra bu olayın bir tür deney ya da ameliyat için yapıldığını anlarız. Rose’un ailesinin de üyesi olduğu bir grup, bazı fiziksel eksiklikler çeken grup üyelerinin bu eksiklerini başka insanların yeteneklerini kendilerine adapte ederek bu eksiklerini tamamlamaktadırlar. Bunu mükemmelliğe ulaşmak için yaptıklarını anlarız.

Bu operasyonu üç adımda gerçekleştirmektedirler.

1. İlk adım kurbanın hipnotize edilerek onun uyuşturulması (Rose’un annesi Chris’i hipnotize ederek bu aşamayı gerçekleştirir.)

2. İkinci adım psikoloji anestezi denebilecek zihinsel hazırlık (Chris’in bodrum katında TV seyrettiği sahne)

3. Üçüncü ve son adımsa alınacak organın nakli aşaması (Chris zaten tam bu aşamada kaçmayı başarıyor).

Üçüncü yani son aşamayı gerçekleştirmek için evde özel bir ameliyathanede hazırladıkları görülmektedir. Tüm aşamalar bittiği zaman kurbanlar zihinsel olarak bedenlerinde olsa da bu çok sınırlı bir durum. Sonuç olarak kendi bedenlerine müdahale bile yapamayacak hale geliyorlar. Seçilmiş kişilerin kendi bedenlerini başkaları kontrol ediyor ve bunu hiç kimse bilmiyor bile.

Grup üyelerinin kimi daha güçlü, kimi daha hızlı kimi ise daha havalı olmak istemektedir. Bu amaca yönelik kişiler özenle seçiliyor ve hipnoz ediliyorlar.

Rose burada bir tür avcı. Kurbanları kapanın içine çekiyor ve onu bırakıp başka avlar peşinde koşmaya başlıyor.

Chris kurtulduktan sonra kendisinden beklenilmeyen bir soğukkanlılıkla tüm aile fertlerini öldürür ve araba ile kaçmak üzereyken kaza yapar. Ardında da bahçıvan tarafından yakalanır. Bu sahnede bahçıvanın neden koşu antrenmanı yaptığını anlarız.

Rose elindeki tüfekle onu öldürmek üzereyken Chris sayesinde kendisine gelen bahçıvan tüfeği olarak Rose’a ateş eder. Rose ölmek üzereyken bile yerden silahı alarak Chris’i öldürmeyi amaçlıyor ama Chris buna izin vermez. Rose’un öleceğini anladığında “Seni seviyorum” diyerek son kozunu oynar. İlginç olan tüm bunları yaşayan ve hayatından olmak üzereyken kurtulan Chris’in onu öldürmekten vazgeçmesi. Siyah adam son anda beyaz insanın yalanlarına her şeye rağmen tekrar kanar. Ama Rose siren sesini duyar duymaz imdat diye bağırarak Chris’i hiç umursamadığını gösterir. Gelen kişi Chris’in arkadaşı olmasaydı Chris büyük olasılıkla derdini hiç kimseye anlatamayacaktı bile.

Son sahnede Rose ölmez. Cesetlerin ve evin ne olacağı gibi sorular yanıtsız kalır. Film böyle de bitebilir ama hem ana karakterlerin ölmemesi hem de grubun diğer üyelerini hesaba katarsak filmin ikincisinin gelmesi sürpriz olmaz.

Get Out ya da Kapan çok fazla beklentiye girmeden izlenebilecek, senaryosu başarılı sayılabilecek bir film. Bir kez izlenilmeyi hak ediyor. Ama şimdiden uyarayım Rose’un oyunculuğu erkeklerin tüm kadınlara şüphe ile yaklaşmasına yetecek kadar iyi.

Kapan (2017) Filmi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Get Out Filmi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Google Play Filmler platformunda yayınlanmıştır. Google Play Filmler web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir