Star Wars: Son Jedi – Star Wars: The Last Jedi Konusu ve İnceleme

Star Wars: Son Jedi – Star Wars: The Last Jedi Konusu

Rey, efsanenin ikinci bölümünde de Finn, Poe ve Luke Skywalker ile destansı yolculuğuna devam ediyor.
Filmde Daisy Ridley, John Boyega, Mark Hamill, Domhnall Gleeson, Carrie Fisher, Laura Dern, Oscar Isaac, Gwendoline Christie ve Lupita Nyong’o gibi birbirinden ünlü isimler yer alıyor. Yönetmen koltuğunda ise Rian Johnson oturuyor.

Star Wars: Son Jedi – Star Wars: The Last Jedi İnceleme – Analiz

George Lucas’ın o zamana kadar görülmemiş bir proje ile insanların karşısına çıkışıyla başladı Star Wars efsanesi. Türe bambaşka bir açıdan yaklaşan Space Opera örneği, 1977 tarihli serinin ilk filmi, politik gündem ve ekonomik çalkantı ile boğuşan insanlık için muazzam bir kaçış noktası oldu ki, beraberinde de inanılmaz bir başarı yakaladı. Harikulade bir kast uyumu, kusursuz müzikler, sinema dünyasının o ana kadar pek tanık olmadığı orijinallikte bir evren ile başlayan ve halen devam eden bir yolculuk. Toplamda 8 sinema filmine, özellikle küçükleri hedef alan tv yapımlarına, çok başarılı animasyon serilerine, romanlara, oyunlara ve tabii oyuncak sektörüne kadar yayılan, hatta inancını Jedi dini olarak kabul eden bir kesime bile hayat veren, uçsuz bucaksız bir marka oldu Star Wars.

The Empire Strikes Back ve Return of the Jedi adlı devam filmleriyle de birlikte dünyanın en büyük popüler kültür öğelerinden biri haline gelen Star Wars, uzun yıllar sonra beyazperdeye dönüş yaptı. Yaratıcı Lucas’ın her şeyin öncesini anlatıyoruz dediği yeni üçleme, son bölüm Revenge of the Sith’i saymazsak sağlam eleştiri yağmuruna maruz kaldı. Hele ki ilk kısım olan Phantom Menace’ın neredeyse baştan sona “ticaretten başka kaygımız yok” diye bağıran halinun bundaki katkısı büyüktü. Bazıları, sinemanın en büyük kötülerinden biridir dediği Darth Vader’ın geçmişini ‘aşk acısı’na bağladığı için kin kustu, bazıları ise mitolojinin köklerini sağlamlaştırdığı ve harika bir politik altyapı kurduğu için pek sevdi. Nitekim neticede bu üçleme bekleneni veremedi.

Tartışmalı sinemacı J.J. Abrams’ın yönetmenliğini yaptığı, aradan ‘tekrar’ geçen uzun yılların verdiği özlemle tozu dumana katan 2015 tarihli Star Wars: Güç Uyanıyor ise çoğunluk için hayalkırıklığı oldu. Efsaneyi başlatan ilk filmin olabildiğine güvenli sularda yüzen yeni kopyası halinde vizyona giren Güç Uyanıyor’un ardından gelen ve orijinal üçlemenin içindeki bir yan hikayeyi anlatan Rogue One ise tam bir sürprizdi. Oyuncuları, John Williams yerine gelen Michael Giacchino’nun inanılmaz besteleri, tam tadında, anlatacak doğru düzgün bir hikayesi ile büyük bir çoğunluğu mest etti. Mevcut yeni üçlemenin ortancası ise gün itibariyle vizyonda ve serinin hayranlarının aklındaki sorular da yanıtlarını buldu.

Asi Gençlik filmi ile adını duyuran, Tetikçiler ile kendini hatırlatan ve Breaking Bad’in en sevilen bölümlerinden birine imzasını atan Rian Johnson’ın yönettiği Star Wars: Son Jedi, önceki bölümün önüne geçebildi mi? Şahsi fikrim, kesinlikle evet!

Star Wars: Son Jedi – Star Wars: The Last Jedi Fragman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir