The Godfather Konusu İnceleme ve Fragman

The Godfather Konusu

Bir gün ki o gün asla gelmeyebilir, senden bir iyilik isteyeceğim.

Destansı bir aile hikayesi ama çocuklara göre değil.

Mario Puzo’nun yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan film, profesyonel bir gangster üyesi olmanın pek de istenilen bir şey olmadığını gösterir. Sık sık, kısa ve korkunç şiddet olayları içerisinde ve sonrasında oluşan bakışlar bu mesleğin bir bedelidir. Film, bu geleneksel göçmen mafya resminin gösterişli görünümünü bize bir kenarda canlı kalanlar tarafından sunmaya çalışır.

Mario Puzo’nun romanı hakkında dikkat çeken ilk şey, içeriden birinin kaleme almış olduğu izlenimi yaratmasıdır. Bize geniş, suç ve entrikalarla dolu bir dünya yerine daha küçük, kısıtlı ve özel bir grup  hakkında detay veriyormuş gibi hissettirir. Herkes herkesi tanıyor ve ne yaptıklarını çok iyi biliyor. Bir itirafçının not defteri gibi.

Sakın bana masum olduğunu söyleme.

Baba, 40’lar ve 50’lerin Amerika’sında, bir İtalyan mafya ailesinin destansı öyküsünü konu alır. Don Carleone’nin kızı Connie’nin düğününde, ailenin en küçük oğlu ve bir savaş gazisi olan Michael babasıyla uzun sürenin ardından barışır. Bir suikast girişimi, Don’u artık işleri yürütemeyecek duruma düşürünce ailenin başına Michael ve ağabeyi Sonny geçer.

Francis F. Coppola’nın filmi, tek boyutlu ayak takımı serseriler yerine daha karmaşık ve varoluşsal ikilemlerle boğuşan gangster tasviriyle gangster film türünü tamamen değiştirdi. Öncesinde buna benzer tüm gangster filmleri, dışarıdan bir bakış açısıyla anlatılıyor ve gangsterler nadiren sevecenlikle tasvir ediliyordu.

Baba, aynı zamanda bir mafya örgütünü içeriden gösteren ilk filmdir. Carleone ailesinin ve çektikleri sancıların dallanıp budaklanan tasviri, karakterlerin temel saiklerinin suç işlemek değil şeref, vazife ve aileye bağlılık olduğu eski Yunan trajedilerinin ihtişamına ve kapsamına erişir.

The Godfather İnceleme – Analiz

The Godfather’ı ilk kez bir TV kanalında Türkçe dublaj ile izledim. Reklamları ile birlikte uzun süresi daha da uzamıştı. O zaman beni etkileyen sahneler hala daha beni etkilemeye devam ediyor. Ancak, sinema zevkim gelişmeye ve sinema üzerine fikirlerim değişmeye devam ettikçe, film ile ilgili bambaşka şeyler keşfettim. Filmin birkaç kırılma noktası var. Örneğin, Michael Corleone’nin Yüzbaşı McClusky ve Sollozzo’yu vurmaya karar vermesi ve vurması. Don Vito Corleone’nin torunu ile oynarken yığılması. Michael’ın Sicilya’daki eşinin ölümü. Ve elbette, filmin paralel kurgu mucizesi finali. Tüm bu sahneler, Michael ve Vito’nun bahçede konuştukları ve Robert Towne tarafından bir gecede yazılan sahne gibi diğerleri bize filmle ilgili şunu söylüyor. Bu film, birçok tesadüfün bir araya gelmesi sayesinde sinema tarihine geçen filmlerden biri. Bunu derken, Coppola’nın önemini yadsıdığım düşünülmesin. Görece genç bir yönetmen, Hollywood’un geleceği olacak oyuncular, muhteşem bir senaryo, 1960’ların modern sanat krizi ertesinde New Hollywood diye anılacak yeni bir sinema anlayışı, hepsi ve daha fazlası bu filmde kendini gösteriyor ve sinema tarihinin kırılma noktalarından birini teşkil ediyor. Ama daha da önemlisi, filmin mafya ve aile ilişkileri dışında işaret ettiği tarihsel gerçeklik belki de.

Vietnam Savaşı’nın etkisinden kurtulamamış, 68 kuşağının idealleri sönümlenmiş bir ABD’de, baby boom ve onu müteakip yükselen Amerikan korporatif ilişkilerinin ne gibi bir ortamda filizlendiğini gösterdiği için de büyük önem taşıyor The Godfather. Film, “I believe in America” yani “Amerika’ya inanıyorum” sözleri ile başlar ve hemen sonrasında, Amerika’ya inancın nasıl yetersiz kalabileceğini gösterir. Yozlaşmış politik teşkilat, Las Vegas’ın kuruluşu, uyuşturucu ticaretinin yaygınlaşması ama bir yandan da yükselen ekonomi, refah devletinin yükselişi… Michael Corleone hukuk eğitimini yarıda bırakarak İkinci Dünya Savaşı’na katılmış bir idealisttir. Ailenin göz bebeği ve “pis işlerden” uzakta tutulan oğludur. Ama şartlar onu “Amerika’ya inanmaktan” vazgeçirir. İnanacağı Amerika’yı da kendi bildiği yöntem ile kendisi yaratacaktır.

The Godfather Fragman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir