Westworld (2016) Dizi Analizi – Gerçekliğini Sorguladın mı?

Westworld, yapay zeka konusunda bugüne kadar yapılmış en sağlam dizilerden bir tanesi; hatta belki de en iyisi. Dizi 2016 yılında yayına başladı ve şu ana kadar tam iki sezonu yayınlandı. Her iki sezon da 10’ar bölümden oluşuyor. Bölümlerin ortalama uzunlukları 60 dakika. Dizide Anthony Hopkins’in de kritik ve önemli bir rolde yer aldığını söyleyelim.

Westworld’un kurgusal mantığının iyi anlaşılabilmesi için öncelikle dizide oluşturulan yapay dünyanın özelliklerine bakalım.

Westworld (2016) Fragman / Trailer İzle

Bu Kadar Para Veriyorsam Eğlenmeliyim

İnsanların para ödeyerek geldikleri oldukça büyük bir alan üzerinde kurulmuş yapay bir dünya bulunuyor. Bu yapay dünyaya gelen ve konuk olarak adlandırılan insanlar burada kelimenin tam anlamıyla istedikleri her şeyi yapabilmektedirler. Bu dünyanın içerisinde yaşayan ve yapay zekaya sahip robotlar zihinlerine kodlanan maceraları, oyunları ya da gündelik yaşamlarını konuklarla birlikte sürdürmektedirler. Konuklar banka soygunu, dağa kaçmış bir çetenin peşine düşmek gibi yapay kurgularda rol alabilmektedir. Bu gölgede yaşayan yapay zekalar kendilerinin ne olduğunun ya da genel anlamda gerçekliğin farkında değiller. Kendilerinin o bölgede yaşayan insanlar olduğunu düşünüyorlar. Geçmişlerine yönelik yapay da olsa anılara ve yaşanmışlıklara sahipler.

Belleklerine işlenen kodlar sayesinde konukların hiçbirisine zarar veremeyen bu yapay zekalar, konukların her türlü istismarına açıklar. Konuklar eğlence için onları öldürmekte, tecavüz etmekte hatta işkence yapıp kafa derilerini yüzenler bile çıkmaktadır. Yapay zekalar o kadar gerçekçidir ki gözyaşları da dahil olmak üzere tüm insansı davranışları sergilemektedirler. Bu arada yapay zekalar kendilerinin farkında olmadığı gibi çevrelerindeki hiç kimsenin gerçek olmadığının da farkında değiller.

Yapay dünyada aynı anda yaşanan 100 kadar hikaye bulunuyor ve bu senaryoların tamamı bir döngü halinde sürekli aktif halde bulunuyor. Senaryolarda yer alan görevli yapay zeka sayısı ise 200. Yapay dünyada bulunan ziyaretçi (konuk) sayısı 1400. Bu rakamları kurguların metin yazarlarından birisi olan Sizemore’dan öğreniyoruz.

Şirket çalışanları yapay dünyayı her an gözlem altında tutuyorlar ve olayların kontrolden çıkmaması için çaba sarf ediyorlar. Robotlar, konuklara zarar veremese de bazen özellikle güncellemelerden kaynaklı sorunlar çıkabilmektedir. Bu durumda çalışanlar olaylara doğrudan müdahale etmektedir. Bu sistemin 30 yılın üzerinde bir zamandır faaliyet gösterdiğini söyleyebiliriz; çünkü dizinin gizemli karakterlerinden bir tanesi bir sahnede “Buraya 30 yıldır geliyorum…” diye başlayan bir cümle sarf etmektedir.

Gerçekliğini Hiç Sorgulandın Mı?

Dizide yapay zekaların gerçekliği sorgulama kodları bulunmuyor. Az önce belirttiğim gibi onlar kendilerini orada yaşayan insanlar olarak düşünmekteler. Öldükleri ya da öldürüldükleri zaman bellekleri kapanmakta gerekiyorsa tamir gördükten sonra tekrar sisteme eklenmektedirler.

Ancak dizinin en önemli karakterlerinden olan Dolores’in babası bir gün toprağın altında dış dünyada çekilmiş bir fotoğraf buluyor. Bu fotoğraf adeta onun beyin devrelerini yakıyor ve hiç sorulmaması gereken soruları sormasını sağlıyor. Çünkü hem Dolores hem de babası bu resmin nerede çekildiğini anlayamıyorlar. Bu arada resim dış dünyaya ait ve onların şu ana kadar hiç görmedikleri manzaraları barındırıyor. Dolores’in babası bulundukları mekanın gerçekliğini sorguluyor ve Dr. Robert Ford’a söylediklerine bakarsak içinde bulundukları dünyanın yapaylığını fark ediyor. Hatta aynı yapay zeka bu konuşmasında Dr. Robert Ford’un şahsında insanları tehdit ediyor. İntikam alacağız ve bu çok korkunç olacak, diyor. Ancak bu konuşmanın ardından yapay dünyaya tekrar verilmiyor ve Dolores’in babası rolüne bir başka yapay zeka geçiyor.

Dolares yapay dünyadaki rolüne devam ederken bir gün ziyaretçilerden birisi ona “Sen de onlardansın değil mi? Gerçek değilsin!” diyor. Bu soru ve babasının sözleri birleştiğinde Dolores’in de artık gerçekliği sorgulamaya başladığını net olarak söyleyebiliriz. Dolores, mühendislerle yaptığı bir konuşmada hiçbir canlıya zarar vermediğini söylese de onu bir sineği öldürürken görüyoruz.

Düşlem Hataları

Uzun zamandır hiçbir sorun yaşanmadan ilerleyen bu programda yer alan bazı yapay zekaların hata kodu vermeye başlama nedenleri aslında Dr. Robert Ford’un düşlem adını verdiği güncellemeler. Ford ve yardımcısı Bernard yapay zekaların çok daha insansı olmalarını istemektedir. İşte bu yüzden Dr. Ford yapay zekalara anılarından kaynaklanan bazı hareketler yapabilmeleri için güncellemeler yapmaktadır. Ancak bu sayede yapay zekalar hatırlamaması gereken hayatlarına dair anılara ulaşmaya başlarlar ve bu onlarda gerçekliği sorgulama hatası olarak görülür. Düşlem hatalarının görüldüğü yapay zekaların en önemlisi Dolores’tir ama başlarda hiç kimse bunun farkına varmaz. Bu arada Dolores her ne kadar genç görülse de orada yer alan ilk yapay zeka odur. Yani aslında en çok anıya sahip en yaşlı kişi Dolores’tir.

Westworld’u Tavsiye Eder Miyim?

Kesinlikle evet ancak yapay zekaların yer aldığı bilimkurgu dizilerinden hoşlanıyorsanız… Westwood 8.8 IMDB puanına, muhteşem bir kurgusal mantığa sahip çok sağlam bir dizi. Hem görsellik, hem oyunculuk hem de senaryo açısından alanındaki diziler içerisinde zirve olduğunu söyleyebilirim. Tahmin bile edemeyeceğiz olayların gerçekleştiği bu yapay dünyaya yapacağınız yolculuğu geciktirmemenizi tavsiye ediyorum.

Westworld (2016) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Westworld Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile BluTv platformunda yayınlanmıştır. BluTv web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.