TRT’nin Yeni Dizisi Tutunamayanlar’ın İlk Bölümü Nasıldı?

TRT’nin yeni absürt komedi dizisi Tutunamayanlar’ın ilk bölümü yayınlandı. Dizi fragmanlarında ilk olarak sağlam oyuncu kadrosuyla dikkat çekmişti. Bence dizi bence yapımcıları Doğu Demirkol, Ece Çeşmioğlu, Zafer Algöz, Yeliz Kuvancı, Şinasi Yurtsever ve Barış Yıldız gibi isimlerin doğru rollerde yer almasını sağlamış.

Dizinin ilk bölümünde genel olarak boş gezenin boş kalfası diyebileceğimiz ve sürekli iş arayan Tarık’ın iş görüşmelerini ve onlara yaptığı hazırlıkları seyrediyoruz. Aynı zamanda mahallenin çay ocağı ya da dizideki adıyla Sadre Şifa Kitap Kafe’de çalışan emekçi Eylem ve özellikle basılan şiir kitabı hiç satılmayan şair abisi Lütfü (Barış Yıldız) gerçekten sağlam karakterler.

Diğer taraftan toplam iki öğrencili Cihangir üniversitesinin rektörü Hicabi Cihangir (Şinasi Yurtsever) diziye canlılık getiren ve en çok beğendiğim karakterlerden birisi oldu. Hicabi Cihangir paragöz birisi ve üniversitesine para kazandırmak için elinden geleni yapıyor.

Dizinin ne kadar başarılı olacağı gerçekten merak konusu. Ancak gördüğüm kadarıyla dizide, bölüm süresinin uzun olması sebebiyle kısa sürede bıkkınlık verebilecek sahneler-konuşmalar fazlasıyla yer alıyor. Bu yapım eğer Türk dizilerinin alışkın olmadığı 40-45 dakikalık sürelere çekilebilseydi çok daha başarılı olabilirdi. Şair karakteri ve üniversite rektörü bence ilk bölümü alıp götüren ve sırtlayan karakterler. Barış Yıldız daha önce özellikle Kardeş Payı’ndaki mafya rolüyle bizleri gerçekten güldürmeyi başarabilmiş çok nitelikli bir oyuncu, aynen Şinasi Yurtsever gibi. Bu oyuncuların dizide olması büyük bir artı.

Eski bir magazin figürü olan Belgin ve onun fakirlere özenen kardeşi Yağız karakterlerini en azından ilk bölümde çok beğendiğimi söyleyemem. İlerleyen bölümlerde bu ikilinin diziye yapacağı katkıları şimdiden merak ediyorum.

Tutunamayanlar bence tüm kaliteli oyuncu kadrosuna rağmen Kardeş Payı, Leyla İle Mecnun ve hatta Jet Sosyete gibi komedi dizilerinin yanında çok sönük kalan bir yapım olmuş. İlk bölümden aldığım izlenim bu oldu. Diğer bölümleri gördükten sonra daha sağlıklı bir değerlendirme yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir