ZODIAC (2007) – Film incelemesi

Herkese merhaba… Bu yazıda üzerinde konuşmak istediğim yapım Zodiac. Yapımın yönetmeni David Fincher bu sitede incelemesini bulunan Dövüş Kulübü ve Kayıp Kız gibi ses getiren filmlerin yönetmeni… Zodiac’ın oyuncu kadrosu da gerçekten çok sağlam.

Filmin Konusu

Zodiac gerçek bir hikayeden yola çıkarılarak beyaz perdeye aktarılmış gibi film. Filmin sonundaki kısa bölümü hariç tutarsak yapım 1960’ların sonunda ve 1970’lerin başında geçiyor. Bu tarihlerde kendisine Zodiac adını veren gizemli bir katil ortaya çıkıyor. Jake Gyllenhaal’un canlandırdığı Robert karakteri bir gazetede çalışıyor ve bu katilin kimliğini ortaya çıkarmayı saplantı haline getirmiş birisi. Filmin senaryosu gerçek Robert’ın yazdığı kitaba dayanıyor. Aslında film için bu kitabın yazılma öyküsü dersek yanlış bir ifade olmaz bu.

Film klasik anlamda bir katil kim çözümlemesi yapmıyor. Bu cümleyi açmak için söyleyeceğim her şey spoiler olacağı için ne söylemek istediğimi şu an açamıyorum. Ancak şu kadarını söyleyebilirim; filmde gizemli bir katilin cinayet işlemek için yaptığı detaylı planlar, bu ölümlere dedektifler tarafından yapılan son saniye müdahaleleri ya da katil ve polis arasındaki heyecanlı kovalamacalar gibi klişeler yer almıyor.

Bu kısa girişten sonra spoiler içeren bölüme geçebiliriz.

Zodiac Aslında Kimdi?

Filmde Zodiac olabilecek üç şüpheli bulunuyor. Bunların birincisi David ve diğerlerinin sorguladığı Arthur Leigh Allen; ikincisi Robert’i arayan ve sonradan kimliği ortaya çıkan kişinin söylediği ama yüzünü hiç görmediğimiz Rick Marshall ve sonuncusu Rick’le bir süre aynı yerde çalışmış arkadaşı Bob Vaughn.

Bu üçü arasındaki ilk eleyeceğimiz isim yüzünü görmediğimiz Rick

Robert’a bu ismi Hem Rick hem de Bob’u ortak tanıyan bir arkadaşı veriyor. Dikkat ederseniz bu kişi bu ifadeyi polise de verdiği ama dikkat alınmadığını söylüyor. Onun Rick’in Zodiac olduğunu söylemesi sadece bir varsayımdan ibaret. Aslında bizi ve Robert’ı heyecanlandıran olay Rick’e aitmiş gibi düşündüğümüz afiş yazılarının Zodiac’ın el yazısıyla son derece uyumlu olması. Ancak bu yazıların Bob’a ait olduğu ortaya çıkınca Robert orada gerçekten de ecel terleri dökmeye başlıyor.

Diğer taraftan Rick’in denizci olduğunu ve şifreleme eğitimi aldığını da öğreniyoruz. Sadece bu bile onun Zodiac olmadığını gösteren ince bir detay. Çünkü bizzat Robert’tan duyduğumuz kadarıyla Zodiac’ın kod sistemi amatör birisi tarafından yapılmış. Eğitimli birisinin oluşturduğu bir sistemi evlerinde oturan sıradan bir çift çözemezdi. Çözebildilerse bu kodun amatör birisi tarafından hazırlandığını gösteriyordu; eğitim almış bir uzman tarafından değil.

İkinci şüphelimiz Bob

Yönetmen, Robert henüz ondan şüphe duymadan önce bizim zihinlerimize şüphe tohumları atmıştı zaten onun hakkında. Onun aracın içerisinde gördüğümüz ürkütücü görüntüsü katili gördüğümüz sahnelere yapılan atıflardı aslında. Robert’ın kafeye gidelim teklifini kabul etmemesi ve onu evine çağırması bizleri de ürkütmedi değil. Eve geldiğimizde onun hafif tökezleyerek yürüdüğünü görüyoruz. Hatırlarsanız katili gören iki polis onun yavaş yürüdüğünü söylemişti. Acaba bu yavaşlık ayağının birisinin kısa olmasından kaynaklanıyor olamaz mıydı? Zaten aynı durumu Allen’da da göreceğiz ama ona biraz sonra değinmeyi düşünüyorum. Robert’i bodruma çağırması ve bu sırada ekrana yansıyan kamera açısı; aşağıda kullanılan kamera çekim teknikleri ve adamın yüzünün karanlıkta kalması, ayrıca üst katta duyulan ayak sesleri Robert’ı gerçekten ürkütmüştü. Acaba Zodiac o muydu? Adam alt kattayken birden bire yukarıda belirmişti. Adamın görüldüğü sahnelerde simetri örneklerine yer veriliyordu. Acaba bu adamın bir ikizi mi vardı? Bu yüzden mi üst katta birden bire belirmişti?

Görüldüğü üzere tüm bu sahneler gerçekten olağanüstü titizlik isteyen detaylarla dolu. Yönetmen Robert gibi bizim de zihinlerimize şüpheler atılıyor. Ancak tek tek düşününce bunların her birisine tatmin edici olmasa da cevaplar bulunabiliyor. Üst katta birisi olabilir; olmadığını kimse söylemedi. Adamın el yazısı katil ile %100 uyumlu değildi zaten. Bu çıkarımlarla zaten doğru bir karar verilemezdi. Adam muhtemelen üst kata bodrumdaki kısa bir yolu kullanarak çıkmıştı. Şurada onun merdiveni kullanmadığı ve merdivenin diğer tarafına hızlıca hareket ettiğini görüyoruz. Eğer gerçekten katil olsaydı Robert’ı oradan bırakmazdı.

İkinci olarak bu adam Zodiac’ın el yazısıyla afişlerdeki yazının uyumlu olduğunu duymasına rağmen o yazının kendisine ait olduğunu söylemişti. Gerçekten katil olsaydı bunu asla söylemezdi. Son olarak kapıdan çıkarken yüzünde beliren gülümseme onun Robert’ı bilinçli olarak korkuttuğunu gösteriyor. Adam belki de biraz eğlenmek istemişti.

Yani Rick’in arkadaşı Bob’u da elemekte bir sakınca görülmüyor.

Zodiac film incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.