Altered Carbon 2. Sezon: Heyecan Kaldığı Yerden Devam Ediyor

Netflix’in sıra dışı bilimkurgu dizilerinden birisi olan Altered Carbon’un 2. Sezonu yayınlandı. Bu yazında dizinin nasıl başladığını ve ilk sezona göre nelerin değiştiğini konuşalım.

İlk Sezonda Neler Olmuştu?

İlk sezonda olaylar öldükten tam 250 yıl sonra canlandırılan bir elçinin etrafında geçiyordu. Bilindiği üzere dizi evreninde beden değiştirme operasyonları yapılabiliyor ve eğer ensenizde bulunan kortikal bellek’ten (saf insan zihni) ölümcül bir yara almazsanız farklı bedenlerde sonsuza kadar yaşama şansınız bulunuyor. Bu öyle ayrıcalıklı kişilerin yapabileceği bir operasyon değil. Herkes rahatlıkla beden değişimi yapabiliyor. Takeshi Kovacs belli bir görev için uyandırılmış elçi bir elçiydi. Kurucu Meth’lerden birisinin (Laurens) ölümünü araştırmak üzere görevlendirilmişti.

Elçi Nedir?

Elçiler en basit tanımıyla üstün yetenekli savaşçılar. Galaksinin gördüğü en zorlu savaş gücüne sahip kişiler. Ancak elçilerin tamamı ölmüş ve seyrettiğimiz zamanda uyandırılan Poe dışında bir elçi bulunmuyor. Poer’ın geçmişte bir asker olduğunu öğreniyoruz. Elçiler askerlerin içerisinde daha özel eğitim almış bir grubu temsil ediyorlar. Elçiler beden transferi tamamlanır tamamlanmaz savaşa hazır hale gelmelerini sağlayan bir eğitim alıyorlar. Poe’nin uyanır uyanmaz doktorlara saldırabilmesi aldığı eğitimin bir sonucu. Doktorlar bu olaya çok şaşırmışlardı. Elçiler, görev yapacakları bölgenin yerel dilini, kültürünü ve geleneklerini öğreniyorlar yani her ortama kolaylıkla adapte oluyorlardı. Bilgisayar sistemlerini ve başkalarının zihinlerini ele geçirme yetenekleri bulunuyordu. Otelde gerçekleşen saldırıda Poe’nin bu yeteneğini kullandığına şahit olmuştuk.

2. Sezonla Birlikte Gelen Değişimler

Altered Carbon 2. Sezonda Takeshi Kovacs’ı farklı bir bedende seyrediyoruz. Dizideki en büyük değişim bu. Kovacs kendisine verilen başka bir görevi gerçekleştirebilmesi için farklı bir bedende tekrar canlanıyor. Dizinin esrarengiz atmosferi, kendine özgü kurgusu ve başarılı efektleri aynen ve hiç kalitesini bozmadan devam ediyor.

Altered Carbon bilimkurgu severlerin kaçırmaması gereken fantastik bir dizi. Yeni sezonu da gayet başarılı ve kalitesini artırarak devam ettirmeyi başarmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.