Billie Eilish Gerçekten Karanlık Birisi mi?

Dünya müzik listelerinde zirvelere oynayan Amerikalı şarkıcı Billie Eilish 2001 doğumlu.  Bu kadar genç birisinin müzik listelerini alt üst etmesi ender görülen bir durum. Peki, bu nasıl olabiliyor? Billie Eilish nasıl bu kadar başarılı olabiliyor?

Ben onun hakkında araştırma yaparken yayınlanan bütün kliplerini seyrettim. Çeşitli medya organlarına verdiği verdiği yazılı röportajları okudum. Ayrıca kendisi hakkında yapılan ses analizlerini dinledim. Son olarak da Amerika’da katıldığı iki tane televizyon şovunu seyrettim (Jimmy Fallon ve Jimmy Kimmel’in programları). Tüm bunlar onun hakkında genel bir fikir sahibi olmamı sağladı. Billie Eilish’ın hayatı, ailesi, müziğe nasıl başladığı… Bunlara pek çok farklı kaynaktan ulaşılabilir. Ben onun daha farklı yönleri üzerinde durmak istiyorum.

Uzmanlar Sesi İçin Ne Söylüyor?

Billie Eilish’ın ses analizini yapan uzmanlar onun çok güçlü ve sıra dışı bir sese sahip olduğunu belirtiyorlar. Şarkıları seslendirirken bilindik kalıpların içerisine girmiyor. Belli bir rutini bulunmuyor. Tamamen kendi tarzını meydana getirmiş. Özellikle canlı performanslarına dikkat ederseniz şarkıları seslendirirken çoğu zaman ağzını şaşırtıcı derecede az açıyor. Kendisini belli bir kalıba girmek için zorlamıyor; kendi tarzını oluşturuyor.

Şarkıları yetişkin insanların üzerinde çok etkili. Onları nasıl heyecanlandırdığını görebilirsiniz. Çünkü o şarkılara ruhunu katıyor. Bildiğiniz gibi Billie Eilish kendi bestelerini söylüyor. Başkalarını değil kendisini ifade ediyor şarkılarında… Sahnedeyken bir saniye sonraki hareketini tahmin edemiyorsunuz. Bir anda parladıktan sonra sanki az önce seyrettiğimiz kişi o değilmiş gibi sakince şarkı söylemeye başlayabiliyor.

(…)

Sonuç olarak Billie Eilish yaşının çok üzerinde bir yetenek. Diğer taraftan müzik piyasası tarafından çok erken keşfedilmiş birisi. Bu erken keşfedilme şöhretin ağırlığı çok erken bir yaşta onun omuzlarına yerleştirdi. Umarız ki bu ağırlığı taşıyabilir ve onun altında ezilmez. Bunun cevabını bize zaman gösterecek. Bir 10 yıl sonra hala kendi olarak kalabilirse kaliteli müzikler üretebilirse bu erken yaşta gelen şöhretin onu ezmediğini anlayacağız.

Ancak ne olursa olsun Billie Eilish mükemmel bir yetenek ve müzik dünyasına katacağı çok şeyler var. Kendi tarzını şimdiden oluşturdu ve taklidi imkansız bir markaya dönüştü bile.

Billie Eilish incelemesinin detaylı versiyonunu 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.