Doğu Toplumlarının Henüz Tanışmadığı Sorunlar… Mytho Dizisi

Mytho, Netflix’te yayınlanan ve Fransız yapımı bir dizi. Altı bölümden oluşan ilk sezonunun bölümleri ortalama 40-45 dakika arasında değişiyor. Yapım üç çocuğun yer aldığı bir Fransız ailesinin yaşadığı sorunlara odaklanıyor. Aile dedim ancak anne ve baba tamamen bir aile gibi yaşamasına rağmen resmi olarak evli değiller.

Modernliğin Getirdiği Sorunlar

Hiç şüphesiz ki nasıl insanların geçirdiği çocukluk, ergenlik, olgunluk gibi evreler varsa toplumların geçirdiği evreler de bulunuyor. Fransa toplumu (ve genel olarak batı toplumları) pek çok açıdan doğu toplumlarının yaşamakta olduğu evrelerin önünde gidiyor ve farklı sorunlarla yüzleşiyor. Dizideki bu ailenin yaşadığı sorunlar veya genel anlamda yaşam tarzları doğu toplumları için ki buna ülkemiz de dahil henüz bu kadar derinlemesine yaşanmıyor.

Örneğin doğu toplumuna ait hiçbir ailenin evdeki bir erkek çocuğun tamamen bir transseksüele dönüşmesini, giyiminden davranışlarına, cinsel ilişkilerinden arkadaş seçimine kadar bir kadın gibi davranmasını bu kadar kolay kabullenebileceğini düşünmüyorum. Aynı şekilde okul yönetimlerinin ve arkadaş çevresinin de…

Ailenin büyük çocuğu Sam kendi kimliğini bu şekilde kabullenmişken ortanca çocuk Carole ise bunun tam tersi. O bir kız olmasına rağmen tüm davranışları ve kıyafetleri bir erkeği andırıyor. Hal ve hareketleri Sam’in tam tersi ve tüm bunlarda bir erkeksilik seziliyor. Sam’in saçı uzun ve sarıyken Carole’nin saçları kısa ve siyah.

Tüm Yükü Anne Çekiyor

Aslında ailenin anne ve babası bu iki durumu bir sorun olarak algılamıyor. Her ikisi de bu durumu kabullenmiş ve kendi hayatlarına odaklanmışlar. Baba Patrick tam zamanlı bir işte çalışmıyor. Fotoğrafçılık üzerine kurs veriyor, toplantılar yapıyor, yeni kişilerle tanışıyor. Diğer taraftan anne Elvira hem tam zamanlı bir işte çalışıyor hem de evin tüm yükü onun omzunda. Yani faturaları o ödüyor, çocuklarla o ilgileniyor ve evin alış-veriş gibi ihtiyaçlarını o görüyor. Onun tam olarak iki farklı işte çalışıyor gibi yorulduğunu söyleyebiliriz.

Kim Bilir Bunların Kıymetini?

Çocuklarla ilgilenmek, evin tüm işlerini yapmak, kocasının kendisini aldatmasıyla ilgili sorunlar yaşamak, iş yerindeki problemlerle yüzleşmek… Evet, tüm bunlar Elvira’yı inanılmaz bir şekilde yıpratıyor. Ama Elvira bir gün gözünü açtığında ne Patrick’in ne de çocuklarının bunun değerini anlamadığını fark ediyor. Onun yıpranması, ailesi için kendi özel yaşamını feda etmesi diğerlerinin umurunda bile değil. İşte iplerin koptuğu nokta tam olarak burası. Elvira ne yapacağını düşünürken vücudunda oluşan zararsız birkaç ur ya da şişlik imdadına yetişiyor.

Kanser Olmak Ya Da Olmamak

Elvira kocasına (Patrick’e) kanser olduğunu söyleyiveriyor. Amacı onun tepkisini ölçmek ve ilgiyi kendi üzerine çekmek. Aslında bu planı fazlasıyla işe yarıyor hatta istemediği kadar. Ancak bir yalan her zaman başka bir yalanı çeker. Elvira’nın yalanı kocasıyla arasında kalmıyor ve işler beklenmedik şekilde gelişmeye başlıyor. Bundan sonrasına spoiler olacağı için değinmiyorum.

Sonuç

Mytho öncelikle hayatın içerisinden bir dizi. Karakterler kahraman değil; hatalarıyla ve insani yönleriyle diziye aktarılmışlar. Olaylar abartılı gelişmiyor ve her şey hayatın olağan akışında olabilecek durumları anlatıyor. Fransa’nın sosyal hayatına ayna tutan ve farklı bir toplumun sorunlarını bence çok başarılı bir şekilde olduğu gibi yansıtan bu dizi izlenmeyi hak ediyor. Dizide bahsedilen sorunların büyük çoğunluğu doğru toplumlarına çok yakın problemler değil. Ancak doğu toplumları eğer bir gün demokrasi, ekonomik refah, insan hakları, bireysel tercihlere saygı gibi kavramlarla tanışır ve bunları kanunlarla garanti altına alırsa bu tür problemlerle yüzleşmekten kaçamayacaklar. Şimdilik bu tarz toplumsal sorunları dışarıdan bir bakışla seyretmek bence çok iyiydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.