The End of the F***ing World (2017) Dizi Analizi

The End of The F***ing World Netflix’in gençlik dizilerinden bir tanesi. Macera, komedi ve suç etiketlerine sahip bulunan ve toplamda iki sezonu yayınlanan dizinin IMDB puanı 8.1… Ancak ben dizinin bu puanı hak ettiğini düşünmüyorum. Nedenlerinden biraz sonra bahsedelim. Dizinin İngiltere yapımı olduğunu da belirtmek gerekiyor. Eğer diziyi orijinal diliyle seyrederseniz oyunculardaki İngiliz aksanını hemen fark ediyorsunuz zaten.

Diziyi seyretmeyenler de düşünüldüğü için yazıda spoiler yer almıyor.

The End of the F***ing World (2017) Fragman / Trailer İzle

The End of the F***ing World (2017)  Dizisinin Konusu

Pek çok dizi ve filmde gördüğümüz klişelerde olduğu üzere bu yapımda da hayatından memnun olmayan, aileleriyle ilişkileri sağlıksız ergenler bulunuyor. Daha doğrusu Alyssa ve James adlı iki ergen. Her ikisi de on sekiz yaşından küçükler. Her ikisinin ailesi de farklı sorunlara sahip ve çocuklarıyla iletişim kurma konusunda çok beceriksizler. Alyssa’nın annesi ikinci evliliğini yapmış; yeni kocasıysa bir taraftan Alyssa’yı evde istemeyen diğer taraftan da ona küçük çaplı da olsa cinsel tacizler yapmaktan çekinmeyen birisi. James ise babasıyla yaşıyor ve annesinin Japonya’da olduğunu söylüyor.

Bu iki ergen çeşitli olaylar sonucunda evden kaçıyorlar ve dizi işte bu kaçış sırasında yaşananları anlatıyor. Alyssa, James’e göre daha çılgın ve çok daha patavatsız. Yani ağzına geleni söylemekten hiç çekinmeyen, bir adım sonra ne olacağını düşünmeden hareket eden (genelde böyle), karşı cinse ve cinselliğe aşırı ilgi duyan tipik bir ergen. James ise görünüşte onun tam tersi gibi. Alyssa tarafından yönlendiriliyor, çok daha ağırbaşlı ve nerede ne konuşacağını genel olarak bilen birisi. Ama onun en tipik özellik bir psikopat oluşu. James, çocukluğundan beri irili-ufaklı hayvanları öldürüyor ve bunu kendisine bir tür hobi edinmiş. Kendisinin hissiz ve duygusuz olduğunu söyleyen James artık daha büyük canlıları öldürmek istiyor. Onun yeni amacı bir insan öldürmek. Tabi bunu Alyssa ya da diğer hiç kimseyle paylaşmıyor.

Bir Psikopat ve Bir Çılgının Arkadaşlığı

Az önce söylediğim gibi James bir psikopat ve amacı insan öldürmek. Kendisine yeni hedef olarak da Alyssa’yı seçmiş durumda. Bu bilgiyi zaten dizinin en başında James’in kendisi verdiğini bunun için spoiler olmadığını söyleyebilirim. Diğer taraftan Alyssa ise James’in böyle bir amacı olduğunu bilmediği için çok rahat davranıyor. Restorandaki garsona ağzına geleni söylemekten ya da eline koz geçtiği zaman birilerini tehdit etmekten çekinmiyor. James dizi boyunca pek çok kez klasik ergen davranışları sergiliyor hiç şüphesiz ama diğer taraftan sanki bir yetişkin gibi. Kendisinden büyüklerle mantıklı konuşmalar yapabiliyor, empati yeteneği gelişmiş ve serinkanlı birisi olduğu için yaşından büyük gösteriyor. Alyssa ise çoğu zaman saçma hareketlerde bulunan ve aptallığa kaçan bir cesaret sahip bir kız.

Bu ikilinin başından geçen pek çok olaya şahit oluyoruz dizi boyunca. James ve Alyssa ikisinin başlarını belaya sokmaları da uzun sürmüyor zaten.

Sonuç

Dizi öyle yüksek standartlarda kaliteli bir yapım değil. IBMD puanı beni şaşırtabilecek kadar yüksek. Dizi puanının 8 olduğuna inanmakta zorluk yaşıyorum. Bence dizi 6-7 puan aralığında ancak olabilir. Kurgusal olarak sıradan ve dizi boyunca birkaç minik istisna dışında bizi şaşırtan hiçbir sahne yer almıyor. Oyunculukları iyi; özellikle James rolündeki Alex Lawther bana çoğu sahnede Dexter’i hatırlattı. Duruşu gerçekten bir psikopatı andırıyor. Ayrıca Dexter’ın sıkça yaptığı gibi içsel konuşmaları seyirciyle paylaşmak da bu dizinin çok önem verdiği bir tarz. Her iki karakterin içsel konuşmalarını duyuyoruz dizi boyunca.

Eğer ergen dizilerinden hoşlanıyorsanız sakin, kendi halinde ve çok hareketli olmayan bu diziyi seyredebilirsiniz. Ergen psikolojisini başarıyla yansıtması ve çoğu açından toplumsal bir aynı görevi üstlenmesi dizinin artıları. Yapımı kötü diyerek karalamam büyük haksızlık olur tabi ki ama diziyi seyretmeye karar verirseniz karmaşık, sürükleyici ya da heyecanlı bir kurgu beklememenizi öneriyorum.

The End of The F***ing World (2017) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

The End of The F***ing World Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir